Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
#30latekz640G

Czy sensory do CGM należy przechowywać w lodówce?

źródło: opracowanie własne, dodano: 13 kwietnia 2016 r.

30latekz640GKiedyś ktoś podsumował moje artykuły słowami, że wszędzie jest o systemie MiniMed 640G. Pan pisał, że niedługo jak otworzy lodówkę, to wyskoczy pompa insulinowa. I faktycznie. Jeszcze niedawno tak było. Bo kto miał do czynienia z poprzednią wersją sensorów do ciągłego monitoringu glikemii zapewne pamięta, że należało je trzymać w lodówce. Teraz, odkąd mamy nową generację sensorów nie ma już takiej konieczności. Wystarczy temperatura pokojowa.

Sensor to mała elektroda, która dokonuje pomiaru stężenia glukozy we krwi. Jest umieszczona pod skórą, w płynie śródtkankowym, z którego komórki czerpią tlen i składniki odżywcze, między innymi glukozę. Sensory łatwo się zakłada za pomocą automatycznego urządzenia wprowadzającego podobnie jak w wielu wkłuciach, sensor Enlite jest wprowadzany za pomocą igły. Następnie igła jest usuwana, a pod skórą pozostaje maleńka elastyczna elektroda. Sensor następnie podłączany jest do transmitera i urządzenia monitorującego glikemię.


(kliknij, aby powiększyć)

Starsze sensory, dostępne kilka lat temu, należało przechowywać w temperaturze od +2 do +27 stopni Celsjusza. Jeśli zamierzaliśmy przechowywać je w lodówce, należało pamiętać o wyjęciu sensora na około 15 minut przed użyciem, aby osiągnął temperaturę pokojową. Najnowsze sensory do ciągłego monitoringu glikemii firmy Medtronic nie wymagają przechowywania w lodówce. Sensory glukozy Enlite™ Nowej Generacji powinny być przechowywane w temperaturze od 2 do 30 stopni Celsjusza, bez konieczności schładzania. Aby zidentyfikować te sensory, należy odnaleźć rysunek z oznaczeniem temperatury na zewnętrznej stronie opakowania sensora lub na bocznej stronie pudełka.


Czujniki pomiaru glikemii przechodzą złożone testy, aby bezpiecznie znosiły skrajnie wysokie i niskie temperatury podczas transportu w niechłodzonych pudełkach. Sensorów glukozy nie należy schładzać, ani zamrażać. Sensory nie powinny być przechowywane w narażeniu na bezpośrednie działanie promieni słonecznych lub skrajne wartości temperatury oraz wilgotności.


(kliknij, aby powiększyć)

Pamiętajcie, że nowe sensory przechowujemy w pokoju, w szufladzie, w szafce. Gdziekolwiek, byleby z dala od lodówki. Przypomnę, że w lodówce powinnyśmy przechowywać bezwzględnie zapas insuliny (tej, którą mamy w penie nie należy trzymać w lodówce), a także Glucagon - lek ratujący życie diabetyka w przypadku ostrej hipoglikemii. Dla przypomnienia: Glucagon przechowywany w lodówce termin ważności ma zgodny z datą na opakowaniu. Jeżeli Glucagon trzymamy poza lodówką jego termin wynosi 18 miesięcy, jednak nie dłużej niż data na opakowaniu. Warto o tym pamiętać!

Jerzy Magiera
autor portalu mojacukrzyca.orgJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - #30latekz640G: Czy sensory do CGM należy przechowywać w lodówce?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line