Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Picie herbaty obniża ryzyko cukrzycy

źródło: Onet.pl, 21 kwietnia 2005 r.

Picie kilku kubków herbaty dziennie może być prostym i tanim sposobem zapobiegania cukrzycy typu II i jej powikłaniom, np. zmętnieniu soczewki oka, tj. zaćmie - wskazują najnowsze wyniki badań amerykańskich.

Wyniki badań opublikowane na łamach pisma "Journal of Agricultural and Food Chemistry" dostarczają kolejnych argumentów zachęcających do picia herbaty.

Naukowcy z Uniwersytetu w Scranton (stan Pennsylvania) codzienne przez 3 miesiące podawali chorym na cukrzycę szczurom wyciąg z czarnej lub zielonej herbaty.

U zwierząt, podobnie jak u ludzi cukrzyca objawia się zbyt wysokim poziomem cukru - glukozy we krwi, co powoduje zakłócenia wielu kluczowych procesów w organizmie.

Po 3 miesiącach badacze przeanalizowali skład chemiczny krwi i zmiany w soczewce oka u szczurów pojonych herbatą oraz w grupie, której nie podawano herbacianego naparu.

Okazało się, że zarówno zielona jak i czarna herbata wyraźnie obniżały poziom glukozy we krwi. Dzięki temu znacznie spadło ryzyko rozwoju jednego z powikłań cukrzycy, tj. zaćmy.

"Te wyniki przeczą szeroko rozpowszechnionym poglądom, że zielona herbata ma więcej zalet zdrowotnych niż czarna" - komentuje prowadzący badania dr Joe Vinson.

Jak podkreśla badacz, obydwa napoje wywierały swój pozytywny wpływ w ilościach, które u ludzi odpowiadają mniej niż pięciu filiżankom dziennie.

Już w swoich wcześniejszych doświadczeniach Vinson wykazał, że zarówno zielona, jak i czarna herbata obniżają ryzyko miażdżycy naczyń krwionośnych - głównego czynnika chorób układu krążenia.

Wygląda na to, że regularne picie herbaty może być tanią metodą przeciwdziałania dwóm schorzeniom najbardziej rozpowszechnionym w wysoko rozwiniętych krajach, konkludują autorzy.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Picie herbaty obniża ryzyko cukrzycy
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line