Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
#30latekz640G

Zmiana czasu a terapia pompą insulinową

źródło: opracowanie własne, dodano: 26 marca 2016 r.

30latekz640GDwa razy w roku przychodzi taki czas, że musimy przestawić zegarki. Podczas okresu zimowego śpimy dłużej i czas cofamy, a na wiosnę, czyli teraz, tracimy jedną godzinę i zegarki przesuwamy do przodu. Dzisiaj w nocy z godziny 2 należy przesunąć wskazówki na 3. W komputerach, smartfonach, tabletach proces odbywa się automatycznie, ale są urządzenia, w których czas trzeba zmienić ręcznie, i to jest właśnie pompa insulinowa i glukometr.

Osoby korzystające z pompy insulinowej zazwyczaj mają ustawioną różną dawkę insuliny bazowej w różnych porach dnia. Przykładowo w porze nocnej, aby poradzić sobie z efektem brzasku dawka insuliny bazowej może być zwiększona. Pierwszą i najważniejszą rzeczą, którą należy wykonać to oczywiście pamiętać o zmianie czasu w pompie insulinowej. Do wyboru są trzy możliwości: zmiana czasu przed pójściem spać, zmiana czasu o godz. 2 na 3 albo po przebudzeniu. To, kiedy to zrobimy zależy tak naprawdę od nas. Ja zapewne czas w pompie zmienię przed pójściem spać.


Wielu diabetyków pewno też tak zrobi, bo najłatwiej - nie trzeba już później o tym myśleć. Dzięki zmianie czasu "na noc" pompa insulinowa podawać będzie dawki insuliny bazowej już według nowego schematu. Jeżeli natomiast różne są wieczorne dawki bazy, można poczekać ze zmianą czasu do rana. Plusem jest to, że łatwiej kontrolować poziom cukru, gdy nie śpimy.


(kliknij, aby powiększyć)

W razie problemów, wątpliwości, dziwnego samopoczucie zawsze warto sięgnąć po glukometr i skontrolować poziom cukru we krwi. Tego dnia, w niedzielę, dla bezpieczeństwa wykonać o te kilka pomiarów więcej. Gdy już zmieniliśmy czas w pompie insulinowej nie możemy zapomnieć o glukometrze. Tutaj też trzeba "zsynchronizować zegarki". W systemie MiniMed 640G wystarczy godzinę zmienić w pompie insulinowej, następnie w glukometrze dokonujemy jedynie synchronizacji z pompą. Data i godzina do glukometru Contour Plus Link 2.4 pobierana jest wprost z pompy MiniMed 640G. Dzięki temu mamy gwarancję, że w dwóch urządzeniach, które pracują ze sobą jest dokładnie ten sam czas (i data).


(kliknij, aby powiększyć)

Prawidłowe ustawienie czasu i daty w pompie insulinowej MiniMed 640G (i każdej innej) gwarantuje poprawne podawanie insuliny z bazy oraz umożliwia dokładne rejestrowanie danych dotyczących działania pompy. W przypadku podróży do kraju w innej strefie czasowej lub zmiany czasu na letni bądź zimowy trzeba koniecznie dostosować ustawienia godziny w pompie. W celu zmiany czasu w systemie MiniMed 640G należy wejść w Menu, następnie Narzędzia i wybrać Godzina i data. Tam można dokonać stosownej zmiany.

Zmiana czasu nie jest trudną rzeczą. W większości przypadków przechodzi się przez ten proces bezproblemowo. Wiosna przyszła, wcześniej robi się jasno. Mamy więcej chęci do działania. A w tym roku dodatkowo okres świąteczny, można więc wypocząć i zmianę czasu przejść jeszcze łagodniej.

Jerzy Magiera
autor portalu mojacukrzyca.orgJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - #30latekz640G: Zmiana czasu a terapia pompą insulinową
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line