Strona główna FreeStyle Libre zamów online! Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Mały diabetyk i nastolatek z cukrzycą - czyli młodzi naukowcy w szkolnej ławie

źródło: Genoscope, dodano: 16 listopada 2018 r.

Młodzi ludzie z cukrzycą, przed każdorazowym wyjściem z domu muszą pamiętać o wzięciu glukometru, pasków testowych, soków, posiłku tudzież preparatów podnoszących glikemię. Na co dzień napotykają także wiele trudności, które mogą zaburzać ich poczucie wartości. Jak rozwiązać problem inności i ułatwić dziecięcym diabetykom codzienne funkcjonowanie w grupie rówieśników?

Cukrzyca - ukryty wróg

Cukrzyca dotyka coraz więcej ludzi na całym świecie. Obecnie z chorobą boryka się ponad 200 mln osób, a zgodnie z opinią ekspertów do 2025 roku ich liczba wzrośnie do 300 mln. Wśród nich są także młodzi diabetycy do 18. roku życia, u których zapadalność na początku lat 90., wynosiła 4 przypadki na 100 tys. osób. Obecnie liczba ta wzrosła trzykrotnie! I nie tyczy się wyłącznie dzieci z nadwagą czy z predyspozycją genetyczną - często pojawia się w rodzinach, których członkowie zdrowo się odżywiają, są szczupli i wysportowani.

Mały cukrzyk pod lupą

Młody cukrzyk podobnie, jak jego zdrowi rówieśnicy ma prawo rozwijać swoją wiedzę, chodzić do przedszkola oraz brać aktywny udział w życiu szkoły. Jednak, aby faktycznie tak się stało - rolą wychowawcy jest uwrażliwić grupę równolatków na kwestię cukrzycy. Choć brzmi to trywialnie ważne jest to, by dzieci nie obawiały się chorego, który jak na swój młody wiek musi wykazać się odpowiedzialnością i zdyscyplinowaniem.

Dlatego, opieka nad małym diabetykiem opiera się głównie na "uczeniu się" o chorobie, do czego niezbędne jest wsparcie ze strony otoczenia - nie tylko rodziny, ale kolegów i koleżanek ze szkolnej ławy, a także nauczycieli. Z jednej strony konieczne jest unikanie nadmiernej opiekuńczości, zaś z drugiej nie możemy zostawić dziecka czy nastolatka samemu sobie. Przede wszystkim należy stworzyć uczniowi z cukrzycą takie same warunki do nauki, jak zdrowemu rówieśnikowi. Należy mobilizować go do każdej aktywności, zajęć fizycznych czy wycieczek klasowych, bo w końcu szachy to nie jedyna dyscyplina, jaką może uprawiać - ocenia Radosław Czaplejewicz, Prezes Zarządu Genoscope, czołowego producenta colostrum.

Mały diabetyk i nastolatek z cukrzycą - czyli młodzi naukowcy w szkolnej ławie

Cukrzyca to nie powód do wstydu

Okres przednastoletni to już początek dojrzewania, w którym rośnie chęć ukrycia choroby. Młodzi ludzie przekonani są o tym, że pompy i pomiary w miejscu publicznym to powód do wstydu. A stąd już prosta droga do poczucia inności i lęku przed "dolepieniem" etykiety osoby gorszej niż inni.

Jednak nawet krótka rozmowa z pociechą i wsłuchanie się w jej pytania pozwoli przybliżyć świat cukrzyka na tyle, że nie będzie on wcale ponury i przygnębiający. Ważne jest, by tłumaczyć dziecku, że sprzęt medyczny może wzbudzić pozytywne zainteresowanie wśród kolegów. Wykorzystanie do tego języka bajek i ciekawych opowieści czy prac rysunkowych będzie dla młodego człowieka jeszcze bardziej interesujące.

Liczy się normalne życie

Dieta ma olbrzymie znaczenie w zapobieganiu, jak i leczeniu niepożądanych następstw cukrzycy. Połączona z regularną aktywnością fizyczną może znacząco obniżyć powikłania cukrzycowe. Jest to bardzo ważne, bo mali diabetycy często są nazbyt ambitni - w pracy czy szkole robią znacznie więcej niż inni. Dlatego wzmocnienie odporności i pobudzanie koncentracji musi utrzymywać się na wysokim poziomie. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy wzmaga się u cukrzyków większa zachorowalność na wirusy dróg oddechowych, zapalenie gardła czy krtani.

W jadłospisie warto uwzględnić przewagę surowych i gotowanych warzyw, produkty bogate w błonnik, witaminy i zdrowe tłuszcze roślinne. Pomocne jest również colostrum - siara krowia, która jest całkowicie bezpieczna dla dzieci. Podawane pod postacią immune, odgrywa dużą rolę w tolerancji glukozy we krwi. Natomiast między posiłkami konieczna jest całkowita rezygnacja ze słodkich napojów, soczków, fast-foodów na rzecz wody lub co najwyżej, niesłodzonej herbaty.

Mały diabetyk i nastolatek z cukrzycą - czyli młodzi naukowcy w szkolnej ławie

O czym jeszcze powinni pamiętać rodzice diabetyków?

Młodzi pacjenci chorzy na cukrzycę typu 1, muszą być pod stałą kontrolą diabetologa. Często się zdarza, że rodzice rezygnują z wizyt i po receptę udają się do lekarza pierwszego kontaktu. Niestety, dzieci, u których choroba pojawiła się w tak młodym wieku mają większe ryzyko rozwoju przewlekłych powikłań, np. retinopatii cukrzycowej.

Kluczem do sukcesu jest zatem zrozumienie czym jest ta choroba, niebagatelizowanie jej problemu, ale i niewyolbrzymianie skutków, bo przy odpowiedniej profilaktyce uczeń z cukrzycą może być tak samo aktywny, jak jego zdrowy rówieśnik. Ważne jest, by umieć rozmawiać z dzieckiem - budować w nim poczucie, że jest "pełnowartościowym" człowiekiem, który ma swoje zainteresowania, pasje i plany na przyszłość - podsumowuje Radosław Czaplejewicz.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Mały diabetyk i nastolatek z cukrzycą - czyli młodzi naukowcy w szkolnej ławie
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Nowość!
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2021 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 11 czerwca 2021 r.

Zadaj pytanie on-line