Strona główna FreeStyle Libre zamów online! Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Combo Oferta specjalna!
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Bądź na bieżąco!
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Opowiadania

Opowiadanie Wojtka


Na cukrzycę zachorowałem ponad miesiąc temu (06.02.2005), czyli dziesięć dni przed moimi trzynastymi urodzinami (16.02.1992). A zaczęło się tak...........

Była Niedziela, jak zawsze poszedłem rano do kościoła (już wtedy źle się czułem). Gdy wróciłem byłem wyczerpany i wypiłem ze 6 litrów PEPSI. Zacząłem tak dużo pić od świąt Bożego Narodzenia i od razu po świętach miałem badany cukier (piep........... nie wskazały nic). A właśnie w niedziele wszystko się zaczęło: nawalała mnie dyńka, chciało mi się ciągle spać. Zauważyła to moja mama, ale nie od razu pojechałem do szpitala. Moi rodzice tego dnia mieli pójść do znajomych. Moja mama jak zobaczyła co się ze mną dzieje postanowiła nie pójść, bardzo to wkurzyło mojego tatę krzyczał wrzeszczał (ale mniejsza z tym). Połowę dnia przespałem. I wieczorem mój stan był straszny. Nie mogłem się utrzymać na nogach (byłem blisko śpiączki). Mama która wiedziała już jakie są objawy cukrzycy (z jej strony choruje moja babcia i chorowała śp. moja prababcia) zadzwoniła po pogotowie.

Karetka przyjechała po 15 min. Zmierzyli mi cukier z czterech palców (z trzech nie chciała lecieć krew) :-) i pokazał się na glukometrze wynik 500 mg%. Te typy z pogotowia nie chciały mnie zabrać do szpitala. Więc zadzwoniłem do starego i powiedziałem o wszystkim. Przyjechał bardzo szybko i zawiózł mnie i mamę do Akademii Medycznej w Gdańsku (bo mieszkam w Gdańsku). Tam dowiedziałem się że to cukrzyca. Dosłownie zgłupiałem (ponieważ kilka razy mi się ta nazwa obiła o uszy, ale nie do końca wiedziałem na czym polega). Wbili mi w żyły dwa motylki , podłączyli do pompy i kroplówki. Przez cała noc spędziłem na intensywnym nadzorze.

Następnego dnia zmierzyli mi cukier, pobrali krew, odłączyli od pompy i kroplówki, zrobili insulinę. Jeszcze tego samego dnia było szkolenie. Poznałem dziewczynę 14-letnią też cukierka :-). Która dostała się do szpitala cztery dni przede mną. Na szkoleniu dowiedziałem się, że to choroba na całe życie, nieuleczalna itd. Był to poniedziałek to właśnie po szkoleniu tak byłem wkurzony na cały świat. Dlaczego właśnie ja? tyle przestępców jest na tym świecie a to dopadło właśnie mnie zwykłego szóstoklasistę. Wykłóciłem się z lekarzami żebym rano i przed snem dostawał insulinę Mixtard 30 (przetem insulatard i actrapid). Jak już wspomniałem przebywałem w Akademii Medycznej, tak więc prawie codziennie przychodzili studenci (robili na mnie jakieś badania i pytali mnie i moją koleżankę o tej chorobie. Tą koleżanką była oczywiście ta 14-letnia dziewczyna z cukrzycą. Miałem szczęście bo na oddziale pracowała matka mego kumpla (lekarka), obiecała mi że wyjdę dzień przed moimi urodzinami. I tak minęło 10 dni i wyszedłem z tego więzienia zwanego szpitalem.

Teraz jest mi trochę trudniej, ale wszystko się normuje. W szkole nauczyciele i ziomale wiedzą jak postępować w przypadku niedocukrzenia. Nie jest tak źle jak mi się zdawało. Teraz biorę 8j. Mixtardu rano, 1j. Actrapidu przed obiadem i 5j. Mixtardu 30 przed snem. Radzę wszystkim nowym cukrzycom żeby podeszli do tego spokojnie, najlepiej jest mieć kumpli wtedy jest łatwiej jest się pogodzić z chorobą.

Wojtek

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Opowiadania: Opowiadanie Wojtka
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Poznaj cukrzycę
NOWOŚĆ
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2020 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 25 września 2020 r.

Zadaj pytanie on-line