Strona główna FreeStyle Libre
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Pamiętaj o oczach w Światowym Dniu Wzroku

źródło: informacja prasowa Vision Express, dodano: 11 października 2018 r.

Vision Express

11 października obchodzimy Światowy Dzień Wzroku. Jak wynika z badań opinii zrealizowanych na zlecenie Vision Express prawie połowa respondentów deklaruje problemy ze wzrokiem, a ponad 65% Polaków nie było u okulisty od ponad roku. Jako najczęstsze przyczyny takiego stanu rzeczy respondenci podają długi czas oczekiwania na wizytę u specjalisty (67%), konieczność posiadania skierowania do specjalisty (46%) oraz zbyt małą liczbę ośrodków badania wzroku (38%).

Codzienne zagrożenia dla wzroku

Współcześnie ludzkie oko narażone jest na zdecydowanie większą niż kiedyś liczbę zagrożeń, funkcjonujemy często w warunkach sztucznego oświetlenia i spędzamy długie godziny przed ekranami telewizyjnymi i monitorami. Ogromny wpływ na stan naszego wzroku ma także częste korzystanie z smartfonów.

Poza wyżej wymienionymi zagrożeniami związanymi z rozwojem cywilizacji, dla zdrowia oczu należy też dbać o ochronę wzroku przed słońcem i jego szkodliwym promieniowaniem UV. 83% badanych nie zawsze korzysta z okularów z filtrem, a ponad 42% przy wyborze okularów przeciwsłonecznych w ogóle nie zwraca uwagi na to, czy posiadają one filtry chroniące przed promieniowaniem UVA i UVB. Zamiast tego dla ponad połowy Polaków kluczowym kryterium jest kształt, kolor i wielkość oprawek kupowanych okularów.

Konsekwencjami zaniedbań w ochronie oczu mogą być zapalenie spojówek i rogówki, zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej (AMD), skrzydlik, a nawet czerniak oka.

Najpowszechniejsze wady wzroku i choroby oczu

Najczęstszymi deklarowanymi przez respondentów wadami są krótkowzroczność (37%) oraz dalekowzroczność (29%) łącząca się często z prezbiopią, czyli starczowzrocznością. Częstą dolegliwością jest również zaćma, dotykająca aż 24% Polaków, a także zespół suchego oka, na który cierpi co najmniej 10% z nas. Warto pamiętać także o jaskrze, retinopatii cukrzycowej oraz zwyrodnieniu plamki żółtej, czyli AMD, na które uskarża się 10% badanych.

Nie tylko dorośli

Niepokój budzą także dane dotyczące wzroku dzieci - w ciągu ostatniego roku badanie wzroku przeszło zaledwie 53% procent z nich, a co dziesiąte dziecko nie było u okulisty od ponad dwóch lat. Natomiast jak rekomendują specjaliści takie badanie powinno być powtarzane co roku, a jeśli wada została już stwierdzona nawet co 6 miesięcy.

Do najczęściej wskazywanych przez rodziców wad wzroku i chorób oczu wśród dzieci należą: krótkowzroczność (34%), astygmatyzm (29%), zez (15%) i dalekowzroczność (14%). Sygnały, które powinny wzbudzić niepokój wśród rodziców i mogą świadczyć o problemach ze wzrokiem ich potomstwa to: siadanie blisko ekranu telewizora lub komputera, mrużenie oczu w trakcie patrzenia w dal, problemy z koncentracją, zaczerwienienie oczu oraz narzekanie na bóle głowy.

Pamiętaj o oczach w Światowym Dniu Wzroku


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Pamiętaj o oczach w Światowym Dniu Wzroku
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2022 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 11 sierpnia 2022 r.

Zadaj pytanie on-line