Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

FreeStyle Libre 2

Ypsomed
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Światowy Dzień Cukrzycy

Aktywni diabetycy stawiają na dłuższe życie z cukrzycą

źródło: informacja prasowa, dodano: 15 listopada 2016 r.

Światowy Dzień Cukrzycy 14 listopada razem z mojacukrzyca.org

Aktywni diabetycy stawiają na dłuższe życie z cukrzycą

14 listopada z okazji Światowego Dnia Cukrzycy w centrum Warszawy odbył się bieg edukacyjny Teamu "Aktywni z cukrzycą", w którym wzięły udział gwiazdy, aktywni diabetycy i wolontariusze. Organizatorzy akcji zachęcali warszawskich przechodniów do wspólnego treningu na bieżniach. Do wyścigu z przedstawicielami Teamu "Aktywni z cukrzycą" mógł stanąć każdy. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję porozmawiać z edukatorami diabetologicznymi, zapoznać się z materiałami edukacyjnymi na temat choroby oraz dowiedzieć się jak żyć aktywnie z cukrzycą.

W Polsce na cukrzycę cierpi blisko 3 miliony osób, a ponad 5 milionów ma stan przedcukrzycowy. W powszechnej opinii cukrzyca to choroba, podczas której występuje wysoki poziom glukozy we krwi. Jednak leczenie cukrzycy to nie tylko obniżanie poziomu cukru we krwi, ale także skuteczna walka z chorobami sercowo-naczyniowymi, które stanowią istotną przyczynę przedwczesnej śmierci pacjentów z cukrzycą. Nieleczona lub niewłaściwie kontrolowana choroba wiąże się z uszkodzeniem czynności narządów, przede wszystkim oczu, nerek, serca oraz naczyń krwionośnych. Jej najgroźniejsze konsekwencje to m.in. utrata wzroku (retinopatia cukrzycowa) i niewydolność nerek (nefropatia), ale także zawał serca i udar mózgu, na które cukrzycy narażeni są dwukrotnie bardziej niż osoby zdrowe.

Szacuje się, że łącznie na świecie jest 415 milionów dorosłych osób z cukrzycą. Około 80% tej populacji stanowią chorzy na cukrzycę typu 2, która coraz częściej dotyka zarówno ludzi młodych jaki i dzieci.

"Cukrzyca jest chorobą przewlekłą. Dzięki jej prawidłowej kontroli i leczeniu pacjent może osiągnąć nie tylko satysfakcjonującą jakość swojego życia, lecz przede wszystkim uniknąć bardzo poważnych, groźnych dla życia powikłań, takich jak, zawał serca, udar mózgu czy niewydolność nerek. U zdrowych osób, z kolei, regularna kontrola poziomu glukozy we krwi, dobrze zbilansowana dieta oraz aktywny styl życia pomogą zapobiec rozwinięciu się cukrzycy typu 2, na którą zapadalność lawinowo rośnie" - mówi dr hab. n. med. Janusz Krzymień z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Team "Aktywni z cukrzycą" składa się ze sportowców-amatorów, którzy na co dzień udowadniają, że prawidłowa terapia cukrzycy oraz prozdrowotny styl życia to recepta na dłuższe życie z cukrzycą. Aktywni diabetycy, pomimo choroby, inspirują innych pacjentów do aktywnego życia społecznego i zawodowego. "Aktywni" wierzą, że nie ma rzeczy niemożliwych. Nawet dla cukrzyka! Poprzez swoje działania starają się pokazywać, że choroba nie musi być przeszkodą w realizacji życiowych pasji.

"Stale szukam nowych wyzwań. Każdego dnia udowadniam, że dobra organizacja i silna motywacja pomagają. Cukrzyca nie musi stanowić przeszkody w realizacji zamierzeń" - mówi Eugeniusz Śnieżko, pomysłodawca "Aktywnych z cukrzycą". "Dla całego naszego zespołu cukrzyca jest najlepszym motywatorem. Stworzyliśmy unikatową grupę sportowców-amatorów diabetyków, którzy pokazują innym, że jedyne ograniczenia to te, które sami tworzymy w naszej głowie." - dodaje Eugeniusz Śnieżko.

"Cukrzyca to powszechna choroba. Znam wiele dorosłych osób, które mają cukrzycę typu 2. Znałam je jeszcze zanim zachorowały i mogę powiedzieć, że choroba znacznie zmieniła ich życie. Wiem, że cukrzyca naprawdę utrudnia normalne funkcjonowanie i nieleczona niesie ze sobą bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. A przecież można się przed tym uchronić! Wczesne wykrycie choroby pozwala na uniknięcie groźnych powikłań zdrowotnych. Dlatego też mam nadzieję, że biorąc udział w dzisiejszej akcji "Aktywnych z cukrzycą" uda mi się zachęcić Polaków, aby nie tylko byli aktywni fizycznie, ale także poddawali się podstawowym badaniom medycznym, a przede wszystkim regularnie sprawdzali poziom cukru we krwi" - mówi Dorota Gardias, która zaangażowała się w akcję edukacyjną z okazji Światowego Dnia Cukrzycy.

Akcja Teamu "Aktywni z cukrzycą" została zorganizowana w ramach kampanii edukacyjnej pt. "Dłuższe życie z cukrzycą", zainaugurowanej przez firmę Boehringer Ingelheim w Światowym Dniu Cukrzycy. Kampania, realizowana na rzecz podnoszenia świadomości cukrzycy i zagrożeń związanych z tą chorobą, zwraca uwagę na znaczenie powszechnej edukacji diabetologicznej zarówno w obszarze profilaktyki cukrzycy jak i życia z chorobą. Ze względu na ogromne zapotrzebowanie na edukację społeczną w zakresie cukrzycy typu 2, w ramach kampanii "Dłuższe życie z cukrzycą" będą prowadzone ogólnopolskie działania edukacyjne i akcje świadomościowe skierowane zarówno do diabetyków jak i osób zdrowych z różnych grup wiekowych. Zaplanowano także publikację profilowanych wydawnictw edukacyjnych. Zwiększanie społecznej świadomości zagrożenia cukrzycą, problemów, jakie niesie ona ze sobą oraz promowanie nawyku badania poziomu glukozy we krwi, daje możliwość wcześniejszego rozpoznania choroby i uniknięcia jej groźnych dla zdrowia powikłań.

Relacja portalu mojacukrzyca.org na żywo z wydarzenia


Team "Aktywni z Cukrzycą"

Team "Aktywni z Cukrzycą" zrzesza chorych z różnych grup zawodowych i ze wszystkimi typami cukrzycy. Główną ideą działań grupy jest edukacja dotycząca samej choroby oraz promocja szeroko rozumianej aktywności, zarówno sportowej jak i społeczno-zawodowej. Wśród członków grupy znajdują się sportowcy amatorzy, którzy na co dzień udowadniają, że prawidłowe leczenie i prowadzenie prozdrowotnego stylu życia to recepta na dłuższe życie z cukrzycą. "Aktywni z cukrzycą" biorą udział w biegach krótko i długodystansowych oraz triathlonach na dystansach od 1/8 Ironman do 1/2 IM, czyli 1900 metrów pływania na wodach otwartych, 90 km jazdy rowerem i półmaraton - 21km biegu w jednym. W ramach swojej działalności "Aktywni z cukrzycą" realizują różnego rodzaju projekty edukacyjne uświadamiające m.in. jak rozpoznać czynniki ryzyka cukrzycy i którzy chorzy powinni częściej zgłaszać się na badania kontrolne.

Projekty edukacyjne Teamu "Aktywni z cukrzycą" wspiera firma Boehringer Ingelheim.

Dodatkowe informacje:
http://www.aktywnizcukrzyca.pl
http://www.facebook.com/zcukrzyca

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Światowy Dzień Cukrzycy: Aktywni diabetycy stawiają na dłuższe życie z cukrzycą
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 28 lutego 2024 r.

Zadaj pytanie on-line