Strona główna FreeStyle Libre
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Czerwone wino, zielona herbata i słońce lekarstwem na cukrzycę typu 2?

źródło: nastrazyzdrowia.pl, dodano: 30 września 2016 r.

Czy zielona herbata pomiędzy posiłkami, opalanie się i lampka czerwonego wina mogą nam pomóc walczyć z cukrzycą typu 2? Okazuje się, że tak - a przynajmniej pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie.

Opalaj się i lecz - witamina D

Od kilku lat w publikacjach naukowych jest coraz głośniej o korelacji pomiędzy niedoborem witaminy D a nadwagą. Tym zagadnieniem zajęli się między innymi naukowcy z College of Science z King Saud University w Arabii Saudyjskiej, którzy badali wpływ suplementacji witaminy D3 na profil metaboliczny chorych z cukrzycą typu 2 (za: www.ncbi.nlm.nih.gov). Wytypowali grupę kobiet i mężczyzn z nadwaga i otyłością o średnim BMI mężczyzn 29,1, a kobiet 34,3, którym podawano witaminę D3 przez okres 18 miesięcy. Badania przeprowadzone trzykrotnie podczas eksperymentu wyraźnie wskazywały na idący za wzrostem poziomu witaminy D znaczny spadek cholesterolu LDL, przy czym lepsze efekty zostały osiągnięte w grupie kobiet.

Czerwone wino, zielona herbata i słońce lekarstwem na cukrzycę typu 2?

Obecnie badania sugerują, by osoby otyłe suplementowały wyższe dawki witaminy D, zauważając związek pomiędzy poziomem tej witaminy we krwi i poprawą funkcji komórek beta trzustki. Osoby z wyższym stężeniem witaminy D mają lepiej tolerować glukozę.

W związku z tym warto pomyśleć o suplementacji, nie zapominając o spożywaniu produktów bogatych w tę witaminę, jak nabiał i produkty mięsne. Ponadto witamina D syntezuje się z ekspozycji na promienie słońce. Już 15 minut kąpieli słonecznej dziennie wystarczy, by zapewnić sobie jej odpowiedni poziom, jednak musimy przestrzegać kilku zasad:
 • twarz, ręce i nogi muszą być całkowicie odkryte, np. poprzez noszenie krótkich spodenek i bluzek bez ramion

 • nie możemy stosować żadnych filtrów przeciwsłonecznych, także tych w zwykłych kremach do twarzy na dzień.
Pamiętajmy jednak, że niedobory witaminy D są bardzo częste w naszym klimacie, gdzie przez ponad pół roku nie występuje dostateczna ilość słońca. Obecnie zaleca się, by w okresie od mają do września korzystać ze słońca, a w pozostałe miesiące suplementować witaminę D.

Dobroczynne właściwości wina?

Właściwości czerwonego wina znane są od dawna - to jemu przypisuje się dobrą kondycję zdrowotną Francuzów, którzy w swojej tradycyjnej diecie nie stronią od serów, croissantów i bagietek, a pomimo to cieszą się długim życiem, dobrym zdrowiem i szczupłą figurą. Wyodrębnienie z czerwonego wina w 1997 roku resweratrolu pozwoliło na przeprowadzenie badań, które potwierdziły korzystny wpływ tego związku na choroby sercowo-naczyniowe, cukrzycę typu 2 oraz nowotwory. Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że przy diecie wysokokalorycznej i wysokotłuszczowej resweratrol brał udział w regulacji równowagi energetycznej, co ma bezpośredni wpływ na choroby dietozależne, w tym cukrzycę typu 2 (za: www.yadda.icm.edu.pl). Ma to związek z aktywacją przez resweratrol białka SIRT1, czyli enzymu odpowiedzialnego za regulację apetytu. Suplementacja pomaga w regeneracji funkcjonalności naczyń krwionośnych, co jest szczególnie istotne u osób chorych na cukrzycę typu 2. Co bardzo istotne, może mieć też ważny udział w zapobieganiu zespołowi stopy cukrzycowej.

Czerwone wino, zielona herbata i słońce lekarstwem na cukrzycę typu 2?

Antyoksydant występuje naturalnie przede wszystkim w skórce czarnych winogron, a także, w mniejszych ilościach, jabłkach, orzechach, kakao i skórce pomidora. Drugim ważnym źródłem resweratrolu jest fermentacja skórek winogronowych w procesie produkcji wina czerwonego, w tym największe ilości występują w winach odmiany Pinot Noir, St.Laurent, Marzemino, Merlot i Blaufränkisch. Ponadto na rynku występują także suplementy diety zawierające ten antyoksydant, co w przypadku osób chorych na cukrzycę typu 2 może być lepszym rozwiązaniem niż regularne spożywanie winogron i picie wina.

Popołudniowa herbatka dla zdrowia

Wędrując na wschód, od lubiących wytrawne uczty Francuzów trafiamy do ascetycznych Japończyków, którzy swoją dietę opierają o ryż, ryby, glony i zieloną herbatę. I to właśnie ten popularny w Kraju Kwitnącej Wiśni napój jest uważany za jeden z najzdrowszych na świecie. Zielona herbata wpływa pozytywnie na obniżenie poziomu cukru we krwi, poprawia też metabolizm glukozy. Badania przeprowadzone w Japonii wskazują na spadek ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2 o 33% przy spożywaniu minimum 6 filiżanek zielonej herbaty dziennie (za: www.ncbi.nlm.nih.gov). Z kolei badania przeprowadzone w Tajwanie sugerują, że osoby regularnie pijące napój mają niższy poziom tkanki tłuszczowej i obwód talii niż osoby, których dieta nie obejmuje tego napoju.

Czerwone wino, zielona herbata i słońce lekarstwem na cukrzycę typu 2?

Co prawda naukowcy są ostrożni co do wysuwania wniosków o bezpośrednim wpływie zielonej herbaty na cukrzycę typu 2, jednak z pewnością ma ona korzystny wpływ na obniżenie ciśnienia krwi, co jest istotne dla osób chorych. Ponadto napój pomaga w kontrolowaniu masy ciała - warto więc dla zdrowia wypijać kilka filiżanek dziennie lub zdecydować się na suplementację z wyciągiem zielonej herbaty.

Suplementy - lek na całe zło?

Niezależnie od obiecujących wyników badań wskazujących na prozdrowotne stosowanie suplementów diety, musimy pamiętać tym, że to dieta jest najważniejszym czynnikiem w kontrolowaniu stanu zdrowia osób z cukrzycą typu 2. Nie można tabletki traktować jako cudownego remedium, łagodzącego nasze kulinarne "grzeszki", ale wsparcie dla prawidłowej diety.

Czerwone wino, zielona herbata i słońce lekarstwem na cukrzycę typu 2?

Osoba chora na cukrzycę typu 2 musi codziennie uważać na swoje posiłki, pamiętając o zasadach 7U profesora Stanisława Bergera:
 • Urozmaicenie - w diecie cukrzyka powinny występować wszystkie grupy pokarmowe

 • Umiarkowanie - należy jeść tylko tyle, ile potrzebujemy

 • Uregulowanie - stałe pory posiłków powinny być elementem codziennej rutyny

 • Unikanie - przede wszystkim słodyczy, alkoholu, tłuszczów zwierzęcych, białej mąki i soli kuchennej

 • Umiejętność - zdrowego przyrządzania potraw, co gwarantuje zachowanie składników odżywczych

 • Uprawianie sportu - który poprawia samopoczucie i pozwala regulować spożywanie kalorii

 • Uśmiechanie się - pozytywne nastawienie do życia jest w życiu osoby chorej na cukrzycę typu 2 niezmiernie istotne i nie powinno być pomijane!
Tylko codzienne dbanie o prawidłową dietę i zrównoważony tryb życia pozwoli nam cieszyć się dobrą kondycją przy cukrzycy.

Autorem artykułu jest www.nastrazyzdrowia.pl - dystrybutor wysokiej jakości suplementów, w tym witaminy D3 (1000 j.m.. i 2000 j.m. w kroplach), optymalizowanego resweratrolu i bezkofeinowego wyciągu z zielonej herbaty.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Czerwone wino, zielona herbata i słońce lekarstwem na cukrzycę typu 2?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2022 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 r.

Zadaj pytanie on-line