Strona główna FreeStyle Libre
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Myszy uniknęły ślepoty dzięki przeciwciałom

Onet.pl, 10 stycznia 2005 r.

Dzięki wprowadzonym do oka przeciwciałom udało się zapobiec retinopatii - częstemu wśród chorych na cukrzycę uszkodzeniu wzroku. Dokonano tego w doświadczeniach na myszach. O badaniach informuje "Journal of Clinical Investigation".

Naukowcy z University of Florida jako pierwsi znaleźli związek pomiędzy białkiem SDF-1 a retinopatią - związanym z powstawaniem nieprawidłowych naczyń krwionośnych schorzeniem odpowiedzialnej za widzenie siatkówki.

Jedną z najczęstszych przyczyn retinopatii jest cukrzyca. Chorobę siatkówki próbuje się leczyć niszcząc patologiczne naczynia laserem. W ciele szklistym - galaretowatej substancji wypełniającej oko - jest tym więcej SDF-1, im cięższa retinopatia.

SDF-1 kontroluje powstawanie naczyń krwionośnych w siatkówce - "wzywa" potrzebne do tego komórki macierzyste.

W badaniach najpierw wywołano u myszy burzliwy wzrost naczyń krwionośnych wewnątrz oka - tak jak w prawdziwej retinopatii. Następnie za pomocą blokujących SDF-1 przeciwciał, wprowadzonych do wypełniającego oko galaretowatego ciała szklistego, udało się zablokować powstawanie nieprawidłowych naczyń w siatkówce.

Kolejnym etapem badań mają być próby na małpach. Metoda może w przyszłości uratować wzrok tysięcy osób chorych na cukrzycę - informuje serwis "EurekAlert".

Trzeba jeszcze znaleźć odpowiednio dużą cząsteczkę, która zwiąże przeciwciała tak, by się nie wydostawały poza ciało szkliste.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Myszy uniknęły ślepoty dzięki przeciwciałom
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2022 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 11 sierpnia 2022 r.

Zadaj pytanie on-line