Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Współchorobowość w cukrzycy - spotkanie z nefrologiem - zobacz nagranie


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Z cukrzycą na wakacjach

źródło: informacja prasowa Genexo, dodano: 11 maja 2017 r.

Wakacje to najprzyjemniejszy okres w roku. Chętnie wybieramy się w nowe miejsca w kraju i za granicą - zwiedzać, odpoczywać, uprawiać sporty, spędzić miło czas z rodziną, znajomymi. Czy osoba chora na cukrzycę musi rezygnować z tych przyjemności? Na szczęście nie! Przy zachowaniu pewnych środków ostrożności i stosowaniu się do zaleceń lekarza świat stanie otworem również dla cukrzyka.

Przed wyjazdem

Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, porozmawiaj ze swoim lekarzem. On najlepiej potrafi ocenić twój stan zdrowia i doradzić, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy wybieraniu miejsca na spędzenie urlopu. W razie potrzeby wystawi również zaświadczenie informujące o chorobie. Jeśli planujesz wyjazd za granicę, upewnij się, że zaświadczenie o chorobie masz również w języku angielskim.

Po takiej konsultacji możesz już szukać wymarzonego miejsca i zacząć przygotowywać się do wyjazdu. Na pewno warto sprawdzić, gdzie w miejscu docelowym są gabinety lekarskie, a jeśli zdecydujesz się na wyjazd za granicę, upewnij się, gdzie możesz znaleźć lekarzy mówiących po angielsku. Oczywiście nieocenioną pomocą będzie Internet, ale jeśli wyjazd jest organizowany przez biuro podróży, możesz poprosić ich o sprawdzenie tych informacji przez rezydenta, który jest na miejscu.

Zabierz ze sobą przyjmowane na co dzień leki (najlepiej przechowuj je w dwóch różnych bagażach), dwa glukometry, a jeśli nie masz takiej możliwości, to zabierz przynajmniej zapasowe baterie. Oczywiście odpowiedni zapas pasków i lancetów jest również niezbędny.

Do bagażu podręcznego włóż zaświadczenie od lekarza (kliknij tutaj) i inne niezbędne dokumenty, możesz także zaopatrzyć się w bransoletkę z informacją, że chorujesz na cukrzycę - najlepiej po polsku i angielsku. Przed wyjazdem za granicę warto również poszerzyć swoje słownictwo w lokalnym języku - "dzień dobry" i "dziękuję" są zawsze mile widziane, "mam cukrzycę", "wezwijcie lekarza" może uratować życie.

Z cukrzycą na wakacjach

Jak bezpieczne dojechać na urlop?

Jeżeli planujesz wyprawę samochodem, zaplanuj dość częste przerwy i unikaj podróżowania nocą. Zadbaj o wygodne, przewiewne obuwie, warto też mieć na wierzchu drugą parę na zmianę. Wybierz skarpety z naturalnych włókien. Możesz również rozważyć zainstalowanie tempomatu - w długiej podróży to rozwiązanie z pewnością zwiększy komfort prowadzenia samochodu.

W samolocie zasady dotyczące obuwia i skarpet nie zmieniają się. Przy długim locie należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim, jeśli zmieniasz strefy czasowe, nie przestawiaj zegarka. To ułatwi Ci przyjmowanie leków w czasie podróży o wyznaczonych porach.

Sprawdzaj częściej niż zwykle poziom glikemii. Jeśli w samolocie są serwowane posiłki, możesz kilka dni wcześniej zgłosić liniom lotniczym, że prosisz o posiłek dla diabetyka. Jeżeli lecisz tanimi liniami, najlepiej zabierz ze sobą do bagażu podręcznego odpowiednie przekąski (tabletki glukozowe, cukierki do zwalczania objawów hipoglikemii). Pij dużo płynów - co prawda woda mineralna na lotniskach jest dość droga, ale na pewno będą to dobrze wydane pieniądze. Jeżeli podróżujesz samotnie, poinformuj kogoś z obsługi, że chorujesz na cukrzycę.

Po przybyciu na miejsce

Jeżeli zmieniłaś strefy czasowe, to po przylocie przede wszystkim przestaw się na czas lokalny. Przez pierwsze dwa, trzy dni kontroluj poziom cukru we krwi częściej niż zwykle.

Na urlopie zmieniamy zazwyczaj sposób odżywiania - bo zostajemy dłużej na plaży, jedziemy na wycieczkę, chcemy spróbować różnych lokalnych przysmaków, kuszą nas pyszne lody czy po prostu jesteśmy w hotelu z All Inclusive. Jeśli zastosujesz się do kilku zasad, twój wyjazd będzie udany również od strony kulinarnej. Przede wszystkim musisz częściej badać glikemię, a przy wyborze dań w restauracji zamawiaj te gotowane, grillowane lub pieczone. Przed wyjazdem do krajów naprawdę egzotycznych warto sprawdzić, jakie potrawy dominują w danym regionie i spróbować przeliczyć wymienniki węglowodanowe jeszcze przed podróżą.

Bardzo ważne jest nawadnianie organizmu - w gorącym klimacie pamiętaj o piciu 2 - 3 litrów płynów dziennie. Zasadą niezmienną, niezależną od stanu zdrowia, jest wybieranie wyłącznie płynów butelkowanych i unikanie napojów z kostkami lodu.

Jeśli twój urlop nie będzie polegał wyłącznie na leżeniu pod gruszą czy palmą, pamiętaj, że wysiłek fizyczny powoduje obniżenie poziomu cukru we krwi, musisz więc odpowiednio dostosować swoją dietę (najlepiej porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem). Badaj poziom glikemii przed i po każdym większym wysiłku fizycznym. Zadbaj również o stopy - latem łatwiej o otarcia czy skaleczenia, staraj się nie chodzić boso, a jeśli przydarzy ci się uszkodzenie skóry, skontaktuj się z lekarzem.

Przede wszystkim baw się, odpoczywaj, wykorzystaj ten wolny czas najlepiej, jak potrafisz.

Glukometry, które świetnie sprawdzą się w podróży, to Glucomaxx® i Glucosense® pro

Glukometr Glucomaxx® - precyzja i dokładność


Glukometr wraz z paskami testowymi Glucomaxx® to precyzyjny i dokładny system monitorowania glikemii. Jest wyposażony w duży ekran z podświetlanymi cyframi, co gwarantuje czytelność wyniku oraz podświetlaną szczelinę, która ułatwia umieszczenie paska. Dodatkowo ma cztery tryby pomiarów (Gen - ogólny, AC - przed posiłkiem, PC - po posiłku, QC - pomiar kontrolny), które pozwalają kontrolować glikemię w zależności przyjętego posiłku. Jeden przycisk ustawień zapewnia łatwą obsługę.

W 2016 roku firma Genexo Sp. z o.o. otrzymała Złote Godło - Najwyższa Jakość Quality International 2016 w kategorii QI PRODUCT - produkt najwyższej jakości - system do monitorowania glikemii Glucomaxx®. Najwyższa Jakość QI, to projekt którego celem jest wyróżnienie tych firm i ich produktów, które reprezentują najwyższe standardy, gwarantujące klientom i konsumentom otrzymanie produktu lub usługi na najwyższym poziomie. Programowi patronują Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Polski Komitet Normalizacyjny oraz Katedra Zarządzania Jakością Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Glukometr Glucomaxx® można otrzymać bezpłatnie u lekarza diabetologa lub nabyć w aptekach w cenie około 79 złotych.

Glucosense® pro - dla osób z cukrzycą typu 2

Glukometr Glucosense® pro to pewność i zaufanie. Dla wygody użytkowników został wyposażony w podświetlany, czytelny wyświetlacz, który gwarantuje komfort użytkowania, a także podświetlaną szczelinę na pasek testowy, która pomaga umieścić pasek we właściwym miejscu. Dodatkowo bateria "mały paluszek" jest uniwersalna i dostępna wszędzie na całym świecie, gdy zajdzie potrzeba jej wymiany. Prosta obsługa umożliwia przyjazne użytkowanie.

Dzięki funkcji oznaczania pomiarów przed i po posiłku (AC/PC) glukometru Glucosense® pro, możemy poznać reakcję organizmu na przyjmowane posiłki, co stanowi drogowskaz do najlepszych decyzji terapeutycznych lekarza.

Glukometr Glucosense® pro można otrzymać bezpłatnie u lekarza POZ lub nabyć w aptekach w cenie około 50 złotych.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Marysia  IP: 83.27.246.xxx(2017-05-27 15:39:55)
Ciekawy artykuł i wskazówki, a ja mogę jeszcze dodać, żeby się nie przerażać tą chorobą słodką, jeździć wszędzie gdzie się tylko da, i jest bezpiecznie, zawsze ze sobą kostkę cukru czy cukierka należy mieć, bo różnie bywa. Nikt nie wiedział ,ze mam cukrzycę, tak szczelnie ją ukrywałam, lecz nie warto, bo i tak wyszło na jaw przy okazji pewnych nieprzewidzianych zdarzeń w życiu. Tak naprawdę nie ma ludzi idealnie zdrowych, każdy coś tam pod pazuchą chowa.


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Z cukrzycą na wakacjach
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 24 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line