Strona główna FreeStyle Libre
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Od lutego zdrożeją zagraniczne insuliny; krajowe będą tańsze

Onet.pl, 24 stycznia 2005 r.

Od lutego zdrożeją 52 zagraniczne insuliny. Za trzy krajowe pacjenci zapłacą mniej. Miesięczna kuracja osoby leczącej się zagraniczną insuliną będzie kosztowała średnio o ok. 10 zł więcej.

Minister zdrowia w porozumieniu z ministrem finansów podpisał rozporządzenie dotyczące nowej listy leków refundowanych, na której znajdą się insuliny.

Pod koniec grudnia resort zdrowia zaproponował zmiany w refundowaniu tego leku. Krajowy producent zaproponował obniżenie swojej ceny. Minister zdrowia Marek Balicki chciał, aby zrobiłoby to także firmy zagraniczne. Zagraniczni producenci insuliny nie zgodzili się jednak obniżyć ceny swoich leków.

W ocenie ministra nie powinno być tak, aby insulina w Polsce była droższa niż wielu krajach, m.in. na Węgrzech, w Portugalii czy Grecji. Dlatego minister przychylił się do propozycji krajowego producenta insuliny firmy Bioton (której udział w rynku to kilka procent - PAP) obniżenia cen insuliny o 15 proc. W związku z tym prowadzono rozmowy z pozostałymi dostawcami insuliny na polski rynek.

Zdarza się, że zagraniczni producenci już teraz sprzedają swoje leki taniej niż wynosi ich oficjalna cena. Obecnie za zagraniczną insulinę pacjent płaci miesięcznie 3-4 zł więcej niż za polską. Insulina krajowego producenta kosztuje ok. 3 zł, zaś zagraniczne ok. 7 zł; mimo, że oficjalna cena jest wyższa. "Z punktu widzenia strategii biznesowej wolą oni nie obniżać ceny urzędowej, a sprzedawać leki taniej w aptekach" - dowiedziała się PAP nieoficjalnie ze źródła zbliżonego do resortu zdrowia.

Teraz krajowy producent insuliny - Bioton ma ok. 8-9 proc. udziału w rynku. Rynek ten jest wart ok. 600 mln zł. Gdyby producenci zagraniczni utracili kolejne 10 proc., tak jak stało się to w 2004 roku, to ponieśliby stratę w wysokości ok. 60 mln zł.

Jeśli krajowy producent obniża swoją cenę, a zagraniczny nie to pacjent za lek importowany płaci więcej, gdyż wysokość refundacji na wszystkie rodzaje insuliny jest ustalana na postawie ceny najtańszego leku. Dlatego być może część chorych będzie musiała ze względów finansowych przestawić się na leki krajowe, oczywiście z porozumieniu z lekarzem.

Największy udział w rynku insulin w Polsce ma firma Novo Nordisk. Z danych przedstawionych przez resort zdrowia wynika, że średnia cena insulin firmy Novo Nordisk wynosi w Polsce 24,86 euro, podczas gdy w Grecji 14,52 euro, w Hiszpanii 17,80 a na Węgrzech 17,60.

W Polsce leczonych insuliną jest 300 tys. osób.

Na następnej liście leków refundowanych (zacznie obowiązywać w marcu) znajdzie się nowy, krótko działający analog insuliny. Celem tego ma być wprowadzenie konkurencji między insulinami analogowymi. Analogi insuliny długo działające pojawią się dopiero wtedy, kiedy zostaną wprowadzone zmiany do ustawy zdrowotnej.

Refundowanie zestawów do pomp insulinowych dla kobiet w ciąży do limitu 300 zł trafiło już do konsultacji społecznych. Obecnie refundowane są takie zestawy dla chorych dzieci.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Od lutego zdrożeją zagraniczne insuliny; krajowe będą tańsze
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2022 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 11 sierpnia 2022 r.

Zadaj pytanie on-line