Strona główna FreeStyle Libre
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Sprawdź, dlaczego warto iść do dietetyka

dodano: 4 maja 2018 r.

Prawidłowe odżywianie się jest podstawą zdrowego życia. To, co jemy, wpływa na to, jak się czujemy, jak wyglądamy, ale przede wszystkim ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. W przypadku, gdy masz problem ze zdrowym żywieniem się lub cierpisz na zaburzenia odżywiania, możesz skorzystać z porady dietetyka.

Obecne czasy nie sprzyjają zdrowemu jedzeniu. Ciągły pośpiech, restauracje serwujące fast-food na niemal każdym kroku - to wszystko sprawia, że na co dzień nie myślimy o tym, co jemy. A takie zachowanie może doprowadzić nie tylko do przybrania wagi, ale także innych problemów zdrowotnych. Zrób więc głęboki wdech i zmień coś, zanim będzie za późno.

Kim jest dietetyk?

Dietetyk to osoba, która posiada rozległą wiedzę na temat zasad odżywiania się - zarówno w przypadku człowieka zdrowego, jak i osób, u których występują różnego rodzaju zaburzenia czy które wymagają specjalistycznej diety. Dobry dietetyk potrafi opracować indywidualny sposób żywienia w taki sposób, by dostarczać wszystkich składników odżywczych ważnych dla organizmu.

Czym zajmuje się lekarz dietetyk?
 • Diagnozuje oraz leczy problemy żywieniowe, które są związane z chorobami takimi jak cukrzyca, , nadwaga, nadciśnienie i inne tego typu. Pomaga również osobom dotkniętym zaburzeniami odżywiania - anoreksją i bulimią, jak również nietolerancjami pokarmowymi i alergią.
 • Opracowuje plan żywienia dla osób z zaburzeniami, pogrążonych w śpiączce czy tych, które wymagają żywienia pozajelitowego.
 • Opracowuje dietę dla zdrowych osób, między innymi dla sportowców, także tych uprawniających dyscypliny wyczynowe czy ekstremalne (na przykład wspinaczki).
 • Pomaga w skrajnych przypadkach niedożywienia.
Co ważne, niektóre z zaburzeń mogą mieć podłoże głębsze niż to, do którego dociera dietetyk. Z tego względu często dietetycy konsultują się z innymi lekarzami, by zapewnić pacjentowi jak najlepszą opiekę.

Sprawdź, dlaczego warto iść do dietetyka

Kiedy warto udać się do dietetyka?

Najczęściej rozważamy wizytę u specjalisty od żywienia wtedy, gdy wszystkie inne sposoby na zrzucenie zbędnych kilogramów zawiodły. To dobry pomysł - dietetyk opracuje odpowiedni plan odżywiania, który pomoże uregulować masę ciała. Nie jest to natomiast jedyna sytuacja, która wymaga konsultacji dietetycznej. Do specjalisty warto udać się także wtedy, a właściwie przede wszystkim wtedy, gdy zmagamy się z zaburzeniami odżywiania. Ponadto, dietetyk pomoże również w sytuacji, gdy należy opracować dietę dla chorej osoby lub dla kogoś, u kogo wykryto alergię. Dotyczy to również mam karmiących, których dzieci wykazują nietolerancję pokarmową na niektóre składniki.

Wizyta u dietetyka

Pierwsza wizyta u dietetyka to przede wszystkim czas na poznanie twojego dotychczasowego sposobu żywienia, jak również wskazań lekarskich. Zatem by jak najlepiej przygotować się do wizyty, przez jakiś czas spisuj to, co jesz, a jeśli borykasz się z problemami odżywiania - notuj również epizody, a także ilość zjedzonego pokarmu. Na wizytę koniecznie zabierz dokumentację medyczną, jak również dzienniczek diabetyka (o ile są ku temu podstawy) oraz listę pytań do lekarza. To wszystko - teraz sukces leży w rękach dietetyka, ale przede wszystkim twoich.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Karolina  IP: 83.20.39.xxx(2018-05-04 14:39:04)
Szanowni Państwo, jestem studentką pedagogiki. Piszę pracę (magisterkę) na temat stylu życia osób dorosłych chorujących przewlekle na cukrzycę. Zwracam się do Pani/Pana z prośbą o wypełnienie ankiety. https://www.survio.com/survey/d/U7Q2H6X9A4L8O6V9W


Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Sprawdź, dlaczego warto iść do dietetyka
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2022 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 r.

Zadaj pytanie on-line