Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Myszy uniknęły ślepoty dzięki przeciwciałom

Onet.pl, 10 stycznia 2005 r.

Dzięki wprowadzonym do oka przeciwciałom udało się zapobiec retinopatii - częstemu wśród chorych na cukrzycę uszkodzeniu wzroku. Dokonano tego w doświadczeniach na myszach. O badaniach informuje "Journal of Clinical Investigation".

Naukowcy z University of Florida jako pierwsi znaleźli związek pomiędzy białkiem SDF-1 a retinopatią - związanym z powstawaniem nieprawidłowych naczyń krwionośnych schorzeniem odpowiedzialnej za widzenie siatkówki.

Jedną z najczęstszych przyczyn retinopatii jest cukrzyca. Chorobę siatkówki próbuje się leczyć niszcząc patologiczne naczynia laserem. W ciele szklistym - galaretowatej substancji wypełniającej oko - jest tym więcej SDF-1, im cięższa retinopatia.

SDF-1 kontroluje powstawanie naczyń krwionośnych w siatkówce - "wzywa" potrzebne do tego komórki macierzyste.

W badaniach najpierw wywołano u myszy burzliwy wzrost naczyń krwionośnych wewnątrz oka - tak jak w prawdziwej retinopatii. Następnie za pomocą blokujących SDF-1 przeciwciał, wprowadzonych do wypełniającego oko galaretowatego ciała szklistego, udało się zablokować powstawanie nieprawidłowych naczyń w siatkówce.

Kolejnym etapem badań mają być próby na małpach. Metoda może w przyszłości uratować wzrok tysięcy osób chorych na cukrzycę - informuje serwis "EurekAlert".

Trzeba jeszcze znaleźć odpowiednio dużą cząsteczkę, która zwiąże przeciwciała tak, by się nie wydostawały poza ciało szkliste.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Myszy uniknęły ślepoty dzięki przeciwciałom
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line