Najnowsze wydanie Zaleceń w opiece diabetologicznej PFED przynosi istotne zmiany. Jest to już zbiór ośmiu procedur wykonywania najważniejszych czynności u osób z cukrzycą. Poza procedurami znanymi z poprzednich wydań, czyli:
- Pomiar glikemii z użyciem glukometru,
- Podanie insuliny wstrzykiwaczem (penem),
- Eksploatacja zestawu infuzyjnego w terapii ciągłym podskórnym wlewem insuliny,
- Przygotowanie osoby z cukrzycą do zabiegu operacyjnego i do badań diagnostycznych (zalecenia te zostały zmodyfikowane zgodnie z aktualnym stanem wiedzy).
- Postępowanie przy wystąpieniu hipoglikemii u pacjenta z cukrzycą,
- Zasady przygotowania osoby z cukrzycą do samokontroli i samopielęgnacji stóp,
- Przygotowanie osoby z cukrzycą do utrzymania właściwej higieny, samokontroli i samopielęgnacji skóry,
- Wykonanie doustnego testu obciążenia glukozą OGTT.
Mam nadzieję, że aktualizacja wcześniej opracowanych procedur oraz propozycja dwóch nowych przyczynią się do poprawy opieki nad chorymi z cukrzycą w Polsce oraz będą inspiracją do poszukiwania jeszcze lepszych rozwiązań uwzględniających aktualny stan wiedzy, doświadczenie osób świadczących opiekę oraz preferencje pacjenta. - Alicja Szewczyk, przewodnicząca Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii. |
Zalecenia opracowywane przez Polską Federację Edukacji w Diabetologii mają rekomendacje konsultantów krajowych w dziedzinach pielęgniarstwa, pielęgniarstwa diabetologicznego i pielęgniarstwa epidemiologicznego, konsultantów wojewódzkich w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego oraz konsultanta krajowego w dziedzinie diabetologii Krzysztofa Strojka oraz prezesa Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego Macieja Małeckiego. Zalecenia mają również akceptację Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych. Wzorem lat ubiegłych zostały wydane jako dodatek do pierwszego tegorocznego wydania "Magazynu Pielęgniarki i Położnej".
Strona internetowa: www.pfed.org.pl
Pobierz Zalecenia PFED 2017