Cukrzyca jest chorobą przewlekłą. Oznacza to, że zwykle trwa do końca życia. Jej objawy trudno dostrzec, zwłaszcza na początku. Pacjenci często myślą: "Lekarz powiedział, że mam cukrzycę. Ale przecież mnie nic nie boli?" Niestety problemem chorób przewlekłych jest to, że często postępują (czyli pogarszają się) i mogą prowadzić do poważnych komplikacji, niepełnosprawności, a nawet przedwczesnej śmierci. Dobrym efektem leczenia choroby przewlekłej zazwyczaj nie jest jej wyleczenie, ale raczej kontrola nad nią i poprawa stanu zdrowia pacjenta. Jest to pożądane i korzystne, ponieważ zapobiega powikłaniom.
W przypadku cukrzycy, oznacza to uzyskanie i utrzymanie odpowiednich poziomów glukozy we krwi, jak również prawidłowego ciśnienia tętniczego, cholesterolu, unikanie siedzącego trybu życia, kontrola masy ciała i rzucenie palenia. Jeżeli te cele zostaną osiągnięte, powikłaniom można zapobiec. |
Tak więc nawet jeżeli czujesz się zawiedziony, że choroby przewlekłej nie da się wyleczyć, doceniaj korzyści odpowiedniego leczenia, które "tylko" poprawia Twój stan zdrowia. Zapobiega ono pogarszaniu się choroby i zapewnia dobrą jakość życia.
Broszura odpowiada na pytania:
- Jaka jest moja rola w leczeniu cukrzycy i które zadania należą do mnie?
- Na czym polega zaangażowanie pacjenta?
- Na jakie podstawowe kwestie powinienem zwracać uwagę w leczeniu cukrzycy?
- Jak mogę współpracować z lekarzami i pielęgniarkami, społecznością lokalną, stowarzyszeniami pacjentów, rodziną i przyjaciółmi, aby poprawić ogólną dbałość o zdrowie?
Kliknij tutaj, aby pobrać broszurę (PDF)