Strona główna FreeStyle Libre
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Apel do ministra zdrowia ws. nowej listy refundowanej

Onet.pl, 8 stycznia 2005 r.


Od lutego zmienią się ceny insuliny. Polskie leki będą tańsze, ale może to doprowadzić do tego, że pacjent będzie płacił więcej za insulinę zagraniczną.

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków zaapelowało w piątek do ministra zdrowia, aby dać chorym możliwość wyboru i nie doprowadzać do podnoszenia cen leków importowanych.

Pod koniec grudnia resort zdrowia zaproponował zmiany na listach leków refundowanych dotyczące insulin. Krajowy producent obniżył swoją cenę - minister zdrowia chciałby, aby zrobiłoby to także firmy zagraniczne.

W ocenie ministra Marka Balickiego trzeba zmienić to, że insulina w Polsce jest droższa niż wielu krajach, m.in. na Węgrzech, w Portugalii czy Grecji.

Dlatego minister przychylił się do propozycji krajowego producenta insuliny firmy Bioton (której udział w rynku to na razie kilka procent) obniżenia cen insuliny o 15 proc. W związku z tym podjęto rozmowy z pozostałymi dostawcami insuliny na polski rynek.

Zdaniem resortu, dobrze by się stało, gdyby także firmy zagraniczne obniżyły swoje ceny za insulinę. Jeśli tego nie zrobią, to pacjenci miesięcznie zapłacą za leczenie ok. 13 zł więcej (wysokość refundacji na wszystkie rodzaje insuliny jest ustalana na postawie ceny najtańszego leku). Dlatego być może część chorych będzie musiała ze względów finansowych przestawić się na leki krajowe, oczywiście z porozumieniu z lekarzem.

Największy udział w rynku insulin w Polsce ma firma Novo Nordisk. Z danych przedstawionych przez resort zdrowia wynika przykładowo, że średnia cena insulin firmy Novo Nordisk wynosi w Polsce 24,86 euro, podczas gdy w Grecji 14,52 euro, w Hiszpanii 17,80 a na Węgrzech 17,60.

Na stronie internetowej organizatora piątkowej konferencji prasowej - Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków - jest reklama właśnie firmy Novo Nordisk. Jak poinformowała dziennikarzy wiceprezes Stowarzyszenia Hanna Zych-Cisoń, Novo Nordisk jest sponsorem tej strony.

Balicki podkreślał w grudniu, że resort chce spokojnie przeprowadzić zmiany, by niepotrzebnie nie niepokoić pacjentów.

W Polsce leczonych insuliną jest 300 tys. osób.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Apel do ministra zdrowia ws. nowej listy refundowanej
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2022 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 11 sierpnia 2022 r.

Zadaj pytanie on-line