Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Błonnik obniża ryzyko chorób serca u cukrzyków

źródło: Onet.pl, 5 maja 2005 r.

Preparaty z błonnikiem, nieprzyswajalnym składnikiem pokarmów roślinnych, mogą obniżać ryzyko chorób serca u osób z cukrzycą typu II - zaobserwowali badacze amerykańscy.

Jak wynika z informacji podanej przez serwis internetowy EurekAlert, korzystne działanie błonnika polega na obniżaniu we krwi poziomu związków tłuszczowych, które sprzyjają chorobom układu krążenia. Zalicza się tu cholesterol i trójglicerydy.

Choroby serca są jednym z głównych powikłań cukrzycy typu II, zaburzenia metabolicznego powszechnego w krajach wysoko rozwiniętych. Do rozwoju cukrzycy II dochodzi wówczas, gdy organizm przestaje prawidłowo wykorzystywać insulinę do przetwarzania glukozy uzyskiwanej z pokarmu.

Wśród czynników, które sprzyjają schorzeniu, wymienia się oprócz czynników genetycznych, również niezdrowy styl życia - brak ruchu, przejadanie się i nieprawidłową dietę, zbyt bogatą w tłuszcze zwierzęce, a pozbawioną m.in. odpowiedniej ilości produktów zbożowych z pełnego ziarna oraz warzyw i owoców.

To właśnie te roślinne składniki diety są bogatym źródłem błonnika, nieprzyswajalnego dla ludzi (tj. nietrawionego przez układ pokarmowy) składnika produktów roślinnych. Jak wskazują liczne badania, błonnik hamuje w jelitach wchłanianie cholesterolu z pokarmu i w ten sposób obniża jego poziom we krwi.

Łatwym sposobem uzupełniania niedoborów błonnika w diecie są preparaty sprzedawane bez recepty. Najnowsze amerykańskie badania miały pomóc w ocenie działania tych preparatów u osób, które z powodu cukrzycy II mają wysokie ryzyko chorób serca.

Badania przeprowadzono w grupie 78 chorych na cukrzycę typu II, o średniej wieku 59 lat. Przez 90 dni podawano im płynny preparat z błonnikiem roślinnym - w dwóch lub trzech 5-gramowych dawkach na dzień, na 5-10 minut przed jedzeniem.

Na początku i na końcu badań wszystkim zmierzono ogólny poziom cholesterolu, poziom "dobrego" i "złego" cholesterolu oraz trójglicerydów.

U osób stosujących preparaty z błonnikiem odnotowano nie tylko spadek ogólnego poziomu cholesterolu czy trójglicerydów, ale też korzystne zmiany w proporcjach LDL i HDL.

Poziom "złego" cholesterolu spadł średnio o 29 proc., natomiast poziom "dobrego" podniósł się o 22 proc.

Pod tym względem preparaty z błonnikiem działały bardziej wszechstronnie, niż leki obniżające poziom cholesterolu, zaznaczają autorzy badań. Medykamenty najczęściej powodują spadek poziomu LDL, natomiast nie wpływają na poziom HDL. Dlatego badacze uważają, że osoby z umiarkowanie wysokim poziomem cholesterolu mogą stosować preparaty z błonnikiem alternatywnie do leków.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Błonnik obniża ryzyko chorób serca u cukrzyków
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line