Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Współchorobowość w cukrzycy - spotkanie z nefrologiem - zobacz nagranie


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

W leczeniu cukrzycy typu II jesteśmy 10-15 lat za resztą Europy

źródło: Medexpress.pl, dodano: 31 maja 2017 r.

Medexpress.plO zaniedbaniach w polskiej diabetologii i o leczeniu cukrzycy typu II z prof. Tomaszem Klupą, specjalistą diabetologiem ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie rozmawia redaktor Paweł Grzybowski z Medexpress.pl

Jakie są największe zaniedbania w diabetologii w polskim systemie ochrony zdrowia?

Niewątpliwie leczenie cukrzycy typu drugiego. W typie pierwszym sytuacja jest zadowalająca - mamy dobry system refundacji osobistych pomp insulinowych, jesteśmy jednym z liderów tego rynku w Europie. Natomiast jeśli chodzi o cukrzycę typu drugiego to niestety wyraźnie zostaliśmy w tyle - nawet 10-15 lat za resztą Europy. Nie ma nowoczesnych leków doustnych, które nie powodowałyby powikłań w postaci hipoglikemii, przyrostu masy ciała. Nie ma też leków wstrzykiwanych, które chronią pacjenta przed ryzykiem zgonu - zawału, udaru. Tego wszystkiego niestety brakuje.

prof. Tomasz Klupa

Jakie miałby Pan oczekiwania względem kolejnych list refundacyjnych?

Tu warto powiedzieć o trzech grupach. Po pierwsze są to flozyny, czyli leki powodujące utratę nadmiaru cukru z moczem. To leki o wyjątkowo wysokim profilu bezpieczeństwa sercowo-naczyniowego, bardzo proste jeśli chodzi metodę stosowania przez pacjenta i bardzo skuteczne. Druga grupa leków to leki działające w oparciu o oś inkretynową. Mowa tu zarówno o lekach podawanych doustnie jak i lekach iniekcyjnych. Trzecia grupa leków to najnowsze preparaty z grupy długodziałających analogów insuliny.

Skąd się wzięło tak duże zaniedbanie, szczególnie jeśli chodzi o analogi GLP1?

Trudno podać bezpośrednią przyczynę. Przede wszystkim są to preparaty bardzo drogie. Jeżeli dzisiaj chory chce indywidualnie kupować tego typu preparaty to miesięczny koszt terapii to ok. 500-600 zł. Zdajemy sobie sprawę, że dla budżetu państwa jest to olbrzymie obciążenie. Z drugiej jednak strony jest to inwestycja, która w przeciągu kilku, a na pewno kilkunastu lat by się zwróciła.

Materiał udostępniono za zgodą Redakcji Medexpress.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Bożena  IP: 176.221.120.xxx(2017-06-05 19:00:58)
leki działające w oparciu o oś inkretynowa - nie mogę się doczekać na refundację ich - te, które są na rynku refundowane - myślę o doustnych są na bazie metforminy a ona niszczy oczy, wątrobę, nerki - choćbym nie wiem jak dbała o dietę, sport to one i tak mnie już zniszczyły.


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: W leczeniu cukrzycy typu II jesteśmy 10-15 lat za resztą Europy
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 24 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line