Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
#30latekz640G

Zatrzymanie przed niskim. Dobry alarm, ale czy zawsze?

źródło: opracowanie własne, dodano: 30 kwietnia 2016 r.

30latekz640GSystem MiniMed 640g, czyli pompa insulinowa i ciągły monitoring glikemii posiada ciekawą funkcję zatrzymywania podawania insuliny (baza), gdy cukier ma tendencję spadkową. I nie musi to być wcale niski cukier. Pompa zatrzymuje podaż insuliny już przy dobry cukrze. Przewiduje i przeciwdziała hipoglikemii. Jest tylko jeden szczegół, na który użytkownicy 640-tki muszą uważać. Podawanie bolusa w momencie spadku cukru.

Dokładnie chodzi tu o alarm "Zatrzymanie przed nis.", czyli alarm, który powoduje zatrzymanie podawania insuliny przed wystąpieniem niskiego cukru. Oznacza tyle, że glukoza mierzona przez sensor zbliża się do dolnego limitu. Oczywiście jest to bardzo przydatna funkcja, dzięki której system przewiduje możliwość wystąpienia hipoglikemii i zatrzymuje podawania bazy. No właśnie, czy tylko bazy? A co z bolusem?

Otóż bolus też zostaje zatrzymany. I to bolus zarówno prosty, przedłużony, jak i złożony. Już kilkukrotnie zdarzyła mi się taka sytuacja, więc postanowiłem ją opisać, aby ustrzec przez możliwymi konsekwencjami. A konsekwencją może być zbyt wysoki poziom cukru.

Przykład: Mierzę poziom cukru przy użyciu glukometru. Wynik 92 mg/dl. Bardzo dobry wynik, w sam raz aby zjeść kolację. Rozpoczynam więc podawanie insuliny, bolusa prostego. Chcę podać 8,8 jednostek. Podawanie bolusa rozpoczyna się. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego powinno to nastąpić nawet do 15 minut przed posiłkiem. Ale ponieważ cukier nie jest zbyt duży, powiedzmy, że robię to na 5 minut przed zjedzeniem kanapki. Insulina zaczyna się podawać. Podawanie bolusa oczywiście chwilę trwa - pompa bardzo precyzyjnie odmierza każde 0,05 jednostki. Nagle z sensora spływa sygnał, że cukier wynosi 87 mg/dl z tendencją spadową. Jedna strzałka w dół. System zatrzymuje podawanie insuliny bazy i BOLUSA. I jest to bardzo ważne i kluczowe, bo później "resztę" takiego bolusa trzeba zaprogramować od nowa.


(kliknij, aby powiększyć)

Zgadza się, że system MiniMed 640g chce nas ustrzec przed hipoglikemią. I bardzo dobrze. Ale czasami system jest nieco nadgorliwy. Przed chwilą przecież mierzyłem poziom cukru i było 92! Podawanie insuliny zatrzymane. Wchodząc w historię dzienną widzimy, że podało się tylko 7,9 z 8,8 mojej dawki na kolację. Konieczne jest zatem ponowne, ręczne, uruchomienie podawania insuliny i zaprogramowanie nowego bolusa na brakującą insulinę.

Alarm "Zatrzymanie przy niskim" jest bardzo, ale to bardzo dobry. Idealnie sprawdza się w nocy, kiedy to poziom cukru może nam spadać, my śpimy, a pompa automatycznie przerywa podawanie insuliny. Ale przy dobry cukrze z tendencją spadkową i podawaniu bolusa trzeba uważać, bo może się zdarzyć, że nasz zaplanowany bolus zostanie przerwany. My zjemy, a później nagle okaże się, że insuliny jednak poszło zbyt mało.

Jerzy Magiera
autor portalu mojacukrzyca.orgJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - #30latekz640G: Zatrzymanie przed niskim. Dobry alarm, ale czy zawsze?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line