Strona główna FreeStyle Libre
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Tłuszcz na brzuchu udaje trzustkę

Onet.pl, 21 grudnia 2004 r.

Tłuszcz odkładany na brzuchu wydziela związek, który imituje działanie produkowanej przez trzustkę insuliny, np. obniża poziom glukozy we krwi - zaobserwowali badacze japońscy. Informację publikuje tygodnik "Science".

Zdaniem autorów, ich odkrycie sugeruje, że za pośrednictwem tego hormonu nadmiar brzusznej tkanki tłuszczowej może powodować zaburzenia metabolizmu i prowadzić np. do rozwoju cukrzycy.

Tkanka tłuszczowa jest producentem wielu hormonów, które krążąc we krwi regulują przemianę materii. Zaburzenia w ich stężeniu mogą prowadzić do otyłości i związanych z nią schorzeń, np. miażdżycy naczyń.

Teraz zespół japoński z Uniwersytetu w Osace odkrył, że tkanka otłuszczająca narządy jamy brzusznej u ludzi i myszy wydziela hormon wisfatynę, który imituje niektóre korzystne czynności insuliny. Badania na myszach wykazały, że wisfatyna obniża poziom glukozy we krwi, może łączyć się z receptorami dla insuliny i aktywuje podobne procesy chemiczne. Wcześniej wisfatynę uważano za białko układu odporności.

Badacze dokonali swojego odkrycia w trakcie porównywania podskórnej tkanki tłuszczowej z tkanką tłuszczową z brzucha. Odkładanie tłuszczu na brzuchu jest typowe dla mężczyzn i rzadsze u kobiet. Ten typ tycia jest uważany za najbardziej szkodliwy dla zdrowia, bowiem otłuszczenie narządów jamy brzusznej zwiększa ryzyko chorób układu krążenia.

Jak zaobserwowali naukowcy, przyrost tkanki tłuszczowej na brzuchu był u ludzi i myszy związany ze znacznym wzrostem produkcji wisfatyny. Ten wzrost może odgrywać istotną rolę w rozwoju zaburzeń metabolicznych towarzyszących otyłości, np. w cukrzycy typu II, uważają autorzy.

Podkreślają jednocześnie, że aby dokładnie poznać rolę wisfatyny w organizmie, trzeba przeprowadzić jeszcze wiele badań. Liczą, że w przyszłości pomoże to wypracować nowe sposoby leczenia cukrzycy.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Tłuszcz na brzuchu udaje trzustkę
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2022 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 11 sierpnia 2022 r.

Zadaj pytanie on-line