Podczas XX Zjazdu Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego dr Andrzej Gawrecki i prof. dr hab. Aleksandra Araszkiewicz z poznańskiego ośrodka wygłosili wykład pt. "Pompy insulinowe pętli zamkniętej "Zrób to sam" - postęp mierzony w tygodniach a nie w latach". Poruszył w nim temat systemów hybrydowych pętli zamkniętych. Z jednej strony zastosowanie takiego systemu to duże wyzwanie dla samego użytkownika czy opiekuna, z drugiej strony to także wyzwanie dla personelu medycznego - lekarza, pielęgniarki opiekujących się takimi osobami.
Dr Gawrecki zwrócił uwagę, że przed podłączeniem pacjenta do pętli zamkniętej należy poinformować go, że system zamkniętej pętli "DIY - Zrób to sam" nie jest zarejestrowanym urządzeniem medycznym. Pacjent, który będzie korzystał z takiego rozwiązania robi to na własną odpowiedzialność. Warto też mieć świadomość, że zastosowanie systemu pętli zamkniętej może być niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjenta. Personel medyczny powinien rozważyć umieszczenie stosownego wpisu w kartotece medycznej.
Kto zatem jest odpowiednim kandydatem do zastosowania closed loop DIY? Na pewno pacjent, który ma doświadczenie w terapii za pomocą osobistej pompy insulinowej oraz korzysta z systemu ciągłego monitoringu glikemii. Dobrym kandydatek będzie również pacjent, który ma (sub)optymalnie zaprogramowany wlew podstawowy oraz kalkulator bolusa.
foto: notwait.in
Dla przykładu, jeżeli weźmiemy pacjenta z niewyrównaną metabolicznie cukrzycą typu 1 - HbA1c na poziomie 7,8% leczonego osobistą pompą insulinową i posiadającego doświadczenie z CGMem, to według dr Andrzeja Gawreckiego i prof. dr hab. Aleksandry Araszkiewicz złym kandydatem będzie osoba, która: nie korzysta w pełni z kalkulatora bolusa, wlew podstawowy (baza) nadaje się do korekty, pacjent nie jest zadowolony z CGM, nie odwiedza regularnie diabetologa i popełnia błędy w liczeniu wymienników węglowodanowych.
Z kolei dobrym kandydatem będzie osoba, która stosuje ograniczoną liczbę samokontroli glikemii, odczuwa stres z powodu tzw. "braku czasu na leczenie", miewa okresy dobrego wyrównania cukrzycy, jest zmęczona chorobą i ma wahania glikemii.
Podczas trwającej w Katowicach VI Ogólnopolskiej Konferencji "Cukrzyca. Od teorii do codziennej praktyki", która odbyła się w dniach 1 i 2 marca 2019 roku prof. dr hab. Tomasz Klupa, kierownik Pracowni Zaawansowanych Technologii Diabetologicznych w Katedrze Chorób Metabolicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego poinformował, że ukazały się zalecenia Szkoły Pompowej Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego dotyczące pomp insulinowych typu DIY. Kliknij tutaj i przeczytaj więcej na ten temat.
Hybrydowe systemu pętli zamkniętej to niewątpliwie przyszłość diabetologii, która dokonuje się już teraz. Jednak zanim te systemy na dobre zagoszczą w świadomości użytkowników potrzeba jeszcze trochę czasu i nieco więcej pieniędzy. Temat z pewnością wart jest zastanowienia i rozważenia. Systemy zamkniętych pętli to przyszłość, która dzieje się już teraz.
Więcej informacji znajdziecie na specjalnych facebookowych grupach poświęconych temu tematowi - AndroidAPS Polska (Poland) i Looped Polska (Cukrzyca w Pętli).
Jerzy Magiera, mojacukrzyca.org
foto: diatribe.org