Strona główna FreeStyle Libre
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Choroba to nie wyrok - trzecia edycja projektu edukacyjnego

źródło: Medical Media Solutions, dodano: 13 grudnia 2018 r.

13 grudnia w Dzienniku Gazeta Wyborcza ukazała się publikacja wydawnictwa Medical Media Solutions pt. "Choroba to nie wyrok". To już trzecia edycja tego edukacyjnego projektu, który dedykowany jest ważnym zagadnieniom z dziedziny naszego zdrowia. Zachęcamy Was do lektury.

Cukrzyca łączy nas wszystkich

Na świecie cukrzyca dotyka 400 mln osób. Eksperci zaznaczają, że jeżeli nie zostaną podjęte konkretne działania, to w ciągu następnych 25 lat przybędzie kolejnych 200 mln chorych. Jest to olbrzymie wyzwanie dla systemu opieki zdrowotnej oraz budżetów poszczególnych państw. O skali tego wyzwania świadczy również jego epidemiologia w naszym kraju, bo w Polsce cukrzyca dotyka 2,7-3 mln osób. - dodaje prof. dr hab. n. med. Maciej Małecki - Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

To już prawdziwa epidemia, a chorujący pacjenci umierają za wcześnie, żyją średnio kilka, kilkanaście lat krócej niż pacjenci bez cukrzycy. Dodatkowo wyniki badań klinicznych wskazują na ścisły związek cukrzycy, zwłaszcza typu 2 z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Pochodną tego związku jest ryzyko zwiększania się częstości występowania niewydolności serca. Niewydolność serca występuje u 10-15 proc. chorych na cukrzycę, z kolei z powodu cukrzycy leczonych jest 30-50 proc. chorych z niewydolnością serca. Skąd ten związek pytamy prof. dr hab. n. med. Grzegorza Dzidę.

Warto więc o siebie dbać i się badać, tylko które badania laboratoryjne są najlepszą profilaktyką i jak często je wykonywać? Na te pytania odpowiadamy razem z Dr n.med. Iwoną Kozak-Michałowską.

Choroba to nie wyrok - trzecia edycja projektu edukacyjnego

Prawo do normalnego życia

1 grudnia obchodziliśmy światowy Dzień AIDS z tej okazji warte uwagi jest swoistego rodzaju podsumowanie osiągnięć polskiego systemu diagnozowania i leczenia osób zakażonych HIV. W wyniku nowo powstałego dokumentu Ministra Zdrowia "Polska Polityka lekowa" pojawiły się obawy o dalszy komfort leczenia pacjentów, dlatego o głos w tej sprawie poprosiliśmy Mateusza Liwskiego, Prezesa Funadacji "Res Humanae".

Idiopatyczne włóknienie płuc - co o nim wiesz?

W ramach programu lekowego mamy możliwość leczenia tej choroby. Jest to przełom dla osób borykających się z IPF. Jednak nadal pozostaje też otarta kwestia dostępu do programu. Dodatkowo też lekarze nie podejmują rozszerzonych badań w kierunku IPF, a jak już zaczynają podejrzewać tę chorobę - często jest za późno na podjęcie zdecydowanych kroków. Komentarz w tej sprawie przedstawiają: Dr n. med. Katarzyna Lewandowska, V-ce Prezes Polskiego Towarzystwa Wspierania Chorych na IPF oraz Dariusz Klimczak, Prezes Polskiego Towarzystwa Wspierania Chorych na IPF.

Więcej szans, czy więcej problemów?

Jeszcze trzydzieści lat temu osoby cierpiące na poważny niedosłuch lub głuchotę zmuszone były żyć w świecie całkowitej ciszy, bez szans na normalne życie. Wynalezienie implantów ślimakowych - pierwszej i jak dotąd jedynej protezy ludzkiego zmysłu - było prawdziwą rewolucją. Niestety, wraz z upowszechnieniem tej metody leczenia w Polsce pojawiły się problemy finansowe. Polecamy Waszej uwadze temat numeru wsparty przez Stowarzyszenie "SUITA" oraz historię rodziny chłopca, który urodził się z wadą słuchu.

Publikacja jest ogólnodostępna również w wersji online.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Choroba to nie wyrok - trzecia edycja projektu edukacyjnego
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2022 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 11 sierpnia 2022 r.

Zadaj pytanie on-line