Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Światowy Dzień Cukrzycy

Eksperci i pacjenci o cukrzycy podczas Światowego Dnia Cukrzycy

źródło: x-news, dodano: 15 listopada 2017 r.

Światowy Dzień Cukrzycy 14 listopada razem z mojacukrzyca.org

Za nami Światowy Dzień Cukrzycy, który przypada 14 listopada. Jednak przez cały listopad wyjątkowo dużo mówi się o cukrzycy. Choroba ta jest nazywana przez specjalistów z dziedziny diabetologii "epidemią XXI wieku". W Polsce choruje na nią nawet 3 mln osób. Z okazji obchodów Światowego Dnia Cukrzycy zorganizowano debatę "Czy cukrzyca ma płeć?", w której udział wzięli lekarze diabetolodzy i pacjenci, m.in. muzyk i satyryk Rudi Schuberth. Wszystko po to, aby zwiększyć świadomość społeczną dotyczącą profilaktyki cukrzycy i zapobiegania jej powikłaniom.

- Zebraliśmy się tutaj, żebyśmy mogli porozmawiać o epidemii XXI wieku, jaką jest cukrzyca - powiedział Maciej Małecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetologicznego. Rozpoczął w ten sposób konferencję "Cukrzyca: skierujmy na nią oczy, okażmy jej serce" zorganizowaną z okazji obchodzonego 14 listopada Światowego Dnia Cukrzycy. W Polsce na cukrzycę choruje około 3 mln osób, głównie seniorów.

- Cukrzyca kojarzy się z cukrem, czyli ze słodyczą. Jednak tylko z nazwy kojarzy się słodko, bo niejednokrotnie smakuje gorzko. Cukrzyca powoduje powikłania, które mogą doprowadzić do kalectwa i przedwczesnego zgonu - ostrzegła Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetologicznego. Jak dodała, choroba może się rozwijać, w sposób niejawny, nawet przez 10 lat przed postawieniem diagnozy.


- Dowiedziałem się o tej chorobie dopiero w szpitalu na OIOM-ie, gdy podłączono mnie do pompy insulinowej. Wcześniej nic o niej nie wiedziałem. Dopiero zacząłem się o niej dowiadywać od kolegów, którzy już nie mieli palców u nóg i wtedy przyszło mocne zastanowienie - powiedział Rudi Schuberth, muzyk, satyryk chory na cukrzycę.

- Początki były bardzo trudne na przykład z perspektywą tego, że do końca życia muszę robić sobie zastrzyki z insuliną, że muszę kontrolować to co jem - wspominała Anna Tomaśko, producentka telewizyjna.

Maciej Małecki zwrócił uwagę, że bez świadomości społecznej dotyczącej profilaktyki cukrzycy oraz bez świadomości jak zapobiegać jej powikłaniom, nie jest możliwe istnienie zdrowego społeczeństwa.

Co polacy wiedzą o cukrzycy?

Warszawa. 14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy. Zmagający się z tą chorobą dziennikarz Michał Figurski pytał Polaków, co wiedzą na jej temat.Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Światowy Dzień Cukrzycy: Eksperci i pacjenci o cukrzycy podczas Światowego Dnia Cukrzycy
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 14 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line