Wyniki badań wskazują na wyraźny problem: wrocławscy nastolatkowie mają trudności z wydolnością fizyczną - prawie 18 proc. nie może wykonać testu sprawnościowego.
W drugiej edycji Programu PoZdro! Fundacji Medicover realizowanej w roku szkolnym 2016/2017 2340 uczniów (aż 72 proc. badanej populacji) klas pierwszych z 35 wrocławskich gimnazjów zostało przebadanych pod kątem występowania czynników ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych. 326 dzieci (14 proc.) znalazło się w grupie ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych, w tym cukrzycy typu 2. W sumie w ciągu dwóch lat trwania inicjatywy badaniami przesiewowymi objętych zostało 4453 nastolatków (66,6 proc. populacji), z czego aż 607 zostało zaproszonych do konsultacji z interdyscyplinarnym zespołem specjalistów: lekarza, dietetyka, trenera i psychologa.
- Wysoka frekwencja dzieci w naszych badaniach nie byłaby możliwa bez wzorcowej wręcz współpracy ze szkołami we Wrocławiu, jak również wsparciu Departamentu Edukacji, Wydziału Gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych - podkreśliła Katarzyna Kostuch, Koordynator Lokalny Programu PoZdro! Fundacji Medicover we Wrocławiu. - Dla chętnych szkół dotychczas biorących udział w Programie przygotowaliśmy specjalne tablice edukacyjne, które w pigułce przekazują wiedzę na temat groźnej choroby, jaką jest otyłość, w prosty i przejrzysty sposób pokazują zasady zdrowego żywienia oraz uświadamiają młodzieży jak ważna jest aktywność fizyczna w naszym życiu.
Analiza danych z badań w obu edycjach Programu wyraźnie pokazuje alarmujący trend - spadek liczby młodzieży z bardzo dobrą i dobrą wydolnością fizyczną (z 35,9 proc. do 30 proc.), wzrost liczby dzieci z wydolnością bardzo słabą, słabą oraz dostateczną (z 59 proc. do 61,2 proc.) oraz odsetek młodzieży, która nie może wykonać testu sprawnościowego (prawie 18 proc!).
- Wyniki II edycji Programu we Wrocławiu potwierdzają, że u wrocławskiej młodzieży problem zagrożenia chorobami cywilizacyjnymi istnieje. Odsetek dzieci z nadwagą i otyłością jest najniższy wśród wszystkich miast, w których Program jest prowadzony, jednak ponad 94 proc. przebadanych uczniów ma wady postawy i jest to najwyższy wskaźnik z miast PoZdro! (średnia dla Polski: 77,8%) - podkreśliła dr Ewa Rutkowska, lekarz ZOI. - Bardzo niepokojący jest również odsetek badanych, którzy ze względu na problemy zdrowotne nie może nawet wziąć udziału w prostym teście sprawnościowym oraz tych, u których to badanie musiało zostać przerwane ze względu na zbyt wysokie tętno.
Szczegółowe wyniki drugiej edycji:
- Nadwaga i otyłość występują u 18,7% przebadanych nastolatków (17,5% w I edycji).
- Podwyższone ciśnienie tętnicze w trakcie badania stwierdzono u 27,6% jego uczestników (30% w I edycji).
- Dostateczna, słaba i bardzo słaba wydolność fizyczna to problem 61,2% badanych (59% w I edycji).
- W związku z bardzo słabą wydolnością fizyczną test sprawnościowy musiało przerwać aż 8,8% uczniów a kolejne 9% w ogóle nie wzięło udziału w badaniu ze względu na trwałe dolegliwości zdrowotne!
- Nieprawidłową postawę ciała ma aż 94,1% badanych (93,6% w I edycji).
- Nieprawidłową ostrość widzenia stwierdzono u 13% badanych uczniów niebędących pod opieką okulisty (12% w I edycji).
Efekty działań Programu są widoczne - wiele rodzin zmienia swój styl życia podczas cyklu dwuletnich spotkań ze specjalistami Fundacji Medicover.
- Syn od ponad roku spotyka się ze specjalistami w Programie PoZdro! i widać efekty tej pracy. Kuba gubi zbędne kilogramy, waga pokazuje już ponad 6 kilogramów mniej; zmienia się jego skład ciała - w ciągu roku zgubił ponad 10 kg tkanki tłuszczowej, zbudował masę mięśniową. Kuba więcej się rusza, poprawił swoją wydolność fizyczną, która teraz jest doskonała. Cała rodzina zmienia nawyki i świetnie się z tym czujemy, a specjaliści z Fundacji Medicover dodatkowo motywują Nas do pracy nad sobą. Dzięki warsztatom z dietetykiem mamy większą świadomość, jaka żywność nam szkodzi, jakie produkty są zdrowe, robiąc zakupy czytamy etykiety. Kuba bardzo pilnuje tego, co je; ograniczył spożywanie cukru, jest spokojniejszy, w szkole ze skupieniem bierze udział w lekcjach. Przed badaniami PoZdro! w szkole sami próbowaliśmy zachęcić Kubę do zgubienia zbędnych kilogramów, niestety bez sukcesu, dlatego bardzo się cieszę, że trafiliśmy do Programu - powiedziała Wioletta Wojtkowska, Mama 15-letniego Kuby, który od ponad roku jest uczestnikiem Programu PoZdro!
- Aby uchronić pokolenie naszych dzieci, muszą działać wspólnie - samorządy, szkoły, organizacje pozarządowe - tylko w ten sposób możemy przygotować solidny fundament dla zdrowej przyszłości naszych dzieci - powiedział Jarosław Delewski, Dyrektor Departamentu Edukacji. - Miasto Wrocław jest gospodarzem World Games 2017. Jest to idealna okazja do tego, aby Ci, którzy nie połknęli jeszcze bakcyla sportu, odkryli nową pasję.
- We Wrocławiu realizować będziemy kolejną edycję badań, którą rozpoczynamy już we wrześniu - powiedział Marcin Radziwiłł, Prezes Fundacji Medicover. - Ze względu na reformę szkolnictwa i likwidację gimnazjów, badania przeprowadzać będziemy w szkołach podstawowych. Wszystkie dzieci, które znalazły lub znajdą się w grupie ryzyka chorób cywilizacyjnych, będą objęte opieką indywidualną naszych specjalistów w dotychczasowym kształcie.