Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Współchorobowość w cukrzycy - spotkanie z nefrologiem - zobacz nagranie


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Cukrzyca u dzieci - jak pomóc małym diabetykom?

źródło: informacja prasowa Abbott, dodano: 13 czerwca 2017 r.

Moment diagnozy zmienia życie całej rodziny. Szok, niedowierzanie, płacz - dlaczego my? Dlaczego moje dziecko? Ale szybko trzeba się otrząsnąć i przyswoić ogromną dawkę informacji, ponieważ to na rodzicach spoczywa obowiązek kontroli glikemii, obliczania i podawania insuliny oraz dbania o prawidłowe wyrównanie cukrzycy, aby dziecko mogło się zdrowo rozwijać.

Cukrzyca typu 1, coraz częściej diagnozowana u dzieci i młodzieży, jest chorobą autoimmunologiczną i polega na zniszczeniu przez układ odpornościowy komórek trzustki produkujących insulinę. Hormon ten musi być więc dostarczany w postaci zastrzyków lub za pomocą pompy insulinowej. Aby wiedzieć jaką ilość insuliny podać, należy zmierzyć poziom cukru, a każdy posiłek musi być oszacowany pod kątem zawartości węglowodanów.

Nauczyć się żyć z cukrzycą

Każdy rodzic diabetyka chce, aby jego dziecko miało taki sam komfort życia, jak zdrowi rówieśnicy. Chce również zapobiegać rozwojowi powikłań. Im dziecko starsze, tym bardziej samodzielne i odpowiedzialne, pamięta o zaleceniach żywieniowych, pomiarach cukru w szkole i poza domem, potrafi przeliczyć i podać sobie insulinę. Nie oznacza to jednak braku czujności ze strony dorosłych.

Gdy choruje dziecko w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym, w zasadzie jest uzależnione od rodziców lub opiekunów, nawet jeśli potrafi samodzielnie zmierzyć cukier i podać sobie insulinę. Zwyczajnie nie można kilkuletniemu maluchowi powierzyć pełnej odpowiedzialności za jego zdrowie, ponieważ w tym wieku zdarza mu się mylić 0,6 z 6,0, co w przypadku insuliny może być tragiczne w skutkach. Dlatego zawsze musi nad tym czuwać ktoś dorosły, w dodatku przeszkolony - mówi Ola Budzyńska, mama Cukiereczka oraz autorka serwisu Pani Swojego Czasu.

Cukrzyca u dzieci - jak pomóc małym diabetykom?

Częste nakłuwanie

Cukrzyca typu 1 wiąże się też z koniecznością wielokrotnego mierzenia poziomu cukru w ciągu dnia i w nocy.

Zawsze bardzo dbaliśmy o wyrównanie chłopaków. Często mierzyliśmy im cukier, szczególnie u Tomka, który zachorował mając 3,5 roku. Wychodziło tego około 20 pomiarów na dobę. W nocy, chcąc odciążyć palce u rąk, kłuliśmy palce u stóp. Chłopcy wprawdzie się nie budzili, ale dla mnie było to bardzo bolesne. Ich opuszki palców były w opłakanym stanie, ale nie było wyjścia. Trzeba mierzyć, choćby serce krwawiło - mówi Aleksandra, mama 2 chłopców chorujących na cukrzycę.

Częste nakłuwanie to przykry obowiązek, który wiąże się z bólem, zrostami, czy nawet brakiem czucia w opuszkach palców. Pomiary bywają także dekoncentrujące, ponieważ wybijają z codziennych czynności, zabawy, a także snu, zarówno dzieci, jak i rodziców.

Pomiar o 22.00 robimy na zmianę, później ja wstaję o 1.30, a mąż o 4.30 - dzięki temu każde z nas ma kawałek nocy, który może spokojnie przespać - opowiada Ola Budzyńska, mama Cukiereczka oraz autorka serwisu Pani Swojego Czasu.

Od cukrzycy nie ma urlopu. Tradycyjny pomiar wymaga odpowiedniego przygotowania - umycia rąk, wytarcia ich do sucha, wyjęcia glukometru, pasków testowych i nakłuwacza, nakłucia opuszka palca, naniesienia kropli krwi na pasek testowy i odczekania na wynik. Pokazuje on jaki jest poziom glikemii tu i teraz, w momencie pomiaru. O wiele bardziej komfortowym rozwiązaniem dla dzieci powyżej 4 roku życia, jest system monitorowania glikemii bez nakłuwania palców - FreeStyle Libre. Urządzenie składa się z dwóch części: niewielkiego sensora, noszonego na tylnej stronie ramienia, który automatycznie mierzy poziom glukozy oraz niewielkiego czytnika. Wystarczy zbliżyć czytnik do sensora, nawet przez ubranie, aby otrzymać wynik. Na ekranie czytnika oprócz poziomu cukru pojawi się także strzałka trendu wskazująca czy glikemia rośnie, spada czy jest stabilna oraz wykres z automatycznie zapisaną historią glikemii z ostatnich 8 godzin. Sensor FreeStyle Libre jest wodoodporny do głębokości do 1 metra przez maksymalnie 30 minut, co umożliwia też swobodne pływanie lub kąpiel.

Korzystanie z FreeStyle Libre zapewnia nam więcej swobody, a samo mierzenie poziomu cukru jest bardziej wygodne. Jest to szczególnie przydatne w nocy. Przy Libre nie muszę zapalać światła i nakłuwać palców. Wciskam guzik, zbliżam czytnik do sensora na ręce syna, od razu otrzymuję wynik, wykres z pomiarów zapisanych automatycznie i strzałkę trendu - podkreśla Ola Budzyńska, mama Cukiereczka oraz autorka serwisu Pani Swojego Czasu. Również w szkole wszystko dzieje się szybciej. Wcześniej dzwoniliśmy do Jasia, on szedł umyć ręce, co z reguły trwało wieki, po powrocie wyjmował sprzęt i mierzył sobie poziom cukru, a następnie do nas oddzwaniał. Bywało, że zabierało mu to 20 minut! Teraz wystarczy telefon i przyłożenie czytnika do sensora. Wynik otrzymujemy od razu! Cała operacja zajmuje kilkanaście sekund - dodaje.

Leczenie małego cukrzyka

Cukrzyca jest chorobą podstępną, dlatego tak ważna jest dokładna i precyzyjna kontrola glikemii. Wiedza wynikająca z dokładnej analizy ułatwia kontrolowanie cukrzycy oraz planowanie aktywności fizycznej i posiłków, aby uniknąć groźnego dla zdrowia niedocukrzenia (hipoglikemii) oraz zbyt wysokiego poziomu cukru (hiperglikemii), a także zmienności glikemii przyczyniającej do rozwoju powikłań. Na szczęście postęp technologiczny pozwala na wprowadzanie nowych urządzeń, które pozwalają na bezbolesne, stałe mierzenie poziomu cukru. Podgląd do automatycznie zmierzonego i zapisanego poziomu cukru przekłada się też na większe poczucie bezpieczeństwa rodziców i Cukiereczków.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Cukrzyca u dzieci - jak pomóc małym diabetykom?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 24 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line