Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

FreeStyle Libre 2

Ypsomed
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
DiABEtyK

Miesięcznik DiABEtyK, sierpień 2018, nr 8 (271)

źródło: magazyn DiABEtyK, dodano: 8 sierpnia 2018 r.

Diabetyk

W sierpniowym numerze DiABEtyKA o tym, do czego potrzebna nam jest hemoglobina glikowana. Znajdziecie także poradni insulinodbiorcy, a także obszerny artykuł o witaminie D - ile, dla kogo i kiedy? Sprawdzamy także, jaki wpływ na mieszanki insulin ma dieta. W magazynie także najnowsze wieści, o zespole stopy cukrzycowej, infekcjach intymnych i pomiarach glikemii przy cukrzycy typu 2 leczonej insuliną. Zapraszamy do lektury!

DiabetykFELIETON
4 Ostrożnie z tą nowoczesnością
POCZYTALNIA
5 XIII Konferencja PFED
Venoforton na lepsze krążenie
Jakość snu a zagrożenie cukrzycą
6 Przygody Psinki Inki (71)
Dokładniejsza ocena mikrokrążenia mózgowego
7 Nowe rozwiązania w aplikacji CONTOUR®DIABETES
DIABETYK POLECA
8 Do czego nam hemoglobina glikowana?
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
12 Poradnik insulinobiorcy
16 Wiedza w pigułce. Zespół stopy cukrzycowej (cz. 2). Leczenie i profilaktyka
POD LUPĄ
19 Infekcje intymne
22 Witamina D - ile, dla kogo, kiedy?
LEKARZ ODPOWIADA
24 Pomiary glikemii przy cukrzycy typu 2 leczonej insuliną
ZDROWO ŻYWIENIOWO
26 Mieszanki insulin a dieta
30 Przepisy kulinarne
32 Diety warzywno-owocowe
WARTO WIEDZIEĆ
35 Patomorfologia
38 Dysfonia w chorobach przewlekłych
AKTYWNY STYL
40 Od teorii do praktyki

44 Apteki
46 Roz(g)rywka
47 Prenumerata

DIABETYK POLECA
Do czego nam hemoglobina glikowana?
U osoby zdrowej, u której trzustka i komórki beta działają bez zarzutu, a także nie ma insulinooporności, średnia hemoglobina glikowana powinna wynosić ok. 5%. Oczywiście w idealnym scenariuszu, osoba z cukrzycą kontroluje swoje glikemie (czy to insuliną, czy tabletkami, czy dietą) tak perfekcyjnie, że wartość jej HbA1c jest taka sama jak u osoby zdrowej. Niestety, szczególnie przy cukrzycy typu 1, która charakteryzuje się całkowitym lub znacznym brakiem własnej insuliny produkowanej przez komórki beta trzustki, nie można porównywać manualnego dostarczania insuliny (za pomocą wstrzykiwacza lub pompy insulinowej) do super-inteligentnego i precyzyjnego automatu, jakim jest zdrowy organizm (i komórki beta). Na razie nie można niczym zastąpić zdrowej trzustki, a dostarczanie insuliny prowadzące do świetnych glikemii wymaga ogromnego wysiłku i zaangażowania. Dlatego rzadko się zdarza, że "idealna samokontrola" trwa dłużej niż kilka dni czy miesięcy. Między innymi dlatego też normy dla osób z cukrzycą są nieco inne (podwyższone), niż dla osób zdrowych.

Diabetyk

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Poradnik insulinobiorcy
Insulinę podajemy w górną okolicę ramienia, w przednią i boczną powierzchnie uda, w brzuch (poza okolicą 5 cm wokół pępka) oraz w pośladki. Miejsce iniekcji wpływa na to, jak szybko insulina dostanie się do krwiobiegu. Najszybciej wchłania się insulina podana w brzuch, trochę wolniej - w ramiona, dłużej - w uda, a najdłużej - w pośladki. W przypadku insulin analogowych miejsce podania nie ma zbyt wielkiego znaczenia dla szybkości ich wchłaniania. Miejsca wstrzyknięć należy zmieniać w obrębie danego "obszaru" (np. w obrębie brzucha). Kolejne wkłucia najlepiej wykonywać w odległości około jednego centymetra od miejsca poprzedniej iniekcji, aby zapobiegać powstawaniu przerostów (zgrubień tkanki podskórnej, tworzących na zewnątrz widoczne uwypuklenia).

Diabetyk

POD LUPĄ
Witamina D - ile, dla kogo, kiedy?
Oprócz wpływu na gospodarkę wapniowo-fosforanową witamina D odgrywa bardzo istotną rolę w reakcjach immunologicznych naszego organizmu i na tej drodze wywiera działanie zapobiegające rozwojowi infekcji, chorób autoimmunologicznych oraz nowotworów. Wykazano, że niedobór witaminy D sprzyja rozwojowi schorzeń o charakterze immunologicznym, takich jak toczeń rumieniowaty, cukrzyca typu 1, stwardnienie rozsiane oraz nieswoiste zapalenie jelit. Jej ochronne działanie jest związane z oddziaływaniem na produkcję cytokin. Niektóre badania epidemiologiczne wskazują, że schorzenia autoimmunologiczne, takie jak stwardnienie rozsiane, reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca typu 1 czy nieswoiste zapalenie jelit występują częściej w krajach o słabszym nasłonecznieniu. Przeprowadzono też badania naukowe wskazujące, że witamina D ma działanie zmniejszające ryzyko rozwoju raka sutka, jelita grubego oraz raka gruczołu krokowego.

Diabetyk

ZDROWO ŻYWIENIOWO
Mieszanki insulin a dieta
Najczęstszym problemem terapeutycznym, z jakim się spotykam w praktyce, jest niewiedza pacjentów lub zapominanie o niezwykle istotnym aspekcie - mianowicie o odpowiednim odstępie czasowym od iniekcji do początku posiłku. To bardzo ważna kwestia, niezależnie od modelu insulinoterapii, ale w przypadku mieszanek, z uwagi na skład leku, nabiera szczególnego wymiaru, zważywszy na dwukrotny wzrost poziomu insuliny we krwi po wykonaniu zastrzyku. Należy to uwzględnić w aspekcie dietoterapii. Moim zdaniem, popartym obserwacjami glikemii pacjentów leczonych mieszankami insulin ludzkich, najlepiej sprawdza się "model powtarzalności". Oznacza on w praktyce bardzo podobną, jeśli nie identyczną liczbę węglowodanów, bardzo zbliżony skład posiłków i ich regularne spożywanie. Z uwagi na fakt, iż nie mamy możliwości korekty insuliną zbyt wysokiego poziomu glukozy, w mojej ocenie taka powtarzalność i "wypracowanie" optymalnych dla danej osoby porcji jest niezwykle istotna.

Diabetyk

AKTYWNY STYL
Od teorii do praktyki
Aktywność fizyczna potęguje konieczność pomiarów glikemii (większa częstotliwość), przynajmniej do czasu, gdy się zorientujemy, jak nasz organizm reaguje na wysiłek. Przez pierwsze trzy, cztery tygodnie systematycznych treningów częściej wykonujmy pomiary stężenia glukozy: przed posiłkami, przed snem i dodatkowo przed wysiłkiem oraz po jego zakończeniu. Jest to dość istotne, ponieważ istnieje możliwość, że organizm zacznie szybko reagować na ćwiczenia, w efekcie czego komórki będą wrażliwsze na działanie leków obniżających glikemię. Wówczas konieczna stanie się korekta - zmiana diety lub zmiana schematu leczenia (np. zmniejszenie dawek). Jeśli stosujemy wysiłek fizyczny w godzinach popołudniowych, pamiętajmy, że glikemia może się obniżyć późnym wieczorem lub w nocy. Dlatego zaczynając realizację planu systematycznej aktywności, warto pomiary glukozy wykonywać także w nocy (około godz. 3.00). Zintensyfikowana kontrola glikemii pozwolinam bezpiecznie ćwiczyć i ocenić reakcje i potrzeby organizmu.

Diabetyk

Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - DiABEtyK: Miesięcznik DiABEtyK, sierpień 2018, nr 8 (271)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 4 marca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line