Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Praca z podopiecznym cierpiącym na cukrzycę

Artykuł partnera, dodano: 6 września 2019 r.

Cukrzyca to przewlekłe schorzenie, które może dotknąć osoby w każdym wieku. Szczególnie często cierpią na nie osoby starsze. Opieka na cukrzykiem seniorem, wymaga sporej uwagi, skrupulatności i poświęcenia. Należy zadbać nie tylko o bezpieczeństwo chorego, ale tez odpowiednie żywienie osób starszych z cukrzycą.

Cukrzyca u osób starszych - typu 1 lub 2

Wyróżnia się dwa podstawowe typy cukrzycy: typu 1 - insulinozależna i typu 2 - insulinoniezależna. Czym się charakteryzują?

W przypadku cukrzycy typu 1, zostają uszkodzone komórki trzustki, które wytwarzają insulinę. Skutkiem tego, całkiem zanika proces jej produkcji. Na to schorzenie cierpią, przede wszystkim, dzieci i młode osoby. Jedyne możliwe leczenie tego rodzaju cukrzycy polega na podawaniu insuliny, co może odbywać się na dwa sposoby: za pomocą podskórnych wstrzyknięć lub poprzez używanie pompy insulinowej. Jeśli w organizmie brakuje insuliny, szczególnie po posiłku, wzrasta poziom glukozy we krwi. Poziom cukru należy stale kontrolować, za pomocą glukometru.

Czy wiesz, że...
...stężenie cukru we krwi, mierzone na czczo, nie powinno przekraczać 110 mg/dl?
Z kolei tuż przed snem, wspomniana wartość powinna mieścić się w granicach 120 mg/dl.

U osób starszych, najczęściej występuje cukrzyca typu 2. Zwykle dopada ludzi z nadwagą lub otyłością, wysokim poziomem cholesterolu, nadciśnieniem tętniczym oraz tych, którzy są mało aktywni fizycznie. W przypadku tego rodzaju choroby, podwyższony poziom cukru w organizmie nie jest spowodowany brakiem insuliny w organizmie, ale jej nieprawidłowym działaniem. To przewlekłe schorzenie, które przez wiele lat może zostać niewykryte.

Opieka nad cukrzykiem - o czym należy pamiętać?

W pracy z podopiecznym chorym na cukrzycę, należy zwrócić szczególną uwagę na odżywianie. Regularność posiłków i restrykcyjne przestrzeganie diety oraz stosowanie się do wskazań lekarza to podstawa. Żywienie osób starszych z cukrzycą powinno opierać się na bogatych w błonnik produktach pełnoziarnistych, takich jak kasza, ryż czy makaron. Dobrze jest również często sięgać po nasiona - dynię, słonecznik oraz owoce i warzywa - brokuły, marchew, szpinak, jabłka, gruszki, brzoskwinie. Równie ważne jak dieta jest dbanie o to, żeby chory był aktywny fizycznie, szczególnie jeśli cierpi na nadwagę lub otyłość.

O czym jeszcze należy pamiętać, sprawując opiekę nad cukrzykiem? Chory musi przyjmować leki o określonych godzinach, których trzeba skrupulatnie przestrzegać. W codziennej opiece nad cukrzykiem, nie wolno zapomnieć o kontrolowaniu masy ciała oraz podstawowych parametrów życiowych. Obowiązkiem opiekuna jest znajomość objawów hipo- i hiperglikemii, umiejętność ich szybkiego rozpoznawania oraz zdolność do odpowiedniej reakcji. To odpowiednio: obniżenie i podwyższenie poziomu cukru we krwi.

W przygotowywaniu do pracy z cukrzykami, pomocny może okazać się poradnik "Zrozumieć starość": https://promedica24.com.pl/opieka-nad-osobami-starszymi-poradnik/zrozumiec-starosc/, z którego można dowiedzieć się, m.in. kiedy zaczyna się starość i jakie są najważniejsze potrzeby seniora. Poradnik jest dostępny w wygodnym formacie pdf, który można ściągnąć za darmo.

Praca z podopiecznym cierpiącym na cukrzycę

Opieka nad cukrzykiem - jak rozpoznać hipo- i hiperglikemię?

Opiekunowie osób starszych, którzy znaleźli zatrudnienie dzięki Promedica24, dobrze wiedzą, jak rozpoznać i zareagować w przypadku hipo- i hiperglikemii. Jakie są objawy poszczególnych stanów? Jak należy zareagować, gdy wystąpią?

Hipoglikemia to obniżenie zawartości cukru we krwi. Można ją rozpoznać po wzmożonym uczuciu głodu, intensywnym poceniu, znużeniu oraz problemach z koncentracją. Objawom często towarzyszy ból głowy, drżenie rąk i bladość skóry. W niektórych przypadkach, może dojść do zasłabnięcia.

Do hipoglikemii najczęściej dochodzi po wzmożonym wysiłku fizycznym lub pominięciu posiłku. W takiej sytuacji, opiekun powinien podać podopiecznemu cukier pod dowolną postacią - tabletek z glukozą, kostek cukru czy np. osłodzonej wody.

Odwrotną sytuacją do hipoglikemii jest hiperglikemia, czyli podwyższenie poziomu cukru we krwi. Do najczęstszych objawów tego stanu należą: zwiększone pragnienie, suchość w ustach, senność, a także nudności. Mogą pojawić się również bóle głowy, a także śpiączka. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z objawów hiperglikemii, należy niezwłocznie powiadomić lekarza.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Praca z podopiecznym cierpiącym na cukrzycę
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 22 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line