Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Współchorobowość w cukrzycy - spotkanie z nefrologiem - zobacz nagranie


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
DiABEtyK

Miesięcznik DiABEtyK, czerwiec 2017, nr 6 (257)

źródło: magazyn DiABEtyK, dodano: 6 czerwca 2017 r.

Diabetyk

Pojawił się nowy numer magazynu Diabetyk, a w nim przeczytacie o tym co lekarz powinien, o etapach leczenia cukrzycy typu 2 oraz rozważania o retinopatii cukrzycowej, w której zastosowanie nowych metod leczenia przyczyniło się do poprawy skuteczności leczenia. W numerze także o tatuażach i idealnym czasie na ruch. To wszystko i wiele więcej w czerwcowym numerze Diabetyka. Zapraszamy do lektury!

DiabetykFELIETON
2 Program?
POCZYTALNIA
4 Przygody Psinki Inki (58)
Palenie nasila insulinooporność
PERSPEKTYWY I ZBLIŻENIA
6 Co lekarz powinien...
DIABETYK POLECA
8 Etapy leczenia cukrzycy typu 2 (cz. 2)
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
12 Retinopatia cukrzycowa (cz. 2)
16 Tusz pod skórą
POD LUPĄ
19 Słońce a działanie leków
22 Uwaga na kwas moczowy!
ABC INSULINOTERAPII
24 Najczęstsze błędy pacjentów z cukrzycą typu 2 (cz. 1)
ZDROWO ŻYWIENIOWO
26 Przepisy kulinarne
28 Dobre dla oczu
32 Dieta MIND
WARTO WIEDZIEĆ
35 Porady przedwakacyjne
38 Powrót do formy po ciąży - Mama na diecie (cz. 2)
AKTYWNY STYL
40 Idealny czas na ruch

45 Prenumerata
46 Apteki
48 Roz(g)rywka

PERSPEKTYWY I ZBLIŻENIA
Co lekarz powinien...
Trzeci warunek to nasza spójność. Należy to rozumieć jako zgodność między tym, co mówi lekarz, a na przykład jego wyglądem i zachowaniami. Proszę sobie wyobrazić doktora palącego papierosy, przyjmującego pacjenta z cukrzycą i przekonującego go, że trzeba rzucić palenie. Skutek zerowy. A teraz wyobraźmy sobie otyłego lekarza o obwodzie w pasie powyżej 102 cm (kryterium "otyłości centralnej", graniczny obwód pasa sprzyjający m.in. rozwojowi cukrzycy) i ten doktor przekonuje diabetyka, że trzeba mniej jeść, ruszać się więcej i w ogóle prowadzić zdrowy tryb życia. Zero efektu.

Diabetyk

DIABETYK POLECA
Etapy leczenia cukrzycy typu 2 (cz. 2)
Jeśli weźmiemy do ręki aktualne wytyczne prowadzenia cukrzycy typu 2, to okaże się, że zawierają one stosunkowo prosty schemat. U osoby z rozpoznaną cukrzycą rozpoczynamy leczenie od podania metforminy. Później, w dalszym przebiegu, gdy nastąpi pogorszenie wyrównania, będziemy intensyfikować leczenie. Czyli pierwszy krok - metformina samodzielnie (w monoterapii), potem drugi krok - metformina + inny lek doustny lub lek inkretynowy, potem trzeci krok - metformina + insulina. Te trzy kroki będą oczywiście rozciągnięte w czasie na przestrzeni wielu lat. Od razu trzeba jednak podkreślić i przypomnieć, że tym kolejnym krokom musi za każdym razem towarzyszyć próba ściślejszego przestrzegania diety oraz wdrożenie programu ćwiczeń fizycznych (w zakresie, w jakim pozwalają na to ewentualne powikłania sercowo-naczyniowe). Tu potrzebna jest aktywna postawa ze strony zarówno lekarza, jak i pacjenta.

Diabetyk

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Retinopatia cukrzycowa (cz. 2)
Jeszcze nie tak dawno leczenie retinopatii cukrzycowej było zupełnie nieefektywne, a chorzy zwłaszcza w okresie tworzenia się proliferacji szklistkowo-siatkówkowych czy nawracających krwotoków do siatkówki i ciała szklistego byli praktycznie skazani na powolną utratę widzenia. Istotny przełom wniosło zastosowanie w leczeniu energii lasera. Obecnie u większości chorych fototerapia laserowa pozostaje nadal najskuteczniejszą metodą leczenia. Ta era trwa już blisko 30 lat, a do leczenia retinopatii stosuje się coraz to nowsze, ale i bardziej precyzyjne, a tym samym bardziej bezpieczne, rodziny laserów. Laseroterapia wywołująca zjawisko fotokoagulacji doskonale zabezpiecza zarówno zmiany ogniskowe, jak i obszary zmian rozlanych.

Diabetyk

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Tusz pod skórą
Tatuaż? Nawet o tym nie myśl, przecież masz cukrzycę! Na pewno gdzieś to już słyszałaś/eś - nieważne czy mówili to rodzice, lekarze, czy ktoś to napisał w Internecie. Jeśli od dawna masz cukrzycę, to na pewno byłaś/eś zniechęcany do podobnego pomysłu. Podstawowym warunkiem podjęcia decyzji o wykonaniu sobie tatuażu jest wyrównanie cukrzycy. Mając wysoką hemoglobinę glikowaną, duże wahania poziomu glukozy we krwi na co dzień, narażasz się na szereg komplikacji. Wnikliwie zastanów się nad miejscem ciała, na którym chciałbyś tatuaż wykonać. Osoba z cukrzycą powinna unikać miejsc o słabszym ukrwieniu, takich jak piszczele, pięty czy stopy. Rozsądnie byłoby też nie tatuować miejsc, w które zazwyczaj wykonujesz zastrzyki bądź wkłucia. Nawet jeśli obecnie nie nakłuwasz np. brzucha, to nie znaczy, że nie będziesz tego robił nigdy w przyszłości. Dlatego typowe miejsca zastrzyków - ramiona, brzuch, uda, pośladki - powinieneś oszczędzić.

Diabetyk

AKTYWNY STYL
Idealny czas na ruch
Liczba wykonywanych codziennie kroków ma duże znaczenie dla naszego zdrowia - według niektórych specjalistów wystarczy 6 tys. kroków dziennie, inni polecają robić 10 tys. kroków, które pozwalają oddalić nas od problemów zdrowotnych związanych z cukrzycą. Jeśli krokomierz (lub jakaś aplikacja w telefonie) wskaże 1000-2000 kroków dziennie, starajmy się mimo stosowania innych form wysiłku zwiększyć dystans pokonywany pieszo. Marsz jest najbardziej naturalną formą ruchu i od niego polecamy zacząć przygodę z wysiłkiem fizycznym. Jeśli połączymy dwa elementy - najłatwiejszą formę wysiłku (marsz) ze sprzyjającą aurą, istnieje duża szansa, że nie zniechęcimy się zbyt szybko i ruch wejdzie nam w nawyk, będziemy chodzić także po wakacjach, systematycznie i bez względu na porę roku. Ważne jest, aby chodzenie traktować nie jak spacer, ale sportowo - w stałym tempie (szybszym, żwawym), na określonym dystansie i przy odpowiedniej wartości tętna. Dzięki marszowi możemy spalić podobną liczbę kalorii, co biegnąc na tym samym dystansie.

Diabetyk

Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - DiABEtyK: Miesięcznik DiABEtyK, czerwiec 2017, nr 6 (257)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 24 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line