Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Insuliny drożeją

źródło: www.tvp.pl, 4 lutego 2005 r.

Od wtorku (1 lutego 2005 r.) ceny 50 importowanych insulin idą w górę, trzy polskie tanieją. Jednak wielu cukrzyków nie może zastąpić droższej insuliny zagranicznej – tańszą, krajową. Wielu z nich przestanie się prawidłowo leczyć.

Dla 300 tysięcy Polaków chorych na cukrzycę – podwyżka oznacza spore kłopoty. Ministerstwo zdrowia uspokaja, że ceny wzrosną nieznacznie – od kilku do 16 złotych miesięcznie. Jednak co czwarty z cukrzyków nie może zastąpić droższej insuliny zagranicznej – tańszą, krajową.

Również lekarze obawiają się, że chorym zabraknie na konieczne leki. Jak tłumaczą, pacjenci z cukrzycą mają też inne schorzenia. Najczęściej jest to nadciśnienie i problemy z krążeniem.

Minister zdrowia chciał zmianami wymóc na firmach obniżkę cen. Według specjalistów – chorzy bezwzględnie potrzebują innego systemu refundacji, by wszystkie rodzaje insulin były dla pacjentów dostępne.

Obecnie wysokość refundacji na wszystkie rodzaje insuliny jest ustalana na postawie ceny najtańszego leku, a cena polskiej insuliny spadła. Dlatego pacjent musi coraz więcej dopłacać.

W Polsce istnieją trzy grupy insuliny. Pierwszy typ insuliny, produkowany przez polskiego producenta, jest używany tylko przez kilka procent pacjentów. Drugi produkowany przez kilka firm, w tym jedną krajową Bioton, jest dość często stosowany. Trzeci to zagraniczne analogi, które nie mają polskich odpowiedników.

O wyborze właściwego leku używanego w terapii decyduje lekarz. Drożeją właśnie te ostatnie, a w terapii nie można zamieniać analogów na insuliny konwencjonalne, gdyż może to spowodować pogorszenie leczenia.


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Insuliny drożeją
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line