Strona główna FreeStyle Libre zamów online! Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Combo Oferta specjalna!

Pogadajmy o cukrzycy - na żywo z Jarosławem Jerry Gilewiczem, dziś godz. 20.00

FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Bądź na bieżąco!
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
#30latekz640G

Problem z płynami kontrolnymi. List lotniczy z Glasgow

źródło: opracowanie własne, dodano: 9 kwietnia 2016 r.

30latekz640GKilka dni temu otrzymałem list. Niby nic takiego, zwykły list. Tylko miejsce wysyłki dość dziwne, bo raczej nic z tego kierunku nie dostaję. Na kopercie napis "by airmail" i informacja, że przesyłka jest z Wielkiej Brytanii, z Glasgow. Zaskoczenie, kto mógł do mnie napisać. Okazało się, że to Medtronic. List z ostrzeżeniem dot. płynów kontrolnych. Pozostali użytkownicy Contour Plus Link 2.4 zapewne też go dostali.

List to ostrzeżenie przygotowane przez firmę Bayer, a wysłane przez Medtronic do swoich użytkowników. W sumie dziwne, że pisze do mnie Bayer HealthCare z datą "marzec 2016" skoro firmy Bayer HealthCare od stycznia nie ma, a zastąpił ją Ascensia Diabetes Care (czytaj więcej na ten temat). Myślę, że nie chcieli wprowadzać dodatkowego zamieszania wśród użytkowników i woleli wysłać pismo jako Bayer.

Wspólny list od Bayera i Medtronic dotyczy roztworu kontrolnego do glukometru Contour Plus. I nie chodzi tutaj o standardowe wykonywanie poziomów cukru, tylko o testowanie glukometru przy użyciu płynów kontrolnych, które umożliwiają weryfikację działania urządzenia.


Okazuje się bowiem, że wykonując testowy pomiar przy użyciu płynów kontrolnych może dojść do sytuacji, że wyniki testów kontrolnych mogą przekraczać zakres kontrolny podany na opakowaniu pasków testowych Contour Plus Link oraz nie są rozpoznawane przez glukometr jako testy kontrolne.

Problem ten wynika z zatrzymania niewielkich ilości stężonego roztworu kontrolnego w szyjce butelki roztworu kontrolnego. Jeśli nie rozproszy się tych niewielkich ilości przez dokładne wstrząsanie butelką przed użyciem, wyniki testów kontrolnych mogą być wyższe niż zakres kontrolny i mogą nie zostać rozpoznane lub oznaczone przez glukometr jako testy kontrolne z uwagi na zbyt wysokie stężenie roztworu kontrolnego.


(kliknij, aby powiększyć)

W konsekwencji do pompy MiniMed 640G może być przesłany wynik, który uznany będzie za "nasz". Możemy taki błędny wynik użyć w Kalkulatorze Bolusa. Może być wyliczona błędna dawka insuliny, co w konsekwencji może doprowadzić do hipoglikemii. Jeśli wynik pomiaru testowego przy użyciu roztworu kontrolnego zostanie przesłany do pompy i wykorzystany do kalibracji sensora, istnieje możliwość wystąpienia błędnych i niedokładnych odczytów wartości pomiarów z sensora. I w końcu wartość będzie widniała w historii pompy jako "nasza". Zostanie sczytana przez lekarza do programu CareLink i lekarz może widzieć fałszywe, nie nasze dane (tzn. ten pomiar kontrolny).

Jakie czynności należy podjąć? Sprawdzić datę ważności. Nie należy używać przeterminowanych roztworów kontrolnych. Należy dokładnie wstrząsnąć butelką z roztworem, 15 minut przed użyciem. Przed nałożeniem kropelki roztworu należy wytrzeć nasadkę butelki przy użyciu szmatki. Należy wycisnąć kropelkę na niewchłaniającą powierzchnię, następnie niezwłocznie dotknąć paskiem testowym kropli roztworu kontrolnego. Nie należy nakładać roztworu na palec ani bezpośrednio z butelki na pasek testowy.


(kliknij, aby powiększyć)

Podsumowując. Problem dotyczy tylko pomiarów przy użyciu płynów kontrolnych. Normalnie korzystanie z glukometru nie generuje żadnych problemów i nie wymaga interwencji. Ja płynów kontrolnych nie dostałem. Problem zatem dotyczy mnie tylko teoretycznie. Ale lepiej dmuchać na zimne.

Jerzy Magiera
autor portalu mojacukrzyca.orgJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - #30latekz640G: Problem z płynami kontrolnymi. List lotniczy z Glasgow
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Poznaj cukrzycę
NOWOŚĆ
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2020 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 25 września 2020 r.

Zadaj pytanie on-line