Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Zbawienny, a nie kosztuje

Dziennik Polski, 15 listopada 2004 r.

Kilkadziesiąt osób zebrało się wczoraj o godz. 11 przed budynkiem Collegium Novum UJ, by wziąć udział w marszu na rzecz walki z otyłością, zorganizowanym przez krakowskie Stowarzyszenie Ludzi Młodych z Cukrzycą "Insulin-Club", Polskie Stowarzyszenie Diabetyków oraz Światową Fundację Cukrzycy. Właśnie 14 listopada obchodzony był bowiem Światowy Dzień Walki z Cukrzycą, którego hasło w tym roku brzmi "Walka z otyłością profilaktyką cukrzycy".

W półgodzinnym spacerze Plantami z ul. Gołębiej aż do pl. Świętego Ducha uczestniczyli głównie młodzi ludzie. - Uważam, że taki marsz to cenna inicjatywa. Nie mam wprawdzie cukrzycy, ale solidaryzuję się z diabetykami (moja babcia od lat cierpi na tę chorobę) - powiedziała 19-letnia Karolina. - Szkoda tylko, że tak mało osób przyszło dziś na marsz. Cukrzyca jest poważną chorobą i ludzie powinni ją poznać oraz nauczyć się, jak można starać się jej zapobiegać.

Wczorajszy marsz zorganizowano po to, by uświadomić ludziom, że cukrzyca zagraża dziś każdemu i jest problemem społecznym oraz jak istotny dla zachowania zdrowia jest ruch. - Chcemy zachęcać do wysiłku fizycznego, który jest ważny nie tylko dla cukrzyków, ale również dla ludzi zdrowych, tym bardziej dziś - w dobie fast foodów - podkreśliła Ewa Ozga z Insulin-Clubu. - Codzienny, półgodzinny spacer nic nie kosztuje, a jest zbawienny dla zdrowia. Trzeba pamiętać, że otyłość może spowodować cukrzycę. To działa też w drugą stronę: cukrzyk, gdy się nie leczy, może sobie na własne życzenie zafundować otyłość.

Krakowski marsz nie był wczoraj jedynym. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą obchodzono w całej Polsce oraz w 48 innych krajach. Organizatorzy dnia postanowili pobić rekord Guinnessa w maszerowaniu jednego dnia, o tej samej godzinie jak największej liczby ludzi na świecie (uczestnicy marszów wpisywali się na specjalne listy). Na razie jeszcze nie wiadomo, czy udało się ustanowić nowy rekord.

W Polsce na cukrzycę cierpi ok. 1,5 mln osób, a drugie tyle ma chorobę nierozpoznaną (dotyczy to szczególnie cukrzycy typu II, którą zwykle wykrywa się po 6 - 8 latach od zachorowania). Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje dalszy wzrost zachorowalności na tę nieuleczalną chorobę. Szacuje się, że do 2025 r. w krajach rozwijających się, do jakich zalicza się Polska, liczba chorych na cukrzycę zwiększy się o 170 procent. Jeśli fala ta nie zostanie powstrzymana, jest wielce prawdopodobne, iż w ciągu najbliższych 30 lat liczba diabetyków na świecie wzrośnie do aż 366 milionów. (PSZ)


Fot. Piotr Kędzierski

Pierwsza osoba po lewej to Jerzy Magiera,
autor strony Moja Cukrzyca.


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Zbawienny, a nie kosztuje
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 17 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line