Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Współchorobowość w cukrzycy - spotkanie z nefrologiem - zobacz nagranie


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Podsumowanie V Jubileuszowej Konferencji PFED w Warszawie

źródło: oprac. własne, dodano: 29 września 2017 r.

W dniu 29 września 2017 roku w Warszawie odbyła się V Jubileuszowa Konferencja pt. "Zadania pielęgniarki i położnej w terapii cukrzycy". Organizatorami konferencji byli Polska Federacja Edukacji w Diabetologii, Instytut PWN oraz Wydawnictwo PZWL. Podczas spotkania poruszono wiele interesujących kwestii związanych z opieką pielęgniarek i położnych nad pacjentami z cukrzycą.

Celem organizatorów było zwrócenie uwagi na problematykę dotyczącą pacjenta z zespołem stopy cukrzycowej, pracy z seniorem oraz komunikacji interpersonalnej z trudnym pacjentem, którą w formie warsztatów poprowadzili specjaliści w tych dziedzinach. W programie nie zabrakło najświeższych informacji z konferencji Fundacji Europejskich Pielęgniarek Diabetologicznych (FEND).

Złotym partnerem Konferencji była firma Ascensia Diabetes Care. Srebrnym partnerem została firma Stada oraz Flexitol, a partnerami firma Bioton i Mediqual. Wydarzenie odbyło się pod patronatem honorowym Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Portal mojacukrzyca.org sprawował patronat medialny nad konferencją.

Konferencja Zadania pielęgniarki i położnej w terapii cukrzycy już we wrześniu!

O tym, jak przekazać młodego pacjenta do opieki nad dorosłymi i dlaczego jest to bardzo trudne zadanie mówiła pani psycholog, mgr Joanna Pietrusińska-Nunzia. Pani mgr Alicja Szewczyk przedstawiła wzorowy model przejścia pacjenta od pediatry do internisty. Koncepcja przejścia oznacza "zaplanowane, celowe przekazanie chorego przewlekle nastolatka z systemu opieki zdrowotnej ukierunkowanej na dziecko i rodzinę do systemu dla dorosłych". Nie powinno być to przejście nagłe i nieoczekiwane, lecz zorganizowany proces przygotowania i adaptacji. Proces ten wymaga zaangażowania obu zespołów terapeutycznych.

Dr Monika Żurawska-Kliś i Leokadia Jędrzejewska omawiały wyzwania dla pielęgniarki i położnej związane z prowadzeniem kobiet ciężarnych z cukrzycą. Mówiono o powikłaniach, które mogą wystąpić u dziecka, u matki, o diecie oraz wysiłku dla kobiet ciężarnych. Poruszony został także temat najczęstszych błędów w samokontroli, do których można zaliczyć: brak mycia dłoni bezpośrednio przed pomiarem cukru we krwi, wyciskanie kropli z palca, podejmowanie decyzji w oparciu o skrajne wyniki bez weryfikacji oraz brak notatek przy wynikach skrajnych.

Dr Anna Stefanowicz przedstawiła najświeższych informacji z konferencji Fundacji Europejskich Pielęgniarek Diabetologicznych (FEND). Dr Natasza Tobiasz-Kałkun z powodów osobistych nie mogła wziąć udziału w wykładzie, ale przygotowała profesjonalne nagranie wideo, gdzie z precyzją opowiedziała o najnowszych doniesieniach z zagranicy.

V Jubileuszowa Konferencja PFED w Warszawie

Bardzo ciekawy wykład na temat prawnych aspektów w zakresie wystawiania recept dla pielęgniarki i położnej w diabetologii przedstawił mgr Marian Witkowski. Na koniec czerwca 2017 roku zatrudnionych było 288000 pielęgniarek oraz 37000 położnych. Szkolenie poprzedzające możliwość wystawiania recept odbyło jedynie 8000 osób, a do NFZ o przyznanie numerów recept wystąpiło jedynie 890 osób. Tak mały odsetek wiąże się niestety z dużą odpowiedzialnością przy wypisywaniu recept oraz ze skomplikowanym systemem prawnym, który zainteresowane muszą bardzo dokładnie poznać, zanim będą mogły ordynować leki chorym.

O nowych technologiach informatycznych w leczeniu cukrzycy mówił dr Andrzej Gawrecki. Z przyjemnością muszę się pochwalić, że doktor bardzo pozytywnie wypowiadał się o portalu mojacukrzyca.org i rekomendował naszą stronę internetową podczas swojej prezentacji. O technologii w codziennym życiu chorego na cukrzycę w sesji firmy Ascensia Diabetes Care opowiadał mgr Waldemar Monczakowski.

Po przerwie na lunch odbyła się sesja warsztatowa. W trzech salach przeprowadzono warsztaty na temat pracy z pacjentem z zespołem stopy cukrzycowej, komunikacji z trudnym pacjentem oraz pracy z seniorem. Warsztaty prowadziły Mirosława Młynarczuk, mgr Joanna Pietrusińska-Nunziati oraz dr Janina Kokoszka-Paszkot.

Konferencja była doskonałą okazją do zdobycia przez panie pielęgniarki i położone wiedzy z zakresu szeroko pojętej dziedziny diabetologii. "Prewencja i terapia cukrzycy ulega dynamicznym przeobrażeniom" dlatego tak ważna jest reedukacja nie tylko pacjentów, ale również zespołów terapeutycznych, które tym pacjentem się zajmują.

Jerzy Magiera, mojacukrzyca.org


V Jubileuszowa Konferencja PFED w Warszawie


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Podsumowanie V Jubileuszowej Konferencji PFED w Warszawie
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 24 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line