Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
O cukrzycy

Leczenie i pielęgnacja stopy cukrzycowej

artykuł promocyjny, dodano: 16 listopada 2017 r.

FlexitolU osób chorych na cukrzycę stopy są częścią ciała, która wymagają szczególnej uwagi i pielęgnacji. Wynika to z ryzyka pojawienia się powikłań cukrzycy, dotykających zarówno naczynia krwionośne jak i włókna nerwowe. Powikłania cukrzycy w postaci angiopatii (uszkodzenie naczyń krwionośnych) oraz neuropatii (uszkodzenie włókien nerwowych) stanowią bezpośrednią przyczynę zwiększonego ryzyka rozwoju zespołu stopy cukrzycowej (m.in. ran i owrzodzeń), co w konsekwencji może stać się przyczyną amputacji.

Angiopatia i neuropatia są bardzo częstymi powikłaniami cukrzycy np. badania epidemiologiczne wskazują, neuropatia że może dotyczyć nawet 60% pacjentów. Skutkiem zarówno angiopatii jak i neuropatii jest deformacja stóp oraz utrata "ochronnego" czucia bólu, co może prowadzić do powstania licznych miejscowych urazów nieodczuwanych przez chorego. Obserwuje się również inne objawy, w postaci zasinienia stóp, zaburzenia krążenia (tzw. "zimne stopy") oraz zmian w wyglądzie skóry stóp, która staje się bardzo sucha i łatwo pęka. Przerwanie ciągłości skóry staje się bezpośrednim zagrożeniem dla powstania zakażenia, a w konsekwencji powstania owrzodzenia. Powstałe w ten sposób owrzodzenia mogą powodować miejscowa martwicę tkanek, co często kończy się amputacją fragmentu stopy.

Stopa cukrzycowa to zespół objawów spowodowanych uszkodzeniem naczyń krwionośnych oraz nerwów obwodowych, które doprowadzają do powstania owrzodzeń w obrębie stóp.

Samokontrola i pielęgnacja stóp przez osoby chorujące na cukrzycę, jest więc bardzo ważnym elementem, który może zmniejszyć ryzyko pojawienia się zespołu stopy cukrzycowej. Chory na cukrzycę powinien codziennie oglądać swoje stopy, sprawdzając, czy nie pojawiły się na nich jakieś zmiany, np. otarcia. Kolejny krok to właściwa, codzienna higiena stóp, która powinna obejmować:
 • krótkie (2-3 min.) mycie stóp w wodzie o temperaturze nieprzekraczającej 37°C z użyciem łagodnych środków myjących o pH 5,5;
 • stosowanie odpowiednich preparatów nawilżająco-odżywiających, z zawartością mocznika o stężeniu 10% lub 25% w zależności od stopnia wysuszenia skóry pięt i stóp (np. preparatów Flexitol).
Przy wyborze preparatu z mocznikiem należy zwracać uwagę, czy jest to wyrób medyczny przeznaczony dla diabetyków i czy preparat ma działanie potwierdzone klinicznie.

Flexitol

Flexitol® to linia specjalistycznych preparatów polecanych dla diabetyków do leczenia i pielęgnacji suchej i zrogowaciałej skóry stóp i nóg:
 • Maść Flexitol® do leczenia suchej i popękanej skóry pięt i stóp, zawiera 25% mocznika oraz inne składniki o działaniu nawilżająco-odżywiającym (gliceryna, parafina, lanolina, masło Shea, pantenol). Efekty działania maści Flexitol® widoczne są już po 1 dniu stosowania. Ze względu na działanie keratolityczne maści Flexitol®, optymalny czas leczenia wynosi min. 2 tygodnie.

 • Krem Flexitol® do pielęgnacji suchej skóry stóp i nóg, zawiera 10% mocznika oraz inne substancje intensywnie nawilżające (witamina E, lanolina, gliceryna). Krem Flexiol® powinno stosować się jako kontynuację (proces pielęgnacji) po leczeniu maścią Flexitol® lub niezależnie, w przypadku mniejszego stopnia zrogowacenia i suchości skóry (patrz zdjęcia).
Kiedy należy stosować maść Flexitol® z mocznikiem 25%, a kiedy krem Flexitol® z 10% mocznikiem?

Zależy to od stopnia zrogowacenia skóry. Poniżej przedstawiono skalę, obrazującą stan skóry pięt i stóp i zależne od niego zastosowanie maści Flexitol® lub kremu Flexitol®:

Flexitol

Codzienne stosowanie maści Flexitol® lub kremu Flexitol® przyczynia się do zmniejszenia ryzyka pojawienia się zrogowaceń i pęknięć skóry, które mogą powodować modzele i owrzodzenia. Warto pamiętać, że oprócz efektu terapeutycznego, Flexitol® zapewnia też komfort i zdrowy wygląd skóry stóp i nóg.

Oba preparaty dostępne są w aptekach bez recepty. Więcej informacji na www.flexitol.com.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Ryszard Kwiatkowski  IP: 188.146.161.xxx(2017-12-13 00:35:14)
Mam kłopoty z piętami zaraz po kąpieli moje pięta osuszają, jak moje pięta osuszają to ja smaruję z wazeliną co tydzień po kąpieli, a ponieważ ja mam niedoczynność tarczycy od urodzenia i z tego powodu jestem diabetykiem i całe życie tarłem pięta z kamieniem kosmetycznym .


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - O cukrzycy: Leczenie i pielęgnacja stopy cukrzycowej
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 27 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line