Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Współchorobowość w cukrzycy - spotkanie z nefrologiem - zobacz nagranie


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

SugarBuster - nowa aplikacja mobilna dla najmłodszych diabetyków

źródło: informacja prasowa, dodano: 21 marca 2019 r.

Ponad 80 proc. polskich uczniów korzysta z urządzeń mobilnych przynajmniej raz dziennie. Czy smartfon może być dla dzieci narzędziem do nauki? Nowa, darmowa gra SugarBuster pozwala przenieść zdrowe nawyki z wirtualnego świata do prawdziwego życia. Pomysłodawcą aplikacji jest wrocławianin Tomasz Weber, którego syn jest chory na cukrzycę typu I.

Podawanie insuliny, ciągła kontrola poziomu cukru we krwi, a w plecaku - nieodłączny glukometr, pompa lub pen, glukagon i koniecznie coś słodkiego. Codzienność najmłodszych chorych na cukrzycę typu I różni się od życia ich rówieśników. Choroba wymaga planowania posiłków z wyprzedzeniem oraz podejmowania przez całą dobę decyzji o podawaniu konkretnej dawki insuliny lub zjedzeniu przekąski.

SugarBuster - nowa aplikacja mobilna dla najmłodszych diabetyków

Jedynym możliwym leczeniem jest przyjmowanie insuliny, dbanie o aktywny tryb życia i właściwe odżywianie. Dyscyplina i podporządkowanie każdego dnia określonemu stylowi życia jest trudne, tym bardziej dla dzieci i młodzieży, u których cukrzyca typu I występuje najczęściej. Wg danych International Diabetes Federation (IDF) z 2017 roku w Polsce choruje na nią około 14,5 tys. osób do 19. roku życia. Od 1990 roku liczba nowych przypadków wśród dzieci wzrosła ponad pięć razy.

Czy wiedzę na temat leczenia cukrzycy oraz zdrowego odżywiania można w lekki i ciekawy sposób przekazać także najmłodszym? Nowa gra mobilna SugarBuster spełnia tę potrzebę, łącząc edukację i rozrywkę. Za pomocą prostych mechanizmów dostarcza informacji na temat indeksu glikemicznego produktów, dobrych nawyków oraz skutków, jakie niesie za sobą nieprawidłowy poziom cukru i insuliny we krwi.

Wiedza zdobyta w trakcie gry przydaje się nie tylko chorym dzieciom, ich rodzicom i bliskim, ale także osobom pracującym z dziećmi (np. w przedszkolach i szkołach), dorosłym chorym na cukrzycę, a także wszystkim zainteresowanym zdrowym trybem życia i profilaktyką cukrzycową.

SugarBuster - nowa aplikacja mobilna dla najmłodszych diabetyków

Nauka poprzez zabawę. Na czym polega SugarBuster?

Nie jest tajemnicą, że dzieci przepadają za kolorowymi i pysznymi przekąskami. SugarBuster również przygotował dla nich wiele smakołyków. Uczestnicy wybierają awatar swojej postaci i wyruszają w podróż po barwnej planszy, gdzie nie brakuje soczystych gruszek, smakowitych cukierków czy czekoladowych batoników.

Rozgrywka wymaga uwagi, spostrzegawczości, uczy podejmowania decyzji i szybkiego przyswajania wiedzy. Uczestnicy zbierają kolejne punkty, muszą jednak cały czas obserwować poziom cukru, który może nagle podskoczyć lub spaść. Gdy jest on zbyt wysoki, gracz musi szybko znaleźć insulinę, jeśli jest zbyt niski - szukać glukozy.

Gra jest darmowa i dostępna do pobrania w wersji mobilnej na Androida i iOS:
http://bit.ly/SugarBusterAndroid
http://bit.ly/SugarBusterIOS

Gra dla dzieci

Pomysłodawcą gry jest Tomasz Weber, mieszkaniec Wrocławia, tata 9-latka i 6-latka. Jego starszy syn Filip miał zaledwie dwa lata, gdy zdiagnozowano u niego cukrzycę typu I. Dla moich dzieci ulubioną formą spędzania czasu jest granie w gry i korzystanie z aplikacji mobilnych. Cukrzyca wymaga natomiast dużej wiedzy i wykształcenia właściwych nawyków żywieniowych. Nie jest łatwo przekonać najmłodszych do nauki w tym zakresie. Przez długi czas szukałem atrakcyjnego sposobu, by dotrzeć do kilkulatków takich, jak mój syn. Podręczniki czy warsztaty nie wystarczały, by przykuć ich uwagę - mówi Tomasz Weber.

Tak zrodził się pomysł na grę mobilną SugarBuster, którą zrealizowało wrocławskie studio The Dust (Grupa Me & My Friends). Dzięki niej mali diabetycy mogą w każdej chwili sięgnąć po prostą i angażującą rozgrywkę, która uprzyjemni im codzienne zmagania z chorobą oraz nauczy właściwych zasad żywienia. Z grą poradzą sobie dzieci od 4. roku życia.

SugarBuster - nowa aplikacja mobilna dla najmłodszych diabetyków

Lekarze chwalą SugarBuster

Po raz pierwszy aplikację SugarBuster testowały dzieci z cukrzycą, który wzięły udział w obozie szkoleniowym we Wrocławiu we wrześniu 2018 roku. Gra spodobała się uczestnikom w różnym wieku, zarówno chłopcom jak i dziewczynkom. Rekomendują ją również eksperci i diabetolodzy.

Najmłodsi, ale także starsi pacjenci, chętnie wracali do rozgrywek, pobijając własne rekordy. Byli pozytywnie zaskoczeni, że gra o tematyce diabetologicznej jest grą zręcznościową, dziewczynki cieszyły się, że mają możliwość wyboru awatara-dziewczynki mówią prof. dr hab. med. Anna Noczyńska i dr n. med. Agnieszka Zubkiewicz-Kucharska.

Lekarze podkreślają, że gra przybliża dzieciom zasady leczenia cukrzycy, podpowiada skuteczne zachowania i zachęca do odpowiedzialnej postawy. Gra SugarBuster uzyskała pozytywną opinię Katedry i Kliniki Endokrynologii i Diabetologii wieku rozwojowego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

SugarBuster jest elementem edukacji w zakresie postępowania w sytuacjach szczególnych - niedocukrzenia i hiperglikemii. Gra "wciąga" dzieci do analizowania przyczyn i skutków swojego zachowania. Jest dopracowana ze strony medycznej, m.in. zwiększenie glikemii u awatara zależy od indeksu glikemicznego zjedzonego produktu. Ocena gry przez lekarzy naszej kliniki jest bardzo wysoka - podkreśla prof. dr hab. med. Anna Noczyńska. Jej zdaniem SugarBuster zasługuje na wsparcie Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Teraz Tomasz Weber planuje nowe funkcjonalności SugarBustera i szuka sponsorów lub inwestorów, których wsparcie pozwoli na dalszy rozwój i promocję gry dla małych diabetyków. Do tej pory powstanie aplikacji finansował z własnych środków, z kolei jego żona już wcześniej zaangażowała się w edukację dorosłych i dzieci na temat cukrzycy. W ten sposób choroba syna zachęciła do działań na rzecz innych całą rodzinę.

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne objęło patronat nad grą SugarBuster.

Więcej informacji na temat SugarBustera: https://www.facebook.com/sugarbuster.io/

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: SugarBuster - nowa aplikacja mobilna dla najmłodszych diabetyków
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 24 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line