Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Zdrowe Nogi

Stopa cukrzycowa - jak jej pomóc i jak chronić?

źródło: Presto, dodano: 7 grudnia 2018 r.

Stopy diabetyków są niezwykle wrażliwe na obtarcia. Nawet niewielka rana może być początkiem martwicy tkanki, a w konsekwencji częściowej lub całkowitej amputacji stopy. Rocznie w Polsce amputuje się ponad 4500 stóp powyżej kostki. Ile jest amputacji palców lub pięty nie wiemy, ponieważ statystyki obejmują refundowane protezy stopy.

W Polsce zdiagnozowanych diabetyków jest ponad trzy miliony i wielu z nich jest zagrożonych problemem "stopy cukrzycowej". Ze względu na pochodzenie, wyróżniamy trzy rodzaje schorzenia:
  • neuropatyczna - najczęstsza, około 70% przypadków (brak bólu spowodowany uszkodzeniem nerwów, prawidłowe krążenie)
  • angiopatyczna - niedokrwienie kończyny z zachowaniem bólu
  • mieszana - najgorsze rokowanie (neuropatyczno-angiopatyczna).
Początkiem problemu jest tarcie i twarde obuwie bez odpowiedniej amortyzacji. Sedno problemu leży, w jakości oferowanego obuwia oraz w konsekwencjach jego noszenia. Aby pomóc zagrożonym i zmęczonym stopom po całym dniu, warto zwrócić uwagę, w czym chodzimy i po jakiej nawierzchni.

Nawierzchnie twarde typu: kostka brukowa, asfalt czy beton, a nawet twarde płytki ceramiczne lub panele nie amortyzują uderzenia stopy podczas chodzenia. Natomiast w sklepach przeważają buty, które mają płaskie i cienkie wkładki fabryczne, plastikowe podeszwy prowadzące do braku odpowiedniej amortyzacji i stabilizacji kończyny. Chodzenie w takim obuwiu stanowi bezpośrednie zagrożenie nie tylko dla stóp diabetyków, ale w konsekwencji dla stawów i kręgosłupa. Mało kto zdaje sobie sprawę, że można wyeliminować dolegliwości bólowe w kolanie czy kręgosłupie, poprzez prawidłowe ustawienie stopy w obuwiu.

Górna część to rozkład nacisku stopy. Dolna część to projekt gotowej wkładki
Foto. Górna część to rozkład nacisku stopy. Dolna część to projekt gotowej wkładki

Rozwiązaniem wielu problemów stóp cukrzycowych są indywidualne wkładki 3D dopasowane do stopy i do obuwia oraz do dolegliwości. Aby zminimalizować tarcie potrzebny jest bardzo miękki materiał taki jak "alcantara" ortopedyczna. Żeby zamortyzować uderzenie stopy o twarde nawierzchnie potrzebny jest sprężysty materiał. Oprócz sprężystości materiał ten musi mieć bardzo dobrą pamięć kształtów wkładki i dynamicznie powracać do nich po każdym kroku. Takie parametry ma wysokiej klasy pianka EVA.

Oprócz amortyzacji pianka EVA pochłania ponad 50% mikrowstrząsów i nie przenosi ich na stopę oraz układ szkieletowo-kostny. W nowej technologii frezowania CNC można również robić dodatkowe odciążenia na przykład pod rany w stopie cukrzycowej. Pozwala to na szybsze gojenie się rany i radykalnie zmniejsza ryzyko martwicy tkanki. Ponadto dobrze zrobione wkładki 3D mogą nie tylko spowolnić postęp dysfunkcji stopy, ale przede wszystkim ją skorygować.

Wyfrezowanie wkładki 3D przed obłożeniem Alcantarą - widać, że każda stopa jest inna, a każdy projekt indywidualny
Foto. Wyfrezowanie wkładki 3D przed obłożeniem Alcantarą - widać, że każda stopa jest inna, a każdy projekt indywidualny

Na co należy zwrócić uwagę przy doborze wkładek?

1. Muszą być dopasowane do stopy, czyli zbudowane na indywidualnym modelu stopy, ponieważ każdy człowiek ma inną budowę stopy. W omawianej technologii podstawą tworzenia modelu stopy jest pianka ortopedyczna. Cyfrowo zbiera się z niej informacje budując wirtualny model naszej stopy. Następnie projektuje się wkładkę z pomocą specjalistycznego programu. Każdą wkładkę opracowuję się osobno na bazie informacji uzyskanych z gabinetu podologicznego, bądź zaleceń lekarza. Zaprojektowany model wkładki dopasowany jest również do buta, czyli stopa uzyskuje pełną stabilizację, co zmniejsza ryzyko obtarć i ran.

2. Należy szukać wysokiej jakości pianki EVA czyli niskospienionej. Taka pianka ma niską zawartość pęcherzyków powietrza, co zwiększa jej żywotność oraz pomoc dla diabetyka. Mniejsza ilość pęcherzyków, to również większa pamięć kształtu wkładki, co szczególnie dotyczy wysklepienia stopy oraz stabilizacji pięty, a także przedłuża jej trwałość. Taką wkładką poprzez odpowiednie peloty można m.in. korygować płaskostopie podłużne i poprzeczne. Dodatkową cechą technologiczną pianki EVA jest tworzenie naturalnych odciążeń, których nie musi projektować podolog. Odciążenia są na poziomie 0.5- 1mm i dają poczucie komfortu stopy w czasie ruchu. Takie odciążenia są szczególnie pomocne przy walce z modzelami i odciskami. Indywidualne wkładki są przeznaczone zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci powyżej 5 roku życia.

Gotowe wkładki
Foto. Gotowe wkładki

Wkładki, oprócz redukcji napięć i korekcji wad typu płaskostopie, mogą poprawić jakość życia osób z różnicą długości kończyn dolnych. Nieustanie przeciążone stawy krzyżowo-biodrowe, kręgosłup lędźwiowy czy ściśnięte narządy wewnętrzne nie będą dłużej problemem. Do prawidłowej oceny długości kończyn dolnych potrzebna jest wizyta u fizjoterapeuty, który przeprowadzi specjalistyczne badanie, oceni ustawienie miednicy, wykona odpowiednie testy oraz dokona precyzyjnych pomiarów obu kończyn dolnych.

Jak widać indywidualne wkładki, to indywidualny przyjaciel człowieka. Nie tylko przynoszą ulgę w ciągu dnia pracy, ale wydatnie poprawiają czynności ruchowe oraz odciążają bolące miejsca. Zapobiegają również postępowaniu deformacji stawów, co może zapobiec poważnym konsekwencjom, takim jak zabiegi operacyjne stawów, czy kręgosłupa. Warto decydując się na indywidualne wkładki 3D skontaktować się fizjoterapeutą, który jest pomocny w badaniach i zaleceniach do wkładki oraz często w koniecznej rehabilitacji.

Pianka ortopedyczna potrzebna do zbudowania modelu stopy
Foto. Pianka ortopedyczna potrzebna do zbudowania modelu stopy

Opisane indywidualne wkładki 3D można dystrybuować po podpisaniu umowy i odbyciu szkolenia. Dodatkowe informacje dotyczące dystrybucji dostępne są pod numerem telefonu - 602 252 321.

Opisane wysokiej jakości indywidualne wkładki 3D można nabyć w przeszkolonych gabinetach w Warszawie tel. 788 889 333 lub tel. 690 917 444 , Legionowie tel. 600 933 578 lub 511 567 467, Grójcu tel. 664 747 280, Mińsku Mazowieckim tel. 25 758 67 77, Piasecznie tel. 501 755 742 oraz Józefowie tel. 512 545 619.

Życzę wszystkim dużo zdrowia począwszy od stóp, które są z całą pewnością fundamentem postawy człowieka.

Fizjoterapeuta mgr Anna Wyżycka
konsultacja techniczna Robert CzarneckiJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Zdrowe Nogi: Stopa cukrzycowa - jak jej pomóc i jak chronić?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 17 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line