Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Współchorobowość w cukrzycy - spotkanie z nefrologiem - zobacz nagranie


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Kolejna akcja WOŚP na rzecz wiedzy o cukrzycy!

źródło: Fundacja WOŚP, dodano: 8 marca 2019 r.

Wielka Orkiestra Świątecznej PomocyPonad 2,7 mln Polaków dotkniętych jest cukrzycą, z czego 1 na 4 osoby powyżej 60. roku życia ma stwierdzoną tą chorobę, a według GUSu, w ponad 2 mln osób w wieku 15 lat i więcej zmaga się z tą chorobą. Fundacja WOŚP razem z firmą Ströer Polska oraz partnerem merytorycznym - Instytutem Diabetologii, przygotowała kolejną akcję na rzecz wiedzy o cukrzycy.

Zachorowalność na cukrzycę, w ciągu ostatnich 30-40 lat, wzrosła blisko czterokrotnie. Ponad 422 mln ludzi chorych na całym świecie, z czego prawie 180 mln, nie jest świadoma swojego stanu zdrowia. Mimo iż cukrzyca typu 2 uważana dotąd była za chorobę dorosłych, od 10 lat bardzo szybko wzrasta zachorowalność na nią wśród dzieci.

Problem cukrzycy nie jest obojętny dla Fundacji WOŚP i niewątpliwie działania mające na celu wsparcie osób chorych, ale i zwrócenie uwagi na problem cukrzycy, jako choroby cywilizacyjnej, jest niewątpliwie jednym z priorytetów działań Orkiestry. Nie można przejść obojętnie wobec informacji, z których wynika, że co 5 sekund diagnozuje się cukrzycę u kolejnej osoby, a co 10 sekund ktoś umiera z powodu jej powikłań, o czym przypomnieli eksperci podczas XIX Zjazdu Naukowego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Razem z firmą Ströer Polska oraz partnerem merytorycznym - Instytutem Diabetologii, Fundacja WOŚP przygotowała kolejną akcję na rzecz wiedzy o cukrzycy. Codziennie, blisko 640 tys. pasażerów podróżujących metrem będzie mogło obejrzeć specjalnie przygotowane filmy na temat cukrzycy, z których dowiedzą się między innymi, jakie są często ignorowane pierwsze objawy choroby.

- Jako wyłączny dysponent powierzchni reklamowej w Warszawskim Metrze, staramy się by na ekranach pojawiały się również treści edukacyjne. Marka WOŚP ma w naszym kraju wyjątkowy status, dlatego materiały firmowane przez Fundację, automatycznie przyciągają uwagę. Współpracując z Fundacją mamy pewność, że treści o dużej wartości społecznej zostaną dostrzeżone przez pasażerów i będą wyjątkowo rzetelnie przygotowane - komentuje Andrzej Magdziak, CEO Grupy Ströer w Polsce.


Ströer Polska jest, już po raz drugi przygotowała razem z nami filmy edukacyjne, publikowane na ekranach pociągów warszawskiego metra.

Fundacja WOŚP od kilkunastu lat pochyla się nad problemem cukrzycy w Polsce. Chcąc pomóc polskim diabetykom, zwróciła się do czołowych polskich producentów żywności, aby ułatwili życie tym, którzy muszą korzystać z informacji o wymiennikach węglowodanowych i białkowo-tłuszczowych. Niezmiernie pomogłoby to zarówno dzieciom, jak i osobom dorosłym z cukrzycą mierzyć się z tą trudną chorobą.

Jednym z niezwykle istotnych elementów pomagających żyć diabetykom jest pełna informacja dotycząca żywności, którą spożywają. Każda osoba chorująca na cukrzycę, żeby móc obliczyć właściwą ilość insuliny, jaką powinna przyjąć przy posiłku, musi dokładnie znać ilość WYMIENNIKÓW WĘGLOWODANOWYCH i BIAŁKOWO - TŁUSZCZOWYCH zawartych w produktach, które zjada. Jak wyglądałoby życie osoby dorosłej, albo dziecka, jeśli musiałaby dokładnie wiedzieć, ile i co je? Bez konkretnych informacji na opakowaniu nie mogłaby odpowiednio dobrać dawki insuliny.

Wychodząc naprzeciw rosnącym problemom, Fundacja realizuje założenia, aby na każdym opakowaniu znalazło się ma małe, orkiestrowe serduszko z napisem "Policz się z cukrzycą", oraz dodatkowa linijka tekstu, w której znajdowałyby się niezbędne dane, np. zawartość wymienników w 100 gr : WW 1,2 WBT 1,4 w opakowaniu: WW 2,5 WBT 2,8/.


Od 13 lat hasło "Policz się z cukrzycą" towarzyszy również corocznym biegom, które odbywają się styczniu, w dniu Finału lub podczas imprez towarzyszących. Dzięki darowiznom zebranym podczas sportowych wydarzeń, co roku zakupywane są pompy insulinowe dla kobiet ciężarnych z cukrzycą, którym od wielu lat pomaga Fundacja WOŚP.

Fundacja WOŚP już od kilku lat zajmuje się również pomocą dla kobiet w ciąży chorujących na cukrzycę. Dzięki Programowi Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą typu 1, Fundacja od 2004 roku zakupiła 1173 nowoczesnych, osobistych pomp insulinowych i przekazała je do 34 ośrodków. W tych specjalistycznych ośrodkach kobiety z cukrzycą typu 1 planujące ciążę lub będące w ciąży mogą być leczone z zastosowaniem najnowocześniejszej terapii pompowej. Lekarze i pielęgniarki z tych ośrodków zostali przeszkoleni z zasad leczenia pompami insulinowymi pacjentek z cukrzycą typu 1 i prowadzenia leczenia od etapu planowania ciąży poprzez całą ciążę. Zarówno kobiety będące w okresie przygotowań do ciąży jak i ciężarne, jeśli nie mają swojej pompy insulinowej, mogą w tych ośrodkach wypożyczyć ją całkowicie nieodpłatnie.

Od 2004 do końca listopada 2018 roku pompy zakupione przez Fundację WOŚP zostały wypożyczone łącznie 3 717 kobietom. Dzięki zastosowaniu tego sprzętu urodziło się 1 567 zdrowych dzieci.

W 2001 roku Fundacja uruchomiła Program Leczenia Pompami Insulinowymi Dzieci z Cukrzycą typu I, dzięki któremu zakupiono blisko 3000 urządzeń dla dzieci w wieku 0-10 lat. Pompy insulinowe były udostępniane dzieciom bezpłatnie na wiele lat. Niestety, utrzymanie takiej pompy wiązało się z kosztem około 500 złotych miesięcznie, przy czym Ministerstwo Zdrowia refundowało każdemu dziecku do 300 złotych. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu udało nam się sprawić, że Polska jest pierwszym krajem, w którym za pomocą osobistych pomp insulinowych powszechnie leczy się najmłodsze dzieci.

Przydatne linki:


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Kolejna akcja WOŚP na rzecz wiedzy o cukrzycy!
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 24 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line