Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Dowody na związek insuliny z chorobą Alzheimera

źródło: Onet.pl, 10 marca 2005 r.

Mózg, podobnie jak trzustka, produkuje hormon insulinę, od której zależy poziom glukozy we krwi - odkryli naukowcy z USA. Co więcej, zbyt niski poziom insuliny w mózgu może mieć wpływ na rozwój choroby Alzheimera.

To odkrycie pozwoli nie tylko lepiej zrozumieć mechanizm rozwoju tej wyniszczającej mózg choroby, ale też pomoże opracować nowe metody jej leczenia - uważają autorzy pracy, zamieszczonej na łamach pisma "Journal of Alzheimer's Disease".

Jak wynika z wcześniejszych badań, komórki nerwowe produkują czynniki wzrostu spokrewnione z insuliną - IGF I i IGF II. Są one m.in. potrzebne do rozwoju mózgu i chronią neurony przed śmiercią.

Teraz, w doświadczeniach na zmienionych genetycznie szczurach, naukowcom ze Szpitala Stanu Rhode Island w Providence udało się zaobserwować, że neurony w kilku obszarach mózgu mogą też produkować insulinę.

Okazało się również, że spadek produkcji tego hormonu był związany z obumieraniem komórek nerwowych, co jest typowym objawem wielu chorób neurodegeneracyjnych, w tym alzheimera.

Związek między tą chorobą a stężeniem insuliny potwierdziły badania tkanek pobranych pośmiertnie z mózgów osób cierpiących na alzheimera. Stężenie insuliny oraz spokrewnionego z nią czynnika IGF I było znacznie obniżone w korze czołowej, hipokampie i podwzgórzu, czyli we wszystkich obszarach typowo dotkniętych chorobą.

Już wcześniejsze badania wskazywały, że cukrzyca typu II, wywołana spadkiem wrażliwości tkanek na insulinę, sprzyja obumieraniu neuronów - przypominają badacze.

"Obserwowane przez nas zmiany nie miały jednak związku z cukrzycą typu I czy II, ale odzwierciedlały inny złożony proces chorobowy, który brał początek w mózgu" - komentują badacze. Według nich, najnowsze obserwacje sugerują, że może istnieć jeszcze jeden, trzeci typ cukrzycy.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Dowody na związek insuliny z chorobą Alzheimera
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line