Strona główna FreeStyle Libre
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Diabetycy wśród uczestników 73. Tour de Pologne

źródło: Centrum Prasowe PAP, dodano: 14 lipca 2016 r.

W 73. Tour de Pologne startuje pierwsza na świecie drużyna kolarska składająca się wyłącznie z osób z cukrzycą, międzynarodowy Team Novo Nordisk. Profesjonalny zespół diabetyków to nie wszystko. W starciu amatorskim TdP ścigać się będzie drużyna składająca się z ambasadorów kampanii "Ścigamy się z cukrzycą". Ich celem jest zwrócenie uwagi na profilaktykę i leczenie cukrzycy oraz rolę edukacji i aktywności fizycznej w kontroli tej przewlekłej choroby.

Team Novo Nordisk jest pierwszą i jak do tej pory jedyną drużyną sportową na świecie złożoną wyłącznie z osób z cukrzycą. Organizatorzy wyścigu Tour de Pologne przyznali jej dziką kartę. Podczas konferencji prasowej w Warszawie jego członkowie zapewniali, że są gotowi do rywalizacji z najlepszymi zawodnikami z całego świata i nie liczą na taryfę ulgową.

W drużynie Novo Nordisk są rowerzyści, triatloniści i biegacze: Stephen Clancy (Irlandia), Nicolas Lefrançois (Francja), David Lozano (Hiszpania), Javier Megias (Hiszpania), Charles Planet (Francja), Andrea Peron (Włochy), Martijn Verschoor (Holandia) i Chris Williams (Australia).

Członkowie drużyny zamierzają udowodnić na trasie, że pomimo cukrzycy można osiągać sportowe sukcesy i wysoką jakość życia. Podczas spotkań z kibicami będą opowiadać o swoich doświadczeniach w walce z chorobą oraz zachęcać wszystkich do uprawiania sportu i aktywnej rekreacji.

Tour de Pologne

"Aktywność fizyczna jest integralnym elementem leczenia cukrzycy" - powiedziała prof. dr hab. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Dr Rafael Castol, dyrektor medyczny Teamu Novo Nordisk podkreślił, że sport wyczynowy dla osób cierpiących na cukrzycę jest nie tylko wyzwaniem, ale i ogromną szansą na bardzo dobre wyniki. Wymaga to jednak indywidualnego podejścia, stosowania różnych metod terapii oraz dyscypliny i odpowiedzialności.

Diabetycy wśród uczestników 73. Tour de Pologne

Prof. Zozulińska-Ziółkiewicz podkreśliła, że dzięki systematycznym treningom osoby z cukrzycą typu 1 mają lepszą wydolność fizyczną, lepsze wyrównanie metaboliczne i lepsze ciśnienie tętnicze. Ponadto u aktywnych sportowo diabetyków znacznie spada ryzyko powikłań, które mogą prowadzić nawet do kalectwa i przedwczesnej śmierci. "Cukrzycy aktywni fizycznie mają szansę na dłuższe życie i lepszy dobrostan psychiczny" - zapewniła lekarka. Dodała, że najlepsze efekty osiągają pacjenci, którzy wiedzą jak się posługiwać metodami intensywnej insulinoterapii i jak "dopasowywać dawki insuliny do potrzeb organizmu". Według niej tacy pacjenci nigdy nie mają żadnych problemów z hipoglikemią.

Martijn Verschoor (Holandia) zapewnił, że ekipa Novo Nordisk przybyła do Polski mocno zmotywowana "nie tylko po to, żeby ten wyścig przejechać, ale i jak najlepiej zaprezentować". Jego zdaniem kibice TdP zobaczą kolarzy teamu złożonego z samych diabetyków w wielu "ucieczkach". Sam czuje się świetnie i już planuje wystartować w Tour de France w 2021 roku.

Natomiast ambasadorzy kampanii "Ścigamy się z cukrzycą" wystartują 17 lipca w Bukowinie Tatrzańskiej i pokonają jedną rundę szóstego, królewskiego etapu TdP. Będą się wspinać na Ząb, Ścianę BUKOVINA i Wierch Rusiński, aby na koniec finiszować pod górę w Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie w 2014 roku w imponującym stylu zwyciężył Rafał Majka.

Kapitanem drużyny amatorów jest polski wioślarz i olimpijczyk z Pekinu Michał Jeliński, który cierpi na cukrzycę od 2003 roku. W skład jego drużyny wejdą prof. dr hab. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, europoseł i wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki, Karolina Jany, Krzysztof Majak, Ewelina Bojdzińska, Piotr Demianiuk oraz Przemek Kotulski.

Diabetycy wśród uczestników 73. Tour de Pologne

Michał Jeliński przypomniał, że największe swoje sukcesy sportowe osiągał będąc już pod opieką diabetologów. Zapewniał, że nigdy nie liczył na taryfę ulgową jako sportowiec i cały czas cieszył się zaufaniem trenera i kolegów.

"Aby być dobrze wyrównanym, być zdrowym pacjentem, trzeba być aktywnym fizycznie" - podkreślił olimpijczyk.

"Każdy człowiek z cukrzycą, niezależnie od jej typu, powinien być bardziej aktywny fizycznie niż wtedy, gdyby tej choroby nie miał" - podkreśliła prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz.

Na trasie wyścigu Tour de Pologne pojawią się także miasteczka "Ścigamy się z cukrzycą". Każdy, kto je odwiedzi, będzie mógł skorzystać z bezpłatnego badania cukru w diabetobusie oraz z konsultacji podologicznej (badanie stopy cukrzycowej). Ponadto na miłośników kolarstwa czekać będzie profesjonalny symulator rowerowy, na którym będzie można poczuć się jak jeden z zawodników Teamu Novo Nordisk.

W 73. Tour de Pologne startuje dwustu kolarzy z 25 ekip. Wyścig zakończy się 18 lipca jazdą indywidualną na czas w Krakowie.

Diabetycy wśród uczestników 73. Tour de Pologne


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Diabetycy wśród uczestników 73. Tour de Pologne
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2022 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 11 sierpnia 2022 r.

Zadaj pytanie on-line