Strona główna FreeStyle Libre
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Co trzeci mężczyzna z cukrzycą ma za mało testosteronu

Onet.pl, 3 grudnia 2004 r.

Co trzeci mężczyzna z cukrzycą typu II ma zbyt niski poziom testosteronu - zaobserwowali naukowcy ze Stanów Zjednoczonych. Informację podaje pismo "Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism".

"Nasze wyniki dowodzą, że niedobory testosteronu są częstą, dotychczas nierozpoznaną komplikacją cukrzycy typu II u mężczyzn" - komentuje prowadzący badania prof. Sandeep Dhindsa z Uniwersytetu w Buffalo.

Obecnie najwięcej mówi się na temat związku tej choroby z takimi powikłaniami, jak dolegliwości układu krążenia, i związane z nimi zaburzenia erekcji, choroby nerek, uszkodzenie siatkówki oka oraz neuropatia, czyli uszkodzenie nerwów obwodowych, np. w stopie.

Zespół z Buffalo przeprowadził najnowsze badania na grupie 103 mężczyzn z cukrzycą typu II, zaburzeniem metabolizmu glukozy. Do oceny poziomu testosteronu i hormonów związanych z jego produkcją pobrano na czczo próbki krwi. Zmierzono też m.in. stężenie glukozy i cholesterolu oraz zebrano dane na temat wzrostu, masy ciała oraz powikłań cukrzycy u każdego pacjenta.

Okazało się, że 30 proc. chorych miało zbyt niski poziom testosteronu, jak również produkowanych przez przysadkę mózgową gonadotropin - hormonów, które regulują wydzielanie testosteronu w jądrach.

Zdaniem autorów dowodzi to, że spadek jego produkcji nie jest wynikiem zaburzeń pracy jąder, ale raczej przysadki mózgowej lub podwzgórza - struktury mózgu kontrolującej przysadkę.

"Niedobory tego hormonu u tak wielu mężczyzn z cukrzycą są niepokojące, ponieważ oprócz spadku aktywności seksualnej i problemów z erekcją, powodują też spadek napięcia mięśni, przyrost tkanki tłuszczowej na brzuchu, osłabienie kości i sprawności umysłowej" - komentuje prof. Dhindsa.

Autorzy podkreślają, że zaburzenia hormonalne w tej grupie chorych tylko częściowo można tłumaczyć otyłością, która dotyczy wielu osób z cukrzycą. Około 30 proc. badanych pacjentów o szczupłej sylwetce również produkowało za mało testosteronu.

Badacze mają nadzieję, że przyszłe badania pozwolą lepiej zrozumieć dokładne przyczyny tego powikłania.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Co trzeci mężczyzna z cukrzycą ma za mało testosteronu
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2022 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 r.

Zadaj pytanie on-line