
"Każdy dorosły po 40. roku życia powinien być raz na rok na kontroli okulistycznej. Osoby z cukrzycą, zależnie od typu i zaawansowania zmian cukrzycowych, odpowiednio częściej. To my, lekarze okuliści, możemy zauważyć pierwsze objawy cukrzycy zanim dojdzie do zmian na dnie oka, a nawet zanim zostanie rozpoznana cukrzyca. Zmiany refrakcji, czyli wady wzroku, niestabilne widzenie, pojawienie się małych minusów może być pierwszym objawem cukrzycy." mówi dr n. med. Anna Maria Ambroziak, specjalista chorób oczu z Instytutu Oka w Warszawie.
Głównym czynnikiem ryzyka pojawienia się retinopatii cukrzycowej jest czas trwania cukrzycy. Bezpośrednio po wystąpieniu cukrzycy nie stwierdza się objawów retinopatii w badaniu dna oka. Po 5 latach trwania cukrzycy stwierdzić można różnego stopnia patologie narządu wzroku, uzależnione od stopnia hiperglikemii. Niestety najczęściej cukrzycę wykrywa się "przez przypadek" podczas innych zleconych badań kontrolnych - trudno dokładnie oszacować czas, od kiedy choroba zaczęła rozwijać się w organizmie. Dlatego w każdym przypadku tuż po stwierdzeniu cukrzycy należy koniecznie przejść specjalistyczne badania okulistyczne.
"Powikłania związane z cukrzycą dotyczą prawie wszystkich struktur anatomicznych w układzie wzrokowym. Najczęściej występującą i najcięższą, bo zagrażającą utratą wzroku, jest retinopatia cukrzycowa. Spośród pozasiatkówkowych powikłań cukrzycowych największe znaczenie kliniczne mają zaćma cukrzycowa, jaskra wtórna (krwotoczna) i neuropatia w układzie wzrokowym." Polskie Towarzystwo Diabetologiczne
Badanie przedniego odcinka oka
Aby łatwiej było pogrupować choroby narządu wzroku, oko podzielono na dwa odcinki: odcinek przedni i odcinek tylny. Badanie przedniego i tylnego odcinka gałki ocznej jest to badanie okulistyczne za pomocą specjalnego urządzenia, tzw. lampy szczelinowej. W badaniu przedniego odcinka oka okulista ocenia powieki, powierzchnię oka, rogówkę, tęczówkę, soczewkę i komorę przednią. Jest to podstawowe badanie diagnostyczne w większości chorób oka. Badanie w lampie szczelinowej jest nieinwazyjne. Najczęstszym powodem wizyty u okulisty są choroby przedniego odcinka. Łatwo je zauważyć, powodują ból i zaczerwienie oka.

Badanie w lampie szczelinowej to rutynowe badanie okulistyczne, które pozwala stwierdzić istniejące u pacjenta choroby przedniego odcinka oka. Po badaniu nie stwierdza się żadnych powikłań, nie ma przeciwwskazań do przeprowadzania go wielokrotnie. Pacjent może jedynie odczuwać chwilowe olśnienie wywołane światłem lampy szczelinowej. Przechodzi ono jednak samoistnie po krótkiej chwili. Wykonuje się je u pacjentów w każdym wieku. Jest całkowicie bezpieczne dla kobiet w ciąży. |
Pamiętaj! Najlepsze rezultaty leczenia uzyskuje się zanim dojdzie do pogorszenia widzenia. Dlatego każda osoba chora na cukrzycę powinna koniecznie znajdować się pod stałą kontrolą lekarza okulisty i regularnie przeprowadzać specjalistyczne badania diagnostyczne w kierunku zmian cukrzycowych.
Jak wiemy szczególnie diabetycy powinni dbać o swoje oczy. Warto zapisać się na kontrolę lub wykonać odpowiedni zabieg, jeżeli jest taka potrzeba. Instytut Oka wraz z portalem mojacukrzyca.org przygotował specjalny 10% rabat na konsultacje okulistyczne. Przy rejestracji należy podać hasło: MOJACUKRZYCA.ORG. Rabat nie sumuje się z innymi promocjami. Instytut Oka mieści się w Warszawie przy Al. Niepodległości 18.

Zapraszamy na nasz kanał na YouTube! Subskrybuj teraz!
* Raport Vision 2020