Strona główna FreeStyle Libre
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Komórki produkują własny

źródło: Onet.pl, 18 lutego 2005 r.

Związek, który w warunkach stresu chroni komórki szczurze przed samobójczą śmiercią - wykryli naukowcy z USA.

W przyszłości odkrycie to może zaowocować nowymi metodami leczenia infekcji wirusowych, cukrzycy, a nawet choroby Alzheimera - informuje najnowszy numer "Science".

Związek nosi nazwę salubrinal i został odkryty dzięki mozolnej pracy naukowców z Uniwersytetu Harvarda w Bostonie. Jego identyfikacja wymagała przebadania 19 tys. związków chemicznych.

Badania ujawniły, że mała cząsteczka salubrinalu chroni komórki przed skutkami stresu, który wywołuje wiele schorzeń, takich jak infekcja wirusowa, cukrzyca czy choroba Alzheimera. We wszystkich tych przypadkach w komórkach zostaje zaburzony proces formowania białek w tzw. retikulum endoplazmatycznym (w skrócie - ER). Efektem jest stres (tzw. stres ER), który może doprowadzić komórkę do samobójczej śmierci, tzw. apoptozy.

Od lat naukowcy podejrzewają, że zahamowanie procesu apoptozy mogłoby dawać efekty terapeutyczne w przypadku wielu ludzkich schorzeń.

Zespół z Bostonu wykazali, że salubrinal aktywuje białko (eIF2alfa) chroniące komórki szczurów przed śmiertelnymi skutkami stresu ER. W trakcie infekcji wirusem opryszczki salubrinal zapobiegał dezaktywacji eIF2alfa i w ten sposób blokował namnażanie wirusa.

Zdaniem autorów, lepsze zrozumienie sposobu działania salubrinalu może zaowocować nowymi metodami leczenia wielu ludzkich chorób.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Komórki produkują własny
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2022 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 r.

Zadaj pytanie on-line