Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Lek na cukrzycę hamuje raka

źródło: Onet.pl, 26 kwietnia 2005 r.

Lek używany również w Polsce u chorych na cukrzycę typu II może hamować rozwój raka - wskazują wyniki brytyjskich badań.

Naukowcy z Uniwersytetu w Dundee (Szkocja) doszli to tego wniosku po przebadaniu grupy 6 tys. chorych na cukrzycę typu II. Jest to schorzenie metaboliczne, które pojawia się przeważnie u osób w starszym lub średnim wieku, a jego głównym objawem jest niebezpieczny wzrost stężenia glukozy we krwi.

Okazało się, pacjenci leczeni metforminą, lekiem obniżającym poziom glukozy, mieli o 25 proc. niższe ryzyko różnych nowotworów złośliwych, w porównaniu z resztą chorych.

Autorzy badań podejrzewają, że przeciwnowotworowe działanie metforminy może być efektem z jej wpływu na enzym regulujący metabolizm tłuszczów i glukozy - tzw. kinazę białkową zależną od AMP (AMPK). Ale poznanie dokładnego mechanizmu działania leku wymaga dodatkowych badań.

Fakt, że metformina jest od lat stosowana w medycynie, znacznie przyspieszyłoby wykorzystanie leku w nowym celu - tj. w terapii raka. "Powinno to zająć około roku, zamiast 10-15 lat standardowych testów; oczywiście, jeśli przyszłe doświadczenia potwierdzą nasze wyniki" - komentuje kierujący badaniami prof. Dario Alessi.

Badacz nie obawia się, że lek będzie powodował zbyt duży spadek poziomu glukozy u osób z chorobą nowotworową. "To lek bardzo dobrze tolerowany przez pacjentów" - zaznacza.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Lek na cukrzycę hamuje raka
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line