Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Współchorobowość w cukrzycy - spotkanie z nefrologiem - zobacz nagranie


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Eksperci stawiają opór grypie!

źródło: informacja prasowa, dodano: 12 kwietnia 2017 r.

Ogólnopolski Program Zwalczania GrypyNadchodzący sezon grypowy 2017/2018 stawia przed ekspertami, lekarzami i całym społeczeństwem szereg wyzwań. Począwszy od zmieniającej się epidemiologii, poprzez wchodzące nowe standardy profilaktyki, jak również pokonywanie stałych oporów i lęków przed szczepieniem. Niezmiennie niski poziom wyszczepialności i rosnące wskaźniki zachorowań i hospitalizacji przeciw grypie to prawdziwy orzech do zgryzienia dla Ekspertów i instytucji zdrowia publicznego.

Odpowiadając na potrzeby środowiska medycznego, Rada Naukowa Programu stworzyła Wirtualną Akademię Grypy. Organizatorzy chcą dążyć do przekonania, że szczepienia przeciw grypie są wartościowym i najskuteczniejszym sposobem walki z wirusem.

Podczas dorocznego spotkania Flu Meeting eksperci dokonali podsumowania epidemicznego sezonu 2016/17 i po raz kolejny wskazali na potrzebę nieustającej edukacji zarówno lekarzy, jak i pacjentów. Niska wyszczepialność w ostatnim sezonie dała o sobie znać. Według danych NIZP-PZH w sezonie jesienno-zimowym na grypę i choroby grypopodobne zachorowało aż 3 793 770 osób, co oznacza 25% więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego w sezonie poprzednim. O ciężkim przebiegu grypy w tym sezonie świadczy fakt, iż hospitalizacji wymagało aż 16% więcej osób niż w roku ubiegłym (13 779 hospitalizacji). Odnotowano 24 przypadki zgonów z powodu grypy i jej powikłań. Eksperci podkreślają, że szczepieniom, które są najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia się przed grypą (ich skuteczność wynosi 60-90%), powinny się poddawać głównie osoby z grup ryzyka, tzn. przewlekle chorzy, diabetycy, dzieci, osoby po 65 roku życia oraz kobiety w ciąży.

Eksperci stawiają opór grypie!

Zaszczep się przeciw grypie

Grypa jest ostrą chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirusy, które namnażają się w komórkach nabłonka dróg oddechowych. Do typowych objawów grypy należą: wysoka gorączka, ból gardła, głowy i mięśni, a także dreszcze, brak apetytu, uczucie zmęczenia i rozbicia. Warto jednak pamiętać, że nawet 33% przypadków zakażeń wirusem grypy przebiega bezobjawowo. Oznacza to, że nawet o tym nie wiedząc, możemy być źródłem zagrożenia dla naszych najbliższych. Niestety wszczepialność w Polsce nadal jest na niskim poziomie i w ostatnim sezonie utrzymała się na niskim poziomie 3,4%.

"Wirus grypy charakteryzuje się przede wszystkim tym, iż mutuje, dlatego przed każdym sezonem epidemicznym skład szczepionki przeciw grypie jest aktualizowany o cząsteczki nowych szczepów wirusa. Właśnie dlatego tak bardzo chcemy uświadamiać, jak ważne jest coroczne szczepienie. Po 7 latach w składzie szczepionki nie pojawi się szczep A/H1N1 California, który był od 2009 roku szczepem dominującym w populacji. Szczepienia przeciw grypie są najskuteczniejszą metodą, która chroni przed zachorowaniem, ale przede wszystkim zapobiega powikłaniom. Od zawsze podkreślam również, że szczepionka nie podana jest w 100% nieskuteczna. Lepiej zapobiegać niż leczyć" - mówi prof. dr hab. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Eksperci stawiają opór grypie!

Nowe standardy w szczepieniach

Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy ogłosili podczas tegorocznego Flu Meeting nowe standardy w szczepieniach, które pojawiły się w Polsce. To jedno z ważniejszych wyzwań, z którym muszą się zmierzyć. W związku z tym wypracowali oni nowe rekomendacje szczepień, zawierające zalecenia szczepionki czterowalentnej, która zawiera dwa szczepy wirusa grypy typu A oraz obie linie wirusa grypy typu B. Na świecie szczepionki czterowalentne są powszechnie rekomendowane przez najważniejsze instytucje zdrowia publicznego. W Wielkiej Brytanii, Kanadzie oraz Australii są refundowane dla pacjentów z grup ryzyka.

"Zalecamy stosowanie czterowalentnej szczepionki przeciw grypie przede wszystkim ze względu na szerszą ochronę oraz porównywalne bezpieczeństwo do szczepionki trójwalentnej. Europejskie dane wskazują, że wirus typu B jest przyczyną średnio 23% wszystkich potwierdzonych przypadków grypy. W Polsce w sezonie 2015/16, aż 50,9% zachorowań wywołanych było wirusem grypy typu B. Jak możemy się domyślać, to tylko "wierzchołek góry lodowej", ponieważ wiele przypadków zachorowań nie jest diagnozowanych lub pacjenci z łagodniejszą postacią zakażenia nie zgłaszają się po porady medyczne" - komentuje dr hab. n. med. Aneta Nitsch Osuch, ekspert Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Grypa a cukrzyca

Diabetycy zaszczepieni przeciw grypie 70% rzadziej trafiają do szpitala


Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, a także eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, zalecają coroczne szczepienia przeciw grypie, jako jeden z elementów opieki nad pacjentami z cukrzycą. Szczepienia te są nie tylko skuteczne, ale też bezpieczne dla chorujących na cukrzycę. Badania wykazują, że iniekcje te aż o 70% redukują ryzyko hospitalizacji z powodu cukrzycy, śpiączki cukrzycowej oraz kwasicy ketonowej wśród dorosłych pacjentów. Ponadto, zmniejszają też ryzyko zgonu ze wszystkich przyczyn o 56%.

Więcej o grypie i cukrzycy w artykule (kliknij tutaj)

Wirtualna Akademia Grypy

Podczas Flu Meeting eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy zainicjonowani platformę e-learnigową - Wirtualną Akademię Grypy - dzięki której pracownicy ochrony zdrowia i nie tylko, będą mieli możliwość podnoszenia swojej wiedzy na temat grypy i powikłań pogrypowych. Każdy będzie mógł zapoznać się z zagadnieniami dotyczącymi m.in. epidemiologii, produkcji szczepionek przeciw grypie, wirusa grypy typu B czy też szczepień pracowników ochrony zdrowia. Dodatkowo każdy lekarz, który przejdzie szkolenie otrzyma certyfikat, na podstawie którego może pozyskać punkty edukacyjne. Organizatorzy podkreślają, że podnoszenie wiedzy lekarzy na temat grypy i zagrożeń wynikających z grypy i korzyści ze szczepień znacznie podniesie zaufanie pacjentów do lekarzy.

Eksperci stawiają opór grypie!

Zdrowe Pióro

Spotkanie Flu Meeting było również okazją do wręczenia nagród laureatom konkursu "Zdrowe Pióro". Kolejna edycja została zorganizowana w celu uhonorowania dziennikarzy, którzy dzięki swojej pracy przyczyniają się do walki z wciąż rosnącą liczbą zachorowań na grypę oraz pomagają w lepszym zrozumieniu korzyści płynących z profilaktyki grypy. Nagrody te przyznawane są w 4 kategoriach: telewizja, radio, prasa i internet. Rada Naukowa Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy statuetki "Zdrowe Pióro" przyznała Redaktorowi Wojciechowi Wójcikowi z Polsat News, Redaktor Karolinie Olszewskiej z Radia ESKA, Redaktor Ilonie Zawistowskiej z Tele Tygodnia oraz Redaktor Katarzynie Lisowskiej z Rynku Zdrowia.

Eksperci stawiają opór grypie!

FluManiak 2016

Podczas spotkania, wręczone zostały też nagrody dla placówek medycznych i szkół za udział w konkursie FluManiak 2016. Celem konkursu była popularyzacja profilaktyki grypy za pomocą aplikacji mobilnej FluMania, która powstała w ramach działań Programu. Zadaniem graczy jest opanowanie epidemii grypy rozprzestrzeniającej się w mieście poprzez szczepienia pacjentów z grup ryzyka powikłań pogrypowych. Poniżej lista laureatów konkursu:
 • 1 miejsce i główna nagroda - SPZOZ Warszawa Ursynów
 • Wyróżnienie - Szpital Powiatowy w Chrzanowie
 • Wyróżnienie - Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika
 • Wyróżnienie - Publiczne Gimnazjum im. Stanisława Konarskiego

 • 1 miejsce i główna nagroda - Zespół Szkół JEDYNKA (Międzychód)
 • Wyróżnienie - Szkoła Podstawowa nr 149 (Łódź)
 • Wyróżnienie - Szkoła Podstawowa nr 8 im. 1 Warszawskiej Dywizji Piechoty (Legionowo)
 • Wyróżnienie - Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 (Zdzieszowice)
Patronat medialny nad Ogólnopolskim Programem Zwalczania Grypy sprawuje m.in. portal mojacukrzyca.org.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Eksperci stawiają opór grypie!
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 24 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line