Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Magazyn PEN

Poradnik PEN. Cukrzyca i otyłość. Lato 2018

źródło: Wydawca magazynu PEN, dodano: 26 czerwca 2018 r.

Na rynku pojawiła się letnia edycja poradnika PEN. Cukrzyca i otyłość. W najnowszym numerze poruszone zostały tematy: diabetyk na wakacjach i za kierownicą, smak czystej wody, moje dziecko ma cukrzycę. W numerze także inne aktualne tematy. Poradnik PEN dostępny jest zarówno w wersji drukowanej, jak i elektronicznej.
Diabetyk na wakacjach i... za kierownicą
Okres urlopów to często duży stres dla chorych na cukrzycę. Obawiają się wyjechać na urlop, nie wiedzą, czy podróż nie zaszkodzi ich zdrowiu. I choć niestety nawet latem nie można wziąć urlopu od cukrzycy, to można tak go zaplanować, aby przebiegł zupełnie bezpiecznie.

Zanim wybierzesz się w podróż, najpierw u diabetologa sprawdź swój stan zdrowia i upewnij się, że cukrzyca jest dobrze wyrównana.

- Jeżeli wybierasz się za granicę, zabierz ze sobą odpowiedni dokument dla służb celnych, w którym lekarz prowadzący swoim podpisem potwierdza, że wyjeżdża chory na cukrzycę i dlatego ma przy sobie insulinę, urządzenia do jej wstrzykiwania oraz testy do badania poziomu glukozy we krwi. Najlepiej, by ten dokument był przetłumaczony na język kraju, do którego się wybierasz. Dokument powinien zawierać podstawowe informacje dotyczące twoich danych osobistych (adres, telefon, grupa krwi), sposobu leczenia, wykaz stosowanych leków, ich dawki oraz kontakt do twojego lekarza diabetologa.

- Jadąc za granicę, oprócz paszportu i karty informacyjnej na temat choroby, zabierz też ze sobą polisę ubezpieczeniową na leczenie i ewentualną hospitalizację

- Ważne są również dokumenty potwierdzające fakt ubezpieczenia zdrowotnego...

Smak czystej wody
W ludzkim organizmie trwa ciągła wymiana płynów. Tlen i substancje odżywcze trafiają drogą płynów tkankowych z krwi do komórek. Produkty przemiany materii odbywają drogę w przeciwną stronę i z krwią dostają się do nerek. Substancje szkodliwe przechodzą do moczu i zostają wydalone. Inne toksyny są wydalane z potem, a także wydychane z powietrzem jako para wodna.

Im młodszy organizm, tym więcej zawiera wody. Nienarodzone jeszcze dziecko ma jej 94 proc., niemowlę 70-75 proc., a człowiek dorosły 60-65 proc. Woda krąży w komórkach, tkankach i płynach ustrojowych i w ten sposób pozwala zachować zdrowie i pełnię sił. Jest niezbędna do utrzymania ciepłoty ciała, ciśnienia krwi, napięcia tkanek. O ilości wypijanej wody powinno decydować pragnienie, jednak nie zawsze jest ono silnie odczuwane. Im większy wysiłek fizyczny, im wyższa temperatura otoczenia, tym więcej powinniśmy pić. Gdy mamy gorączkę, wymioty czy biegunkę, zwiększa się utrata płynów i wtedy organizm potrzebuje ich więcej, by niedobór uzupełnić. Zapotrzebowanie na wodę zależy też od pory roku. Latem, kiedy ciepło i więcej ruchu na świeżym powietrzu, wzrasta też nasze pragnienie. Jesienią i zimą może być niewiele mniejsze, jeśli przebywamy w przegrzanych pomieszczeniach i nadmiernie przesuszonym powietrzu. Ile płynów potrzebuje dziecko?

Moje dziecko ma cukrzycę
Matka Michała wymyśliła te kropki, żeby nauczyciele przypominali jej synowi kiedy musi zjeść kanapkę i wziąć insulinę. Mógłby przecież o tym zapomnieć. Tak to właśnie czerwone kropki znalazły się w dzienniku lekcyjnym dla piątej klasy. Przy różnych lekcjach, zawsze o tej samej godzinie.

- To były moje znaki bezpieczeństwa - mówi matka jedenastoletniego wówczas Michała, który zachorował na cukrzycę. Najpierw rozmawiała z Radą Pedagogiczną, potem z nauczycielami, którzy Michała uczyli. O cukrzycy wiedziała już dużo. Przeszła szybki, dwutygodniowy kurs teorii i praktyki, kiedy syn leżał w szpitalu. W domu była o niego spokojniejsza. Co będzie poza domem? Podczas kilku godzin w szkole? Serce waliło jak młot.

Superprodukt 2018
Ciśnieniomierz Diagnostic Pro Afib, Morwa biała Forte z Colfarmu, Morwa Biała Forte Plus z firmy - Avet Pharma , Cukier brzozowy Ksylitol, krem Diabetegen Forte oraz Seria książek kucharskich dla diabetyków to laureaci ubiegłorocznego plebiscytu "Dobre dla Diabetyka".

W tym roku po raz dziewiąty ponad 40 produktów ubiegać się będzie o tytuł Superprodukt 2018. Niektóre z nich kolejny raz poddane zostaną ocenie diabetyków. To oni są jurorami w plebiscycie. W kolejnych wydaniach magazynu "PEN. Cukrzyca i Otyłość" prezentować będziemy plebiscytowych kandydatów. Pokażemy ich także na naszych stronach internetowych: www.magazynpen.com.pl i www.diabetycy24.pl. W każdej z pięciu kategorii czytelnicy "PEN-a" i Internauci wybiorą Superprodukt 2018. Producentów produktów, które uzyskają najwięcej głosów uhonorujemy pamiątkowymi dyplomami. Otrzymają oni również prawo oznaczania superproduktów specjalnym logiem plebiscytu a diabetykom ułatwi to zakupy. Mamy też upominki dla wybranych uczestników głosowania. Wprawdzie głosowanie dopiero się zaczyna i na podjęcie decyzji, który z produktów należy wyróżnić, jest jeszcze sporo czasu, ale dla osób na co dzień borykających się z cukrzycą nie jest to zadanie trudne. Czekamy na Państwa głosy do 5 listopada br., będziemy na bieżąco informować o zmieniającej się z dnia na dzień sytuacji wśród liderów plebiscytu.
Spis treści:

LECZENIE UZDROWISKOWE
Na deptaku w Ciechocinku... - str. 2
-
SAMOKONTROLA
Co oznacza termin hemoglobina glikozylowana? - str. 3
-
HIGIENA
Sposób na nieprzyjemny zapach z ust - str. 4
-
CHROŃ ZDROWIE
Żółtaczka typu C realnym zagrożeniem - str. 5
-
ZRZUĆ WAGĘ - str. 5
-
WAKACJE Z CUKRZYCĄ
Masz cukrzycę? Nie musisz rezygnować z podróży! - str. 6
-
WAKACJE DIABETYKA
Słoneczne kąpiele z rozsądkiem - str. 8
-
Witamina "ze słońca", to za mało - str. 8
-
RUCH TO ZDROWIE
5 powodów, dla których warto się ruszać - str. 9
-
Atuty dwóch kółek - str. 9
-
STRZEŻ SIĘ KLESZCZY
Kleszcze - lepiej omijać! - str. 10
-
SPECJALISTA RADZI
Pomiar poziomu glukozy we krwi - najczęściej popełniane błędy - str. 11
-
NOWE TECHNOLOGIE
Nadajnik dba o bezpieczeństwo cukrzyka - str. 12
-
CZY WIESZ, ŻE: - str. 12
-
Amaranthus w diecie diabetyka - str. 13
-
ZDROWA WODA
Smak czystej wody - str. 14
-
Zero kalorii... a waga rośnie - str. 14
-
PRENUMERATA - str. 15
-
SUPERPRODUKT 2018
Dobre dla Diabetyka po raz dziewiąty! - str. 16
-
A oto dotychczasowi zwycięzcy ośmiu edycji plebiscytu - str. 16
-
STOPA CUKRZYCOWA
Do lekarza i fizjoterapeuty - str. 18
-
Zespół stopy - interdyscyplinarnie - str. 18
-
Przykazania dla stopy - str. 19
-
Pytania o cukrzycę - str. 19
-
WYBRANE GLUKOMETRY DO MIERZENIA STĘŻENIA CUKRU WE KRWI, - str. 20
-
Dłuższe życie z cukrzycą - str. 21
-
DBAJ O ZĘBY
Cukrzyca a uzębienie - str. 22
-
Jak zapobiegać próchnicy - str. 22
-
Jak zapobiegać chorobom przyzębia - str. 22
-
CUKRZYCA W SZKOLE
Moje dziecko ma cukrzycę - str. 23
-
KLIKNIJ, PRZECZYTAJ, DOWIEDZ SIĘ
W sieci o cukrzycy - str. 24
-
POTYCZKI Z DIETĄ
Otyłość - choroba z nałogu jedzenia - str. 26
-
Czy wiesz, że - str. 26
-
POTYCZKI Z DIETĄ
Jedno na pięcioro dzieci ma nadwagę - str. 27
-
Borówka - str. 27
-
Z ŻYCIA PSD
Aktywna seniorka - str. 28
-
Bieg do gwiazd - str. 28
-
Tu pytaj o magazyn "PEN. Cukrzyca i Otyłość": - str. 29
-
Z ŻYCIA PSD
Niecodzienne spotkanie diabetyków w Złotoryi - str. 29
-
KUCHNIA DIABETYKA
Dania - str. 30
-
BIBLIOTEKA DIABETYKA
Książki - str. 31
-
Krzyżówka diabetyka - str. 32
-
Dobra zmiana! - str. 32

Więcej na stronie www.magazynpen.com.pl.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Magazyn PEN: Poradnik PEN. Cukrzyca i otyłość. Lato 2018
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 17 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line