Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Współchorobowość w cukrzycy - spotkanie z nefrologiem - zobacz nagranie


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Liposukcja - czy cukrzyca jest przeciwwskazaniem do jej wykonania?

źródło: Klinika Medical Esthetic, dodano: 12 września 2017 r.

Chęć posiadania pięknego szczupłego ciała staje się czasami obsesją. Co jakiś czas pojawiają się diety, które mają za zadanie w ekspresowym tempie zdziałać cuda, siłownie są oblega, a o każdej porze dnia i nocy można spotkać zapalonych biegaczy. Czasami te wszystkie starania nie przynoszą zamierzonych efektów dlatego ludzie szukają alternatywy dla siebie.

Z pomocą przychodzi nowoczesna medycyna, a właściwie operacje plastyczne, które są w stanie poprawić to co dała natura, lub co przyniósł czas. W zależności od typu sylwetki tłuszcz gromadzi się w przeróżnych miejscach, jednak zawsze jest on niemile widziany. Z tego właśnie powodu liposukcja staje się coraz popularniejsza nie tylko wśród sławnych osób.

Na czym polega liposukcja?

Liposukcja - to zabieg, a właściwie operacja plastyczna mająca na celu odessanie tłuszczu z konkretnej partii ciała. Wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym bądź też ogólnym w zależności od ustaleń pacjenta z lekarzem. Jeżeli chodzi o ilość tkanki tłuszczowej jaka może zostać usunięta w czasie zabiegu brane pod uwagę są czynniki takie jak wiek, masa ciała, wyniki, część ciała jaka zostanie poddana zabiegowi. Lekarz konsultuje z pacjentem ilość tkanki tłuszczowej, jaka planuje usunąć biorąc pod uwagę również to by po zabiegu nie pozostała wisząca skóra czy też by nie pojawiły się nierówności. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że im więcej tłuszczu zostanie usunięte w czasie zabiegu tym automatycznie zwiększa się ryzyko wystąpienia powikłań.

Cukrzyca - co to jest?

Cukrzyca jest choroba metaboliczną. Jej przebieg wpływa jednak na cały organizm i może prowadzić do trwałych uszkodzeń i niewydolności narządów oczu, nerek. Bardzo często spotyka się również uszkodzenia serca i naczyń krwionośnych. Z uwagi na ostatnią pozycję, niezwykle często pojawia się zaburzenie ciśnienia tętniczego, jak i problemy z krzepliwością krwi. Zdarza się, że nawet w początkowych stadiach cukrzycy jest problem z gojeniem się ran, nawet jeśli są to drobne skaleczenia.

Czy liposukcja u cukrzyka jest możliwa?

Tak. Jeszcze kilka lat temu cukrzyca najczęściej była powodem dyskwalifikacji do liposukcji. Jednak dokładniejsze poznanie chorób, jak i rozwój medycyny spowodował, że obecnie pacjenci z cukrzycą również mają szanse na pozbycie się tkanki tłuszczowej. Oczywiście z uwagi na powikłania i stopień zaawansowania samej cukrzycy można spodziewać się pewnych ograniczeń w postaci ilości tłuszczu jaka zostanie usunięta czy typu znieczulenia jakie zostanie zastosowane. Bardzo duże znaczenie ma również miejsce, z którego tłuszcz zostanie usunięty, szczególnie jeśli cukrzyca spowodowała zwiększenie wagi i doprowadziła do nadwagi. Odsysanie tłuszczu z brzucha nie powinno być łączone z plastyką, ponieważ wiąże się z tym zwiększone ryzyko śmierci. Również w przypadku osób starszych z zaawansowaną cukrzycą mogą pojawić się przeciwwskazania jeśli chodzi o ilość tłuszczu (skóra nie jest tak elastyczna), jak i wykonania operacji z uwagi na zniszczenia narządów do jakich doprowadziła choroba.

Liposukcja - czy cukrzyca jest przeciwwskazaniem do jej wykonania?

Jakie warunki należy spełniać?
 1. Należy mieć ukończone 18 lat
 2. Najlepiej jeśli obszar ze zwiększona tkanka tłuszczową jest konkretny, zamiast ogólnej nadwagi
 3. Stopień zaawansowania cukrzycy powinien być na tyle niski, by serce i naczynia krwionośne były w dobrej kondycji
 4. Wyniki badań, również te dotyczące krzepliwości krwi powinny być w normie
 5. Przed zabiegiem należy odstawić lekarstwa, które powodują rozrzedzenie krwi
Jakie jest ryzyko powikłań?

Mimo tego, że w ostatnim czasie zabiegi i operacje traktowane są bardziej jak wizyta u kosmetyczki czy fryzjera, to jednak należy mieć świadomość, że jest każde takie działanie ma wpływ na stan zdrowia a nawet może stanowić zagrożenie życia. Odsetek powikłań po liposukcji wg ostatnich danych wynosił 0,7%, natomiast drobne powikłania stanowiły 0,57%. jakiego typu powikłania mogą wystąpić po tym zabiegu:
 1. Uszkodzenia skóry - większość specjalistów opiera swoje działania na głębszych warstwach tłuszczu by móc zniwelować wystąpienie tego powikłania. Czasami dochodzi do uszkodzenia tkanek podskórnych.
 2. Nierówności - po zabiegu czasami mogą pojawić się nierówności spowodowane nieprawidłowym operowaniem kaniulą bądź też wynikające ze słabej elastyczności samej skóry.
 3. Oparzenia nerwów - czasami dochodzi do nich w wyniku tarcia o skórę lub też nerwy.
 4. Poważne uszkodzenia - czasami zdarzają się uszkodzenia narządów wewnętrznych (przebicie), można je naprawić, bardzo rzadko ale jednak mogą prowadzić do śmierci.
Fakty i mity
 1. Odessany tłuszcz wraca - fakt. Czasami po operacji można zauważyć, że organizm próbuje uzupełnić braki i odessany tłuszcz wraca na swoje stałe miejsce. By temu zapobiec niezwykle duże znaczenie ma noszenie pasa uciskowego, bądź też opaski uciskowej, by móc utrzymać efekt zabiegu.
 2. To forma odchudzania - mit. Tkanka tłuszczowa jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jednak nagromadzenie się zbyt dużej ilości może być zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia. Po operacji można zauważyć zmianę wagi jednak jedynie o kilka kilogramów. Natomiast sam proces odchudzania powinien odbywać się za pomocą aktywności fizycznej i odpowiedniej diety.
 3. Pozostają blizny - fakt i mit. Obecnie lekarze używają sprzętu, który minimalizuje powikłania w postaci blizn. Nie zmienia to faktu, że częste wykonywanie zabiegu może doprowadzić do powstania trwałych zmian skórnych w postaci blizn.
 4. Dla każdego - mit. Zabieg nie może być wykonywany u osób które borykają się z bardzo duża nadwagą. Liposukcja nie jest alternatywą dla ćwiczeń i diety, dlatego najlepiej poddać się jej w momencie w którym nadmiar tkanki tłuszczowej znajduje się w konkretnym miejscu.
Podsumowanie

Liposukcja to sposób na pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej z konkretnej części ciała. Pomimo tego, że cukrzyca nie jest przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu, to należy zachować środki ostrożności w postaci doboru znieczulenia, jak i ilości tłuszczu, który zostanie odessany. Specjalista z kliniki Medical Esthetic zwraca uwagę, że każdy przypadek trzeba koniecznie skonsultować ze specjalistą. Liposukcja to skomplikowany zabieg, który trzeba poprzedzić dokładnym wywiadem.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Liposukcja - czy cukrzyca jest przeciwwskazaniem do jej wykonania?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 24 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line