Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Diety niskowęglowodanowe dobre dla cukrzyków

źródło: Onet.pl, 15 marca 2005 r.

Węglowodany odpowiadają za nadmierny apetyt i przybieranie na wadze u cukrzyków - zbadali amerykańscy naukowcy. Według nich, zastosowanie diety niskowęglowodanowej w krótkim czasie obniża wagę ciała i działa korzystnie na zdrowie.

Naukowcy z Temple University School of Medicine w Filadelfii badali, jak diety niskowęglowodanowe wpływają na wagę, apetyt i poziom cukru u otyłych diabetyków - czytamy w serwisie "EurekAlert". W badaniach uczestniczyło dziesięciu otyłych pacjentów z cukrzycą typu II (charakteryzującą się nieprawidłową reakcją organizmu na insulinę).

Przez pierwszy tydzień odżywiali się normalnie, następnie na kolejne dwa tygodnie przeszli na dietę Atkinsa. Dieta ta charakteryzuje się nieograniczonym spożyciem białka i tłuszczu, przy spożyciu węglowodanów na poziomie jedynie 20 gramów dziennie.

"Po usunięciu z diety cukrów, pacjenci sami ograniczyli dzienne spożycie kalorii do 1000 dziennie. Nie próbowali też +nadrabiać+ strat energetycznych jedzeniem białka lub tłuszczów, chociaż nie zabranialiśmy im tego" - opowiedział prowadzący badania Guenther Boden.

Naukowcy wnioskują zatem, że to węglowodany stymulowały nadmierny apetyt badanych.

Chcą również obalić kilka popularnych mitów dotyczących tego typu diet. "Badani nie jedli mniej, gdyż znudziło im się dietetyczne menu. Utrata wagi ciała nie wynikała również z odwodnienia organizmu. Fałszywa jest też koncepcja o zmianach w przemianie materii" - podsumował Boden.

U badanych stwierdzono też lepsze wskaźniki poziomu glukozy i przyswajania insuliny oraz niższy poziom trójglicerydów i cholesterolu.

Leczenie cukrzyków polega na dokładnym monitorowaniu poziomu cukru, diety i lekarstw. Prawie 80 proc. z nich cierpi na nadwagę lub otyłość. Zmniejszenie wagi ciała może zredukować lub wyeliminować zapotrzebowanie na lekarstwa, także insulinę.

Boden ostrzega jednak, że efekty diety węglowodanowej w długim okresie nie są jeszcze znane lekarzom.

Badanie było jedynym dotychczas badaniem opartym na diecie Atkinsa, które przeprowadzono w warunkach klinicznych.

Szczegóły badań w publikacji "Annals of Internal Medicine".

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Diety niskowęglowodanowe dobre dla cukrzyków
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line