Strona główna FreeStyle Libre Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Informacje

VI Konferencja Instytutu PWN, PZWL i PFED dla pielęgniarek i położnych

źródło: oprac. własne, dodano: 23 października 2018 r.

W dniu 20 października 2018 roku w Warszawie odbyła się szósta konferencja z cyklu "Zadania pielęgniarki i położnej w terapii cukrzycy" zorganizowana przez Polską Federację Edukacji w Diabetologii, Instytut PWN i PZWL. Głównym tematem spotkania było hasło "Oblicza technologii informacyjnych w cukrzycy - terapia - monitorowanie - zapobieganie". W wydarzeniu udział wzięło ponad 100 pielęgniarek i położnych zaangażowanych w leczenie osób z cukrzycą. Portal mojacukrzyca.org sprawował patronat medialny.

W sesji "Parametry wyrównania metabolicznego cukrzycy" dr n. med. Grażyna Bączek omawiała czynniki ryzyka cukrzycy ciążowej. Dr Beata Makaruk przedstawiła wpływ systematycznej aktywności fizycznej oraz zbilansowanego żywienia na poziom glikemii u kobiet z cukrzycą ciążową. Omawiała autorski projekt badań, jak zaplanowany i prowadzony pod okiem specjalisty wysiłek fizyczny korzystnie wpływa na ciążę. Pani dr hab. n. med. Agnieszka Szypowska omawiała pojęcie funkcjonalnej intensywnej insulinoterapii realizowanej z zastosowaniem wielokrotnych wstrzyknięć lub przy użyciu osobistej pompy insulinowej. Na zakończenie pierwszej sesji wykład wygłosił prof. dr hab. n. med. Jacek Sieradzki, który omawiał czynniki ryzyka rozwoju retinopatii cukrzycowej u osoby dorosłej.

VI Konferencja Instytutu PWN, PZWL i PFED dla pielęgniarek i położnych

Do czynników ryzyka rozwoju i progresji retinopatii cukrzycowej możemy zaliczyć czynniki niemodyfikowane ("nieusuwalne") oraz modyfikowane ("usuwalne"). Do niemodyfikowanych czynników, na które nie mamy większego wpływu zaliczyć można: wiek, płeć, czas trwania cukrzycy, ciąża, rasa i odrębność etniczna, współistniejąca nefropatia i proteinuria i inne powikłania cukrzycy oraz sytuacja socjalno-ekonomiczna. Natomiast bardzo ważne są czynniki modyfikowane, na które pacjenci oraz lekarze mają możliwość wpływu. Można do nich zaliczyć: nadciśnienie tętnicze, zaburzenia gospodarki lipidowej, wyrównanie glikemii i hipoglikemia, palenie i alkohol, otyłość i aktywność fizyczna oraz niektóre stany chorobowe w gałce ocznej. Jeżeli więc zależy nam na przeciwdziałaniu retinopatii cukrzycowej należy się skupić na niwelowaniu czynników modyfikowalnych.

Podsumowanie wykład prof. Sieradzkiego: Bardzo wczesne pojawienie się pierwszych nerwowych zmian degeneracyjnych w siatkówce, jeszcze przed typowymi zmianami w dnie oka, nakazuje od początku leczenia cukrzycy eliminowanie czynników ryzyka retinopatii. Szczególną uwagę należy zwrócić na szybkie wystąpienie lub pogorszenie retinopatii w ciąży, a także ostrożność przy już istniejących powikłaniach mikronaczyniowych. Nadciśnienie tętnicze i zaburzenia gospodarki lipidowej są bardzo ważnymi czynnikami ryzyka, a duże możliwości ich terapii nakładają obowiązek precyzyjnego kontrolowania. Wyrównanie glikemii, konieczne w nowoczesnym leczeniu cukrzycy, powinno być jednak wprowadzane stopniowo i bez gwałtownych wahań glikemii. Szczególnej uwagi wymaga unikanie hipoglikemii, która przyczynia się do zwiększenia ryzyka rozwoju i progresji retinopatii.

W sesji nt. terapii i monitorowania była mowa o tym, co nowego w etiopatogenezie i diagnostyce cukrzycy typu 1. Interesujący wykład wygłosiła prof. dr hab. n. med. Małgorzata Myśliwiec. Zaprezentowany został również wykład online prof. dr hab. n. med. Macieja Małeckiego na temat pomiarów glukometrycznych i ciągłego monitorowania glikemii.

Ostatnia sesja przybliża problematykę berlińskiej konferencji Fundacji Europejskich Pielęgniarek Diabetologicznych (FEND) oraz Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą (EASD). O zastosowaniu Evidence Based Nursing Practice w pielęgniarstwie diabetologicznym opowiadała dr n. med. Anna Stefanowicz. O grywalizacji w edukacji diabetologicznej jako metodzie motywacji na podstawie doniesień naukowych mówiła dr n. o zdr. Natasza Tabiasz-Kałkun. Wykład mgr Iwony Bonikowskiej dotyczył wczesnego wyrywania zaburzeń gospodarki węglowodanowej - prediabetes.

Problematyce opieki nad pacjentem z zespołem stopy cukrzycowej, seniorem z cukrzycą i kobietą w ciąży powikłanej cukrzycą poświęcone były warsztaty zorganizowane w grupach. Wśród prowadzących warsztaty znalazły się dr. n. med. Janina Kokoszka-Paszkot, dr n. med. Grażyna Bączek i Mirosława Młynarczuk.

Podczas całego, bardzo intensywnego dnia, poruszonych została wiele interesujących i ważnych kwestii w opiece nad pacjentami z cukrzycą. Tematy wykładów były wyjątkowe, a format przedstawienia jeszcze lepsza. To już szósta konferencja z cyklu "Zadania pielęgniarki i położnej w terapii cukrzycy" zorganizowana wspólnie przez Polską Federację Edukacji w Diabetologii, Instytut PWN i PZWL Wydawnictwo Lekarskie. Warto na niej być!

Jerzy Magiera


Galeria zdjęćJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Diabetin Forte

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry


mojacukrzyca.org - Informacje: VI Konferencja Instytutu PWN, PZWL i PFED dla pielęgniarek i położnych
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2022 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 20 stycznia 2022 r.

Zadaj pytanie on-line