Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Współchorobowość w cukrzycy - spotkanie z nefrologiem - zobacz nagranie


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
O cukrzycy

Zalecenia w opiece diabetologicznej PFED 2017 dla pielęgniarek i położnych

źródło: PFED, dodano: 31 marca 2017 r.

Polska Federacja Edukacji w DiabetologiiPolska Federacja Edukacji w Diabetologii opublikowała Zalecenia w opiece diabetologicznej na 2017 rok. Celem zaleceń jest poprawa jakości opieki diabetologicznej, a adresatami są pielęgniarki i położne zajmujące się pacjentami z cukrzycą i ich rodzinami. Zalecenia dotyczą podstawowych i najważniejszych czynności wykonywanych u osób z cukrzycą.

Najnowsze wydanie Zaleceń w opiece diabetologicznej PFED przynosi istotne zmiany. Jest to już zbiór ośmiu procedur wykonywania najważniejszych czynności u osób z cukrzycą. Poza procedurami znanymi z poprzednich wydań, czyli:
 • Pomiar glikemii z użyciem glukometru,
 • Podanie insuliny wstrzykiwaczem (penem),
 • Eksploatacja zestawu infuzyjnego w terapii ciągłym podskórnym wlewem insuliny,
 • Przygotowanie osoby z cukrzycą do zabiegu operacyjnego i do badań diagnostycznych (zalecenia te zostały zmodyfikowane zgodnie z aktualnym stanem wiedzy).
W Zaleceniach na 2017 rok są też procedury nowe:
 • Postępowanie przy wystąpieniu hipoglikemii u pacjenta z cukrzycą,
 • Zasady przygotowania osoby z cukrzycą do samokontroli i samopielęgnacji stóp,
 • Przygotowanie osoby z cukrzycą do utrzymania właściwej higieny, samokontroli i samopielęgnacji skóry,
 • Wykonanie doustnego testu obciążenia glukozą OGTT.
Mam nadzieję, że aktualizacja wcześniej opracowanych procedur oraz propozycja dwóch nowych przyczynią się do poprawy opieki nad chorymi z cukrzycą w Polsce oraz będą inspiracją do poszukiwania jeszcze lepszych rozwiązań uwzględniających aktualny stan wiedzy, doświadczenie osób świadczących opiekę oraz preferencje pacjenta. - Alicja Szewczyk, przewodnicząca Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii.

Zalecenia opracowywane przez Polską Federację Edukacji w Diabetologii mają rekomendacje konsultantów krajowych w dziedzinach pielęgniarstwa, pielęgniarstwa diabetologicznego i pielęgniarstwa epidemiologicznego, konsultantów wojewódzkich w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego oraz konsultanta krajowego w dziedzinie diabetologii Krzysztofa Strojka oraz prezesa Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego Macieja Małeckiego. Zalecenia mają również akceptację Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych. Wzorem lat ubiegłych zostały wydane jako dodatek do pierwszego tegorocznego wydania "Magazynu Pielęgniarki i Położnej".

Strona internetowa: www.pfed.org.pl

Pobierz Zalecenia PFED 2017Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - O cukrzycy: Zalecenia w opiece diabetologicznej PFED 2017 dla pielęgniarek i położnych
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 24 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line