Strona główna FreeStyle Libre
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Pierwszy udany przeszczep wysepek trzustki od żywego dawcy

źródło: Onet.pl, 8 lutego 2005 r.

Po raz pierwszy udało się przeszczepić człowiekowi wytwarzające insulinę wysepki trzustki od żywego dawcy. Może to w przyszłości ułatwić walkę z coraz częstszą w skali świata cukrzycą - informuje serwis "EurekAlert".

Operację przeprowadzili 19 stycznia 2005 w szpitalu Uniwersytetu w Kioto dr Koichi Tanaka i dr James Shapiro. Usunęli część trzustki 56-letniej kobiety. Dr Shinichi Masumoto wyizolował żywe wysepki w miejscowym Centrum Terapii Komórkowej i Molekularnej. Następnie wysepki wszczepiono 27-letniej, chorej na cukrzycę córce kobiety.

Przeszczepione wysepki rozpoczęły wydzielanie insuliny w ciągu minut. Podobne operacje przeprowadzano dotąd tylko w przypadku martwych dawców (po stwierdzeniu śmierci mózgowej). Pobrane ze zwłok komórki są zwykle w dużo gorszym stanie, między innymi ze względu na krążące we krwi toksyny, transport i ochładzanie.

Podobnie jak w przypadku przeszczepu ze zwłok, biorca przeszczepu musi przez całe życie brać leki zapobiegające jego odrzucaniu przez układ immunologiczny.

W Japonii przeszczepy ze zwłok są trudno osiągalne, dlatego zdecydowano się na żywego dawcę - zwłaszcza, że 27-latka była już kilkakrotnie w śpiączce.

W Polsce w porównaniu z innymi krajami przeszczepy od żywych dawców (na przykład nerek) są wielokrotnie rzadsze. Zdaniem transplantologów, wynika to zarówno z obaw dawców, że poniosą uszczerbek na zdrowiu, jak i zakłopotania potencjalnych biorców.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Pierwszy udany przeszczep wysepek trzustki od żywego dawcy
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2022 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 11 sierpnia 2022 r.

Zadaj pytanie on-line