Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
mojacukrzyca.TV

Wanda Łakomy: Edukacja w cukrzycy jest częścią terapii

źródło: materiał własny, dodano: 24 maja 2017 r.

mojacukrzyca.tvO edukacji pacjentów z cukrzycą, problemach z jakimi borykają się chorzy, o tym jak ważna w cukrzycy jest nieustanna edukacja i zdobywanie wiedzy, o grupach wsparcia oraz o zasadach działania programu "Diabdis - cukrzyca pod kontrolą" z Wandą Łakomy, edukatorem w cukrzycy i diabetykiem rozmawia Jerzy Magiera z portalu mojacukrzyca.org.

Jerzy Magiera: Zajmuje się Pani edukacją pacjentów z cukrzycą. Proszę nam powiedzieć, jakie problemy mają najczęściej pacjenci, z którymi ma Pani kontakt?

Wanda ŁakomyWanda Łakomy: Leczenie pacjentów nie polega tylko na tym, że pacjenci się udają do lekarza. Tylko wracając z wizyty z wypisaną receptą muszą, niestety, ale o tą samokontrolę zadbać sami. Nieraz zaczyna się problem taki, że edukacja to jest część terapii. Nie wszyscy potrafią sobie z tym poradzić. Nieraz jest tak, że pacjent może mieć dostęp do doskonałych leków. Może mieć dostęp do doskonałych narzędzi. Może mieć dostęp do doskonałych systemów monitorowania. Natomiast, jeśli nie posiada odpowiedniej wiedzy, jak te narzędzia wykorzystać, to po prostu wyniki badań są bardzo niezadowalające.

Trudno powiedzieć, jakie podstawowe błędy może popełnić pacjent, ale szczerze mówiąc spotykam się na co dzień z wieloma błędami, które pacjenci popełniają notorycznie. To jest od podstaw praktycznie. Od złych metod pomiarów kontroli, złego interpretowania działania insulin, nieprzestrzegania podstawowych zasad insulinoterapii.

Gdzie oprócz lekarza i pielęgniarki pacjent może zdobywać wiedzę? Jak wiemy wizyta odbywa się raz na trzy miesiące, czy nawet rzadziej i pacjent powinien cały czas samodoskonalić się i tą wiedzę zdobywać. Jakie miejsca są godne polecenia, gdzie możemy znaleźć informacje o cukrzycy, jeżeli pacjent chce taką wiedzę zdobywać?

Pacjenci zawsze są przygotowani do tego, że pójdą do lekarza i ewentualnie uzyskają tam swoją wiedzę, ale nie nieraz wizyta rozpoczyna się bardzo szybko i bardzo szybko kończy. Kończy się na wypisaniu recepty, ewentualnie omówieniu przebiegu choroby, ale nie zawsze jest czas również na edukację. W związku z tym, pacjent zostaje sam. W dzisiejszych czasach, gdzie jest dostęp i do literatury i do publikacji i do grup wsparcia, grup internetowych, społeczności, forach internetowych, więc najszybciej korzystają z takich form pomocy.
Jedną z Pani działalności jest prowadzenie jednej z grup facebookowych o tematyce cukrzycowej. Proszę nam powiedzieć, czy rady udzielane przez chorych zawsze są prawidłowe i zawsze pacjent może to brać, jak pewnik?

Mówimy tutaj o pacjentach, których chorują na cukrzycę. Są różne typu cukrzyc. Każdy pacjent ma swoją indywidualną chorobę. Trudno określić, czy wszystkie rady, które są udzielne na forum publicznych, czy grupach facebookowych są odpowiednie dla konkretnej osoby. Trzeba bardzo uważać, ponieważ jedna rada udzielona osobie może być zupełnie trafna, inna może się okazać bardzo niebezpieczna dla zdrowia. W związku z powyższym trzeba podchodzić z dystansem i rezerwą i jednak ostateczne decyzje podejmować z lekarzem, ewentualnie po konsultacji z edukatorem, czy pielęgniarką, czy z osobą, która posiada wiedzę na temat tej choroby.

Pracuje Pani w firmie Diadbis, która zajmuje się właśnie edukacją pacjentów z cukrzycą. Proszę opowiedzieć o tej działalności, na czym polega ten program i jak można do niego dołączyć?

Jestem edukatorem diabetologicznym w programie Diabdis - cukrzyca pod kontrolą. To jest program zdrowotno-leczniczy, który zajmuje się edukacją, pomocą pacjentom, którzy są leczeni, mają swojego lekarza, mają swoje leki, natomiast mają problemy z leczeniem swojej choroby. W związku z powyższym powstał ten program, aby takim osobom pomóc. Jest to bezpłatna forma pomocy, na zasadzie otrzymania urządzenia diabdisowego i glukometru, który po prostu rejestruje pomiary. Przesyłam potem poprzez to urządzenie na naszą platformę i cały zespół Diabdisu, czyli lekarz, psycholog, dietetyk i edukator diabetologiczny analizują i wyciągają wnioski. Potem poprzez konsultacje telefoniczne udzielamy stosownych porad. Muszę powiedzieć, że do tej pory wyniki udziału w tym programie są bardzo zadowalające. Bardzo dużo pacjentów poprawiło swoje hemoglobiny glikowane. Bardzo dużo pacjentów dowiedziało się o tym, jakie popełniało do tej pory błędy. Nie zadawali sobie wielokrotnie sprawy, że to co robią ma taki bardzo wielki wpływ na efekty leczenia. Wystarczyło tylko odpowiednio wyedukować, odpowiednio wskazać popełniane błędy i naprawdę z wielką radością i pacjent i my cieszymy się, że pomożemy pomóc.
Dziękuję bardzo za rozmowę.

Bardzo serdecznie dziękuję i pozdrawiam wszystkich zdrowych, chorych, z cukrzycą typu 1, 2, 3, z każdym podtypem i naprawdę życzę bardzo dobrych wyników samokontroli.

Zapraszamy na nasz kanał na YouTube! Subskrybuj teraz!Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Janina  IP: 94.141.153.xxx(2017-05-29 21:02:23)
Jaka edukacja ? W moim szpitalu w Bydgoszczy zlikwidowano Centrum Edukacyjne już kilka lat temu. Nikt nie wie dlaczego.


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - mojacukrzyca.TV: Wanda Łakomy: Edukacja w cukrzycy jest częścią terapii
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 22 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line