Strona główna FreeStyle Libre
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Palenie "uruchamia" raka trzustki

Onet.pl, 15 listopada 2004 r.

U pacjentów z genetycznymi predyspozycjami palenie tytoniu może zapoczątkować rozwój raka trzustki - informuje pismo "Cancer".

"Rodzinny" rak trzustki (FPAC) to nowotwór stosunkowo rzadki i słabo poznany. Ze względu na znaczną agresywność trudno się go leczy i tylko 4 procent chorych przeżywa 5 lat. Część pacjentów ma bliskich krewnych z tym samym nowotworem. Już wcześniej zidentyfikowano palenie jako najważniejszy pojedynczy czynnik zwiększający ryzyko raka trzustki. Jak dotąd nie udało się znaleźć genu odpowiedzialnego za tę chorobę.

Zespół Teda A. Jamesa z Roswell Park Cancer Institute w Buffalo badał przebieg nie uwarunkowanego rodzinnie raka trzustki w porównaniu z jego odmianą FPAC.

Retrospektywne badania objęły 826 pacjentów - spośród nich 30 (3,6 procenta) miało FPAC. Wyróżniali się zachorowaniem w młodszym wieku (57 lat wobec przeciętnej 61 lat) i częściej palili papierosy (paliło 87 procent chorych z FPAC wobec 66 procent z bardziej typowym rakiem trzustki). Zdaniem autorów lekarze powinni stanowczo ostrzegać przed paleniem zwłaszcza osoby z przypadkami raka trzustki w rodzinie.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Palenie "uruchamia" raka trzustki
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2022 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 r.

Zadaj pytanie on-line