Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Światowy Dzień Cukrzycy
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Komórki nerwowe zmuszone do produkcji insuliny

źródło: Onet.pl, 27 kwietnia 2005 r.


Komórki macierzyste tkanki nerwowej udało się zmienić w komórki produkujące insulinę, hormon regulujący poziom glukozy we krwi - donosi pismo "PLoS Medicine".

Autorzy pracy mają nadzieję, że nową metodę uda się w przyszłości zastosować w leczeniu osób chorych na cukrzycę I, u których dochodzi do zniszczenia komórek trzustki przez własny układ odporności. Jej zaletą byłby m.in. fakt, że opiera się na komórkach dorosłego organizmu, a nie na budzących kontrowersje komórkach zarodkowych.

Do niedawna naukowcy byli przekonani, że komórki macierzyste tkanki nerwowej można przekształcić jedynie w neurony lub komórki je wspierające, tzw. glejowe. Pogląd ten uległ weryfikacji całkiem niedawno, bowiem udało się z nich uzyskać np. komórki śródbłonka, które wyściełają naczynia krwionośne.

Zespół dr. Seunga Kima z Uniwersytetu Stanforda podjął podobną próbę, ale tym razem celem było uzyskanie komórek produkujących insulinę. Macierzyste komórki nerwowe kolejno poddawano działaniu różnych związków chemicznych, tzw. czynników wzrostu.

Po okresie prób i błędów naukowcy osiągnęli sukces - szalki laboratoryjne zapełniły się komórkami zdolnymi do produkcji i wydzielania insuliny w odpowiedzi na glukozę dodaną do pożywki.

Jak podkreślają badacze, komórki te nie uległy całkowitej przemianie w komórki wysepek trzustki. Zachowały bowiem zdolność do produkcji niektórych białek typowych dla neuronów, a przy tym nie były w stanie produkować wszystkich związków typowych dla komórek trzustki.

Najważniejsze jest jednak to, że potrafiły prawidłowo reagować na obecność glukozy w środowisku. Co więcej, zachowały tę zdolność nawet gdy przeszczepiono je myszom. Po 4 tygodniach stale utrzymywały się przy życiu, nie zmieniły się w komórki innej tkanki czy komórki nowotworowe.

Na razie nowa metoda nie nadaje się do zastosowania u pacjentów. Dr Kim liczy jednak, że praca jego zespołu przyspieszy wykorzystanie komórek macierzystych w terapii cukrzycy. Badacz przypomina, że obecnie inni naukowcy opracowują metodę uzyskiwania komórek trzustki z komórek macierzystych szpiku. "Im więcej będzie metod produkcji komórek trzustki, tym bliżej jesteśmy celu" - konkluduje badacz.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama




Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!




Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Komórki nerwowe zmuszone do produkcji insuliny
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3
Kanał na YT
Bądź na bieżąco!
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 22 października 2024 r.

Zadaj pytanie on-line